'De zuurstof is niet op als voorzieningen verdwijnen' Opfleurdag maakt écht een verschil Veel actie voor jeugd in vakantie I 6 I „Het is toch om te gillen dat daar ie mand van 72 zit? Op een gegeven moment moet je er een punt achter zetten en plaats maken voor ande ren." Van één ding heeft ze spijt, gooit ze gelijk maar in de groep. Een paar maanden geleden luchtte ze in de krant haar hart over het onderhoud van de muziektent in Noordgouwe. Achteraf gezien, had Van Dijke dat liever niet zo gedaan. „Ik had mijn bezorgdheid kunnen uitspreken en dan punt. Maar ik heb me door emoties laten overmannen en daar ben ik achteraf niet blij mee." De bereidheid om naar haar ei gen functioneren te kijken, is mis schien wel tekenend voor de schei dend dorpsraadvoorzitter die zo veel jaar geleden vanuit het niets de dorpsraad binnentuimelde. „Ik was er van het ene op het andere mo ment bij betrokken. Maar dat is het mooie ervan: je raakt door de dorpsraad ook veel meer bij je om geving betrokken. Je leert het wel en wee in je dorp echt kennen." Zowel in positieve als negatieve zin. Heftig waren de spanningen die tussen verschillende dorpsbe woners in die begintijd oplaaiden. „Het hele dorp was in rep en roer en bewoners kwamen tegenover el kaar te staan. Dat was een heel grimmige periode." wordt gedaan. Dat heeft het dorp goed voor elkaar." Of het nu om het plaatselijke café gaat, het dorpshuis, de muziek- of Oranjevereniging: de lijntjes zijn kort en mensen weten elkaar te vinden. Mooi voorbeeld is de stich ting Vrienden van de Driekonin- genkerk, spontaan opgericht tij dens een dorpsraadsvergadering en nu maatje van de dorpsraad bij de organisatie van het jaarlijkse Nieuwjaarsfeest. „Daar floreert een dorp van: dingen gezamenlijk doen. Als iedereen daarvan het be lang inziet, dan komt alles goed." Want voorzieningen ver dwijnen, ziet ook Van Dijke om haar heen. „Maar dat wil niet zeg gen dat de zuurstof op is. Als we daar maar iets aan willen doen." Je leert het wel en wee in je dorp goed kennen Ook de aanvankelijke tegenwer king toen er plannen waren om een jeugdhonk te stichten, staat Van Dijke nog haarscherp voor de geest. Het liep allemaal goed af. Tegen standers werkten uiteindelijk zelfs aan het honk mee. Sowieso: Van Dijke maakte in haar tijd bij de dorpsraad legio mooie momenten mee. „Maar het meest positieve vind ik nog wel dat er zoveel samen Niet alleen Ellemeet brengt de boel in orde, maar ook in Dreischor knappen dorpsbewoners hun dorp op. Daar wordt het Droomparkje aangepakt en wordt de speelnatuur, tegenover museum Goemanszorg, uitgebreid met extra stappalen en een beestentoren. In Ellemeet is de jaarlijkse op schoon- en opfleurdag inmiddels een traditie. Gewapend met vuil niszakken en emmertjes sop trek ken rond de twintig mensen door Ellemeet om zwerfvuil te rapen en bankjes en verkeersborden te poet sen. „Met de grootste lol. Daarna eten we samen", vertelt dorpshuis beheerder Nita Breeuwer. Ook worden elk jaar plantenbak ken neergezet, op het pleintje voor het dorpshuis. Na de voorjaars schoonmaak ziet het dorp er weer tiptop uit. Dus zo'n opschoondag maakt echt verschil? Breeuwer: „Nou in elk geval voor de mensen." „Wij willen contact maken met de jeugd en voor de jongeren is het leuk om hun talenten te ontwikke len." Zo motiveert jongerenwerker Stefan Babic van het SMWO het ac tiviteitenprogramma voor Schouwse jongeren tijdens de voorjaarsvakantie. Van maandag 27 februari tot en met donderdag 2 maart is er voor alle leeftijden wat te doen. Zo is er op maandag gratis schaatsen op de baan aan het Ha venplein. 's Ochtends is dat voor voor 12-minners en 's middags voor de ouderen. Op dinsdagmiddag is in jongerencentrum 4SD aan de Kaersemakerstraat in Zierikzee de workshop singer-songwriter voor jongeren van 12 tot 23. Voor dezelfde doelgroep wordt woensdagmiddag 1 maart de dj-workshop gehouden. De vakantieweek in het jongeren centrum wordt donderdagavond 2 maart afgesloten met een film voor kinderen van 8 tot 14 jaar. Met een drankje en popcorn kost dat 1,50 euro. „Jongeren vervelen zich vaak in vakanties", zegt Babic. „In de kerstvakantie hadden we al eens een programma. We dachten het nu ook maar eens in de voorjaars vakantie te proberen." Het SMWO heeft 100 euro per dag beschikbaar. Inschrijven via smwo.sd.nl. IN DE REGIO Open Doek met Zeeuwse films bij fiZi Eerbetoon Sister Rosetta Tharpe MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 15 februari 2017 SD Alleen maar negatief kakelen. Daarin heeft Ineke van Dijke (72) uit Schuddebeurs geen trek. Dus zei ze zo'n dertien jaar gele den 'ja' toen haar gevraagd werd of ze bij de dorpsraad Noord- gouwe-Schuddebeurs wilde komen. Na acht jaar voorzitter schap stopt Van Dijke nu. Esme Soesman Schuddebeurs Ineke van Dijke blijft actief als kerkenraadslid en ouderling en voor de Vrienden van het Watersnoodmuseum, foto dirk-jan gjeltema -Ineke van Dijke Overal een sopje overheen halen en wat bakken met bloe metjes buiten zetten. Inwoners van Ellemeet benutten de lande lijke vrijwilligersdag NLdoet op zaterdag 11 maart om hun dorp op te schonen en op te fleuren. Esme Soesman Ellemeet Voor het eerst hebben de jonge renwerkers van het SMWO op Schouwen-Duiveland een activi teitenprogramma in de voor jaarsvakantie. Ton van den Nouweland ZIERIKZEE Filmtheater fiZi in Zierikzee houdt op zaterdag 18 februari een gratis toegan- kelijke'Open Doek middag. Het theater ver toont twee Zeeuwse films: Silhouetten tegen het licht van regis seur Eef de Graaf uit Zierikzee en Too many holes van Aron Ludikhuijze uit Middelburg. De middag begint om 14.00 uur. Reserve ren kan via de web site fizi.nl. MIDDELBURG Muzikanten uit heel Zeeland houden morgen een eerbe toon aan Sister Ro setta Tharpe en haar grote voor beelden Blind Willie Johnson en Was hington Philips in De Spot in Middel burg. De muzikanten spelen hun favo riete songs. Het optreden be gint om 20.30 uur. De toegang is gratis. HONDERDJARIGE GOES Mevrouw C.A.L. Van Espen-Franke vierde gisteren haar honderdste verjaardag in serviceflat De Schakel in Goes. Als middelste van een gezin met zeven meisjes en twee jongens werd ze geboren in Sint-Maartensdijk, waarna ze naar de kweekschool in Zierikzee ging. In 1935 haalde ze daar haar akte voor onderwijzeres. Na een paar tijdelijke banen kwam ze in Kloetinge terecht. Ze trouwde in 1948 met Kees van Espen, leraar aan de Van Dusseldorpschool. Daar ging zij eveneens werken. Na het overlijden van haar man, in 1977, stopte ze met wer ken en was er tijd voor hobby's: zingen, schilderen, tekenen en puzzelen. De laatste tijd is ze vooral bezig met handwer ken. Ze is altijd bezig, verveelt zich nooit en is goed gezond. FOTO MARCELLE DAVIDSE BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Bijeen komst Vrouwen van Nu met lezing Peter Vleugel over zijn reis naar Zuid- Afrika; 20.00 uur: Boogschieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 16.30-17.45 uur: Yogales Marianne van den Haak; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30- 12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu, 19.00-21.30 uur: Drumband; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 14.00- 17.00 uur: Verkoop Exotische Paasex- positie; Dorpshuis, 09.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; Gravensteen, 14.30 uur: Rondlei ding in het Graven steen; Havenplein, 09.00- 22.00 uur: IJsbaan; Kerkplein aan de Zevengetijstraat, 14.00-16.00 uur: Vakantie Bijbelclub organiseert een stoere middag voor kinderen van groep 1 t/m 4; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Beklimming van de toren; Yvonne's Art- house, 13.00-15.30 uur: Les in vrij teke nen of schilderen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Inloop Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57