Franse chansons in Zaamslag en Hulst Ondernemers Hulst laken lakse houding gemeente rondom Depot 7 6 Opfriscursus Duits voor horeca en toerisme 't Schallemaaj duikt in het Zeeuwse boek zv Burkhardt is van origine een Duitse en woont al jaren in Breskens. Ze gaf aanvankelijk Nederlandse les aan Duitsers die hier een huisje hebben of vaak aan de Zeeuws- Vlaamse kust zijn. „Omdat som mige mensen na jaren nog niet goed Nederlands praten. Maar an dersom is het ook nodig", consta teerde Burkhardt. Sinds een paar jaar geeft ze daarom via de Zeeuwse Volksuniversiteit in zes delen les aan Zeeuwen die voor hun werk met toeristen te maken hebben. Al tijd in februari, voordat het toeris tenseizoen losbarst. In mfc De Korre in Breskens heb ben zich op dinsdagmiddag elf deelnemers verzameld die uit heel de provincie komen. Ze werken on der meer op campings, hotels of in horecagelegenheden. Deelneemster Lies Frank gaat binnenkort in een hotel in Westka- pelle werken. „Daar komen bijna alleen maar Duitsers", vertelt ze. Ze heeft de taal al een tijd niet meer gesproken en wil haar kennis even opfrissen. „Het komt wel snel weer Nederlanders spreken al redelijk goed Duits, maar de cultuur is anders naar boven, merk ik." Met humor wijst docente Barbara de cursisten op veel voorkomende versprekin gen en ze leren vandaag small-talk te houden. Voor aan de receptie bij voorbeeld. Want even babbelen, daar zijn Duitse toeristen gek op, weet Barbara. Zo leert de groep om luchtig over het weer en de weersverwachting te praten, ze schenken elkaar be leefd glazen water in en vragen hoe iemand geslapen of ontbeten heeft. Wie dat iets te joviaal doet, krijgt een tip mee: „Voor Duiters is het gewoon om 'u' te zeggen." Cultuur Naast spreekvaardigheid, komt er ook een lesje over de Duitse cultuur bij de cursus kijken. „Nederlanders spreken al redelijk goed Duits, maar vooral de cultuur is anders", legt de docente uit. Zo vinden wij het in de horeca opdringerig als de bedie ning te vaak naar tafel komt om te vragen of mensen nog iets willen drinken, geeft ze als voorbeeld. „Terwijl Duitsers juist verwachten dat er vaak aan ze wordt gevraagd of ze nog iets willen gebruiken." Als 'Marjolaine' treedt Polfliet, sa men met het duo Les Manouches, vrijdag op in de protestantse kerk aan de Houtmarkt in Hulst (20.30 uur) en zaterdag in het Podium van Zaamslag (20.00 uur). Polfliet verzorgt de zang, Nicolas Les- combe (uit Bordeaux) speelt pi ano, ukelele, klarinet en accor deon. Hans van der Werf uit Vlis- singen, oud-lid van onder meer The Old Firm, wisselt al net zo ge makkelijk van instrument. Bij Les Manouches bespeelt hij gitaar, contrabas, piano en accordeon. Het programma is gevarieerd, met werk van onder anderen Brei, Piaf, Zaz en Stromae. Het trio heeft ook een aantal gastmuzi kanten uitgenodigd: Michiel Mei- jers (piano, klarinet en saxofoon), contrabassist Menno Vink en drummer Jos Boon. Het voorpro gramma wordt verzorgd door sin- ger-songwriter Juanita de Potter. Kaarten zijn te bestellen via hulst- cultureel.com (13 euro) en podi- umvanzaamslag.nl (12,50 euro). OSSENISSE Café 't Schallemaaj in Ossenisse neemt morgen, donder dag, voor het eerst met twee schrij vers een frisse duik in het Zeeuwse boek onder de titel Zeeuws Klank- Boek. De primeur is voor Leen de Jonge die schrijft in het dialect van Axel, en Jan Zegers uit Terneuzen. Zegers schreef drie romans met een stevig Zeeuws-Vlaams accent. Zijn laat ste, De Witpenmerel, verscheen af gelopen herfst. Muziek is er van Jan Hamelink en zijn Vrienden. Aanvang 19.30 uur. De volgende Zeeuws KlankBoek- edities zijn 16 maart en 20 april. Aanmelden kan via schallemaaj @gmail.com. Volgens de ondernemers worden bij Depot 7 spullen verkocht die niet gerelateerd zijn aan het zoge noemde woonthemaoutletcen- trum. Depot 7 mag goederen aan bieden op het gebied van huis (de coratie), tuin (inrichting) en interi eur (meubels en woninginrich ting). „Maar ze verkopen ook boe ken en fototoestellen. Dat is tegen de gedoogvergunning", zegt Ed Peerbolte, voorman van Hulst Ves tingstad. „Deze goederen worden ook aangeboden door winkeliers in de stad, daar horen ze ook thuis." De ondernemersvereniging heeft de gemeente gevraagd handhavend op te treden, de goederen die niet bij Depot 7 op de schappen horen te liggen, moeten daar weg. B en W hebben echter besloten dat ze geen aanleiding zien gehoor te geven aan de oproep van Hulst Vestingstad. Dat is tegen het zere been van de ondernemers. Peerbolte: „We bera den ons nu op vervolgstappen. De pot 7 wordt nu gedoogd, het ont- werp-bestemmingsplan dat het outletcentrum moet legaliseren, is in procedure. Daar zijn we niet te gen, maar we willen wel dat Depot 7 zich aan de regels houdt." IN DE REGIO Schrijfster Op de Beeck in Belfort Spreekuur om knoppen te bedienen Internationale kwis MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 15 februari 2017 Duitse toeristen horen liever 'u' Dat het toeristenseizoen eraan komt, betekent in Zeeuws-Vlaan- deren ook dat de kennis van de Duitse taal opgefrist of bijgespij kerd moet worden. Docente Bar bara Burkhardt geeft in Breskens een cursus Duits voor mensen die in de horeca of de toeristi sche branche werken. Sophie Stockman Breskens -Barbara Burkhardt Wie van Frankrijk én van mu ziek houdt, komt snel uit bij het Franse chanson. Marjolijn Pol- fliet uit Hulst was ooit lerares Frans, maar stopte daarmee om zich te wijden aan het Franse chanson, haar visite kaartje. Jeanette Vergouwen Hulst Ondernemersvereniging Hulst Vestingstad is boos op burge meester en wethouders van Hulst omdat die niet handha vend willen optreden tegen out- letcentrum Depot 7. Sheila van Doorsselaer Hulst SLUIS De Vlaamse schrijf ster Griet Op de Beeck (foto) geeft vandaag vanaf 20.00 uur een le zing in het Belfort in Sluis. Op de Beeck, vorig jaar op tv te zien in Zomergas ten, vertelt op basis van drie fragmenten over manieren om dit leven te overle ven, ook het thema van haar boeken Vele hemels boven de zevende (2013), Kom hier dat ik u kus (2014) en Gij nu (2016). Entree 7,50 euro. TERNEUZEN Probeer het maar eens bij te houden, hoe je de knoppen van een fototoestel, laptop, tv, wekker of telefoon precies moet bedienen. Om mensen hiermee te helpen is er mor gen, donderdag, een knoppenspree kuur in buurthuis De Hoeve in Terneu zen. Twee vrijwilli gers zijn daar van 10.00 tot 12.00 uur aanwezig voor gra tis advies. CLINGE Vroeg erbij zijn, dat is het advies voor iedereen die vrijdag 24 maart wil mee doen aan de inter nationale Clingse kwis in dorpshuis Malpertuus. Maxi maal 48 teams kun nen zich inschrijven via verstraten @zeelandnet.nl of 0114-316954. Het inschrijfgeld per team van zes per sonen is 12,50 euro. NIEUW-NAMEN Een 56-jarige vrouw uit Kloosterzande is maandagavond rond elf uur om het leven gekomen bij een eenzijdig verkeersongeval op de Kieldrechtse Molenstraat in Nieuw-Namen. Vermoedelijk raakte ze met haar auto in de berm en belandde na een stuurcorrectie aan de andere kant van de weg in de sloot. Hierbij werd de vrouw uit de auto geslingerd. Hulpdiensten konden niks meer betekenen. Het Verkeersongevallenanalyseteam van de politie (VOA) doet onderzoek naar de toedracht, foto tim koster AXEL De Halle, 09.30 uur: Werken met tablet; Markt, 11.00-17.00 uur: Museum Het Warenhuis, Land van Axel (woensdag tot en met zater dag); Gregoriuscen- trum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljarten; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Koersbal senio ren Groot Hulst; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Blaauwe Hoeve, 09.00 uur: Groente en fruitverkoop op plein; 10.00 uur: In ternetcafé; KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 08.00- 12.00 uur: Food- markt; Hontenisse- hal, 13.00 uur: Handbaltoernooi basisscholen bo venbouw; OOSTBURG Ledelplein en Markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; Hervormd Kerkcentrum, Kerk plein 2, 9.00 uur: Koffieochtend Open Kring; PHILIPPINE De Kaaie, 14.00 uur: Bieden, jokeren, Rummikub; SAS VAN GENT Westkade 114, 12.30-17.00 uur: Industrieel Museum Zeeland (woensdag tot en met zondag); St.Albert, 14.00 uur: Quilten, kaarten, biljarten; Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; De Statie, 19.00 uur: Computerclub; 19.30 uur: Badmin tonclub Groot Sas; SINT-JANSTEEN De Warande; 13.00 uur: Schieting; 19.30 uur: Repetitie popkoor Akkoord Hulst; SLUIS Raadzaal Belfort, 20.00 uur: Lezing Griet op de Beeck, Vlaams schrijfster en columniste; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; De Veste, 13.00 uur: SOOS; Buurthuis De Zeemeeuw, 14.00 uur: Kinderbingo wijkvereniging Zuidpolder. DODELIJK ONGEVAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72