II Dorpsraad Bruinisse wil met rigoureuze opruimactie ruimte scheppen Analyse 7 Heb je al een tijdje een wrakkige fiets ongebruikt bij de bushalte in Bruinisse staan? Haal hem dan vooral op! Alle wrakken die ko mende maandag nog steeds de schaarse ruimte bij de halte aan de Deltastraat in beslag nemen, worden afgevoerd naar de Zuidhoek in Zierikzee. Daar blijven de weesfietsen dan nog drie maanden staan, mocht de rechtmatige eigenaar zich alsnog melden. Zo niet, dan eindigen ze op de schroothoop. Op een doorsnee doordeweekse dag staan de fietsen op het pleintje achter de halte drie lange rijen hutjemutje dik. Sturen zitten in elkaar verstrengeld. Twee rekken zijn bij lange na niet voldoende om het aanbod ordentelijk op te bergen. De dorpsraad van Brui nisse heeft een eenvoudig doch simpel plan bedacht om een beetje lucht te scheppen in die wirwar. Fietsen die schijnbaar weken of zelfs maanden niet van hun plek zijn geweest, hebben een label ge kregen. Op dat kaartje met vrolijke rode strik staat vermeld dat de mo gelijke eigenaar een week de tijd krijgt z'n fiets weg te halen. En an ders zorgt de dorpsraad daar voor. Zestien fietsen wist Ronic Weij- enberg er zonder moeite uit te pikken. „Busfietsen zijn meestal oude beestjes, maar deze exempla ren zijn er duidelijk nog slechter aan toe. Ze staan met twee lekke banden, afgetrapte verlichting of een dikke slag in het wiel. Ver moedelijk gejat om naar de bus te rijden en daar laten ze die fiets dan achter. Of misschien zitten er ook tussen van scholieren, die geen zin hebben om te sjouwen met hun fiets met twee lekke banden. Wie weet." Een medewerker van Roompot rijdt met een bedrijfswagen het terrein op. De dorpsraad heeft Busfietsen zijn meestal oude beestjes, maar deze zijn er duidelijk nog slechter aan toe doorgegeven dat één van de ge merkte fietsen een huursticker draagt van het vakantiepark. De huurfietsen worden wel vaker ge stolen, vertelt hij. „Mensen zetten ze na een rondje netjes terug bij de ingang, maar vaak niet op slot. En al staan ze dat wel, het gebeurt ook wel dat ze met fietsladers langsrij den, een paar mooie exemplaren uitzoeken en wegrijden. Niemand kent niemand, dus weet jij veel dat dat zijn fietsen niet zijn...!" Het is de tweede keer dat de dorpsraad het initiatief neemt tot een opruimactie. De kans te wor den beticht van diefstal wordt ver kleind door de fietsen nog drie maanden in bewaring te houden bij de Zuidhoek, legt gemeente woordvoerder Toon Wandel uit. Een ouder stel dat regelmatig ge bruikmaakt van de bus kan de actie wel waarderen. „Als je hier wat vroeger in de ochtend of 's avonds komt, pik je de weesfietsen er zo uit. Maar wat mij stoort als frequent openbaar vervoergebruiker, is als er fietsen dwars op het pad staan, waar je amper overheen kan stap pen als ze zijn omgewaaid. Mis schien dat dit een beetje helpt." Iet het Integraal Huisves tingsplan Basisonderwijs trekken gemeentebestuur en de zeven schoolbesturen de lijnen waarbinnen wordt uitgemaakt hoe veel scholen Schouwen-Duiveland straks moet tellen en waar die onge veer komen te staan. Met de al ingezette ontgroening en vergrijzing van de bevolking moet er wat gebeuren. Bij gebrek aan kinde ren zijn al schooltjes gesloten en deze tendens zet nog wel even door. De gemeente, die de plicht heeft scholen te huisvesten, is jaarlijks 8,5 ton kwijt aan schoollokalen waarvan een kwart - over enkele jaren zelfs een derde - ongebruikt blijft. Dat er maatregelen nodig zijn, is dus voor iedereen duidelijk. Maar over wat er moet gebeuren durft eigenlijk nie mand uitspraken te doen. Begrijpe lijk, want het gebeurt uit bittere noodzaak, niet uit vrije wil. Drie jaar geleden nodigde open baar onderwijskoepel Obase haar bij zondere evenknie Radar uit tot een bestuurlijke samenwerking, waarbij zes of zeven regioscholen van elk 225 leerlingen zouden worden gesticht. Dat voornemen strandde toen op vrees bij de achterban van Radar voor verlies van de christelijke identiteit. Blijkbaar was een tussenstap nodig om de schoolkleuren weer met elkaar in gesprek te laten gaan. Een tussen stap in de vorm van steun en duide lijk aangegeven kaders van het ge meentebestuur. In het plan dat er nu ligt, keren en kele van deze regioscholen terug en voor het overige moeten scholen - na verbouwing - bij elkaar intrekken. Slechts vijf scholen blijven in stand. Twee daarvan worden opgeknapt. Het eiland is voor uitvoering van het plan in drie regio's verdeeld. Ge meente en besturen vertellen in dit document niet welke scholen wor den samengevoegd, in welke van de drie regio's ze aansluiting moeten zoeken en welke identiteit zo'n ver grote school dan krijgt. Dat is slim, want zo wordt de eer ste stap naar schaalvergroting alvast gezet, is globaal aangegeven wanneer het allemaal achter de rug moet zijn en wat het dan gekost heeft. Kortom: het raamwerk staat. Keuzes Maar de pijnlijke keuzes worden niet gemaakt. Want lang niet elk dorp kan zijn schooltje behouden. Als bijvoor beeld duidelijk is dat in de regio Zuid vier Zierikzeese scholen en die van Kerkwerve samen worden gehuisvest, is het aannemelijk dat die grotere school in Zierikzee en niet in Kerk werve zal staan. Dat zou één keuze kunnen zijn. En zo moeten ook in de regio's Noordwest en Oost keuzes worden gemaakt. Dat zijn ingrijpende keu zes, want waar de school staat komen volgens het plan ook de kinderop vang en mogelijk nog andere voor zieningen. Dan wordt het toch erg stil in het dorp zonder school. Identiteit Niet alleen over de plaats van de school moet worden nagedacht en gediscussieerd, maar ook over de identiteit ervan. Wordt die openbaar, christelijk, reformatorisch of wordt het een mengvorm? Schoolbesturen en ouders moeten daar binnen enkele jaren uit zien te komen. De enige zekerheden die ze hebben, is dat het alles bij elkaar niet meer dan r.4.,5 miljoen mag kosten en dat de huisvesting van de scholen in 2025 klaar moet zijn. woensdag 15 februari 2017 SD Elk fietswrak krijgt een rode kaart Marcel Modde Bruinisse A Een kaartje aan het stuur waarschuwt mogelijke eigenaren van deze fiets bij de bushalte van Bruinisse weg te halen, foto dirk jan gjeltema -Ronic Weijenberg, dorpsraad Bruinisse Het nieuwe huis vestingsplan voor de basisscholen zit slim in elkaar. Het geeft aan wat de kosten mogen zijn en wanneer het klaar moet zijn. Pijnlijke keu zes worden echter niet gemaakt. Scholenplan zet aan tot selectie Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58