Weer alarm over drugsmisdaad GR De Bevelanden heeft meer geld nodig Werkloosheid daalt met sprongen Jubileum 2 Bij coffeeshop Aarden gaaf elk zakje softdrugs vergezeld van een briefje met de uitslag van een laboratoriumtest. COFFEESHOP WIET MET TESTETIKET - Commentaar Heel Zuidwest-Nederland is bezorgd over de drugscriminali teit. Sinds een jaar laten allerlei bestuurders zich in verschil lende samenstellingen horen. Soms zijn het de Zeeuwse burgemeesters, dan de Brabantse, dan weer mensen van justitie. In deze rij spreekt ook de Zeeuwse commissaris van de koning Han Polman met enige regelmaat zijn verontrusting uit. Onlangs nog op het symposium Crime by the Sea en nu weer na de Brabantse op roep tot een Deltaplan tegen de drugsmisdaad. In deze klaagzangen overheerst een heldere toon: de politie heeft te weinig armslag om het smokkelaars en producenten echt moeilijk te maken. Er moet geld komen voor betere opsporingsmethoden en voor meer blauw in de havens en op het water. Justitie moet wettelijk de ruimte krij gen om lik op stuk te geven en om het geld van verdachten in een vroeg stadium te onderscheppen. Polman voegt er een waarschuwing aan toe: de terugtrekkende beweging van politie en justitie uit Zeeland werkt averechts. Dit klemt des te meer omdat er signalen zijn dat de drugscriminaliteit zich naar Zeeland verplaatst. Dus het is tijd om een vuist te maken. Vooral tegen de ondermijning van het normale leven. Dat drugs ge vaarlijk zijn voor je gezondheid is voldoende bekend. Dat drugscri minelen in hun onderlinge strijd desnoods extreem geweld gebrui ken blijkt steeds opnieuw. Maar het gevaarlijkst zijn toch de lange tentakels waarmee de criminelen greep krijgen op gewone mensen. Door brave burgers voor zich te laten werken, door geld wit te was sen, kortom door zich op alle denkbare manieren te verbinden met de bovenwereld. Zo ondergraven zij de normen en waarden van de samenleving. Dit kwaad woekert al veel te lang. Hoeveel bestuur ders in Zeeland, Zuid-Holland en Brabant moeten nog alarm slaan voor Den Haag wakker wordt? Gevaar zit in de lange tentakels waarmee criminelen greep krijgen op gewone mensen Toch ligt het een stuk genuanceer der, legt directeur Frans Marquinie van GR de Bevelanden uit. Om te beginnen met de grootste kosten post: de salarissen. Door een nieuwe cao, moet het samenwer kingsverband bijna twee ton extra uitgeven aan loonkosten. „Dat wa ren de afzonderlijke gemeenten ook kwijt geweest als de ambtena ren van GR de Bevelanden nog bij hen op de loonlijst stonden." Een andere grote kostenpost is de ICT, daar moet zo'n 85.000 euro bij. „Dat is voor nieuwe programmatuur die we nu gezamenlijk inkopen. Dat hadden de gemeenten zelf anders ook moeten aanschaffen en mis- We maken nu de begroting 2018, je kunt onmogelijk zien wat er op je af komt schien wel voor een hogere prijs." Dat het bestuur steeds bij de ge meenten moet aankloppen voor ex tra geld, is haast onvermijdelijk. „Nu zijn we bezig met de begroting voor 2018. Je kunt onmogelijk voor zien wat er dan op ons afkomt." ALMANAK Hoe komen jullie aan nieuws, is een vraag die vaak aan verslagge vers wordt gesteld. Nou, door altijd je ogen en oren open te houden. En soms komt iets aanwaaien. Zoals het 80-jarige jubileum van de Oran jevereniging van Ouwerkerk, waarover een verslaggever on- langs werd getipt door een van de bestuursleden. Natuurlijk wilde ze daar een artikel aan wijden, al bleef het na dat verzoek lang stil. Zijn jullie er klaar voor, vroeg ze het bestuurs lid nog eens. „Mag het ook vol gend jaar?", antwoordde die. „De voorzitter zat er een jaar naast." Hulp bij schulden via Kredietbank Noodkreet voor Molen Eindewege Eerste editie Sraskerkse Dag SINT-ANNALAND Man ademt rook in bij brand Strikt genomen zijn soft drugs illegaal en het la boratorium dat de tests uitvoert houdt zich daarom ook bezig met illegale praktijken. Er zijn dus geen officiële kwaliteitscontroles. Regel matig bevatten softdrugs verboden pesticiden, blijkt uit onderzoek van het RIVM. Blowers weten eigenlijk nooit precies wat ze roken. Coffee shophouder Gerard Aarden wil daar verandering in brengen: zijn softdrugs gaan vergezeld van eti ketten met een speciale barcode die met een smartphone gescand kan worden. Vervolgens opent de tele foon automatisch een internetpa gina met het volledige testrapport. Alles staat er op: de hoeveelheid werkzame stoffen, maar ook of er gevaarlijke pesticiden of zelfs schimmels in het product zitten. Aarden, eigenaar van de twee ge lijknamige coffeeshops in Goes en Vlissingen, laat zijn handelswaar testen bij Cannabytics, dat in zijn laboratorium de precieze samen stelling van de softdrugs kan ach terhalen. Maar Cannabytics is een illegaal testbedrijf. Het beschikt niet over de juiste vergunningen. Er is daarom geen controle of de ana lyses op de juiste manier uitgevoerd worden. De eigenaar van Cannabytics, Greg Dennett, geeft dat toe. „Maar ie mand moet de ballen hebben om hiermee te beginnen", zegt hij. Dennett ziet zichzelf als cannabis- activist die vooruitloopt op eventu ele legalisering van kwaliteitscon troles in de coffeeshopbranche. Omdat gestandaardiseerde test methoden op dit moment ontbre ken, is er geen zekerheid dat de uit komsten van de labanalyses klop pen. Dat steekt Gerard Aarden. „Wij willen weten wat er precies in onze producten zit. Dat kan alleen als de overheid ruimte geeft voor kwaliteitscontroles." Het Openbaar Ministerie zegt dat kwaliteitscontroles 'formeel straf baar' zijn wanneer die buiten een coffeeshop plaatsvinden. Een test- bedrijf zou wel een ontheffing van de Opiumwet kunnen krijgen, als het voor legale wiettelers rapporten opstelt. Softdrugs transporteren van en naar een testbedrijf is in ie der geval niet toegestaan. Iemand moet de ballen hebben om hiermee te beginnen In de Tweede Kamer wordt nu gepraat over de initiatiefwet Geslo ten Coffeeshopketen. Die wet zou legale cannabisteelt voor coffee shops en kwaliteitscontroles moge lijk maken. Maar niet iedereen is daar even gelukkig mee. Madeleine van Toorenburg (CDA) noemt wiet 'een sluipmoordenaar' en maakt zich zorgen over de ontwikkeling van jongeren die langdurig canna bis gebruiken. „Zo'n sluipmoorde naar moet je bestrijden en daar plak je geen overheidssticker met 'oké' op." De werkloosheid daalde in 2016 het sterkst in de gemeente Hulst: -23,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De kleinste daling (-15,2 procent) was in de gemeente Ka- pelle. In de gemeente Borsele was de daling in de leeftijdsgroep 15 tot 25 jaar bijna 20 procent. Overigens was de daling bij de jongeren wel klei ner dan in de andere leeftijdsgroe pen. In bijvoorbeeld Terneuzen wer den 11,7 procent minder jeugdige werklozen geregistreerd dan een jaar eerder. In de leeftijdscategorie 25 tot 45 jaar was de daling 23,6 pro cent en in de groep 45 tot 75 jaar zelfs 29,6 procent. In heel 2016 waren 152.000 jonge ren werkloos. Zij hadden geen be taald werk, maar waren wel op zoek naar een baan. De meeste werkloze jongeren, ruim driekwart, zijn vol gens het CBS nog bezig met een op leiding of studie. woensdag 15 februari 2017 n En wéér moeten gemeenten meer geld betalen voor een ge meenschappelijke regeling. Die conclusie zou je kunnen trekken uit het jongste voorstel van GR De Bevelanden aan de vijf deel nemende gemeenten. Ze wor den gevraagd de begroting voor nu en de komende jaren met zo'n drie ton te verhogen. Joeri Wisse Kruiningen -Frans Marquinie, directeur Tip? redactie@pzc.nl REIMERSWAAL Inwoners van Reimers- waal die diep in de schul den zitten, worden dit jaar nog geholpen door Kredietbank West-Bra bant. De vijf gemeenten die op sociaal gebied sa menwerken in GR de Be velanden willen uiteinde lijk zaken doen met één uitvoeringsinstantie voor schuldhulpverlening. Dat kan in eigen huis gebeu ren of worden uitbesteed, zoals Borsele en Rei- merswaal gewend zijn. EINDEWEGE Het bestuur van molen Nooitgedacht in Einde wege gaat inwoners en bedrijven vragen om fi nanciële steun. De molen verkeert in slechte staat en moet hoognodig ge schilderd worden. De to tale kosten komen op 60.000 euro. Deze maand wordt huis-aan- huis een brief bezorgd met alle informatie en mogelijkheden om de molen te steunen. 'S-HEER ARENDSKERKE Sinds kort heeft 's-Heer Arendskerke een eigen vlag en daar komt nu ook een eigen dag bij. Op za terdag 8 april zal de eer ste Sraskerkse Dag plaatsvinden. Een werk groepje heeft al flink wat ideeën verzameld en die worden de komende tijd op haalbaarheid getoetst. Het programma duurt van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds en zal zich in en rond het dorps huis afspelen. In een pand aan de Vei- lingweg in Sint-Anna- land is een man gisteren lichtgewond geraakt bij een brand. De brand ontstond net na vijf uur, mogelijk door laswerk, meldt 112Markiezaten. De man kreeg zoveel rook binnen dat hij door ambulancemedewer kers behandeld moest worden. Wiettests Ondine van der Vleuten Vlissingen -Greg Dennett, eigenaar wiettester Cannabytics De werkloosheid is vorig jaar in alle Zeeuwse gemeenten flink afgenomen. Landelijk kwam het werkloosheidspercentage in 2016 uit op 6 procent ten op zichte van 6,9 procent in 2015. Dit blijkt uit cijfers die het CBS gisteren heeft gepubliceerd. Arjen Nijmeijer Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63