JL-1 Het broertje dat een neefje bleek 7 WAARVAN AKTE (TO De notaris Onderhoud is de verantwoorde lijkheid van huurder en verhuurder samen. Groot onderhoud ligt bij de eigenaar, kleine aanpassingen bij de bewoner. Naast schoonmaken zijn dat klusjes die gemakkelijk en tegen lage kosten zelf zijn uit te voeren. Denk aan het vastzetten van losse onderdelen, het witten van plafonds LEEGSTANDSWET en binnenmuren of het vervangen van een ringetje van de kraan. Reparaties, renovaties en vervan ging van alles wat redelijkerwijs aan de woning toebehoort, inclusief in- bouwapparatuur, zijn voor rekening van de verhuurder. Op rijksover- heid.nl (zoek op 'onderhoud huur woning') vind je een tabel met de verdeling van onderhoudskosten voor huurder en verhuurder. In een huurcontract mogen geen afspraken staan die in het nadeel van de huur der afwijken van deze tabel. Huurder en verhuurder zijn gebon den aan de wettelijke opzegtermij nen. Daarom zijn afwijkende afspra ken in huurovereenkomsten niet bindend. Voor huurders is de opzeg termijn gelijk aan de betalingster mijn: als je maandelijks de huur be taalt, is de opzegtermijn dus ook één maand. Als huurder moet je de wo ning wel in goed staat achter laten. Zo niet, dan kan je nog voor herstel- kosten opdraaien. Voor verhuurders geldt een opzeg termijn van tenminste 3 maanden. Na het eerste afgeronde huurjaar wordt dat 4 maanden. Is de woon- duur langer dan 2 jaar, dan wordt dat 5 maanden en vanaf 3 jaar geldt een opzegtermijn van 6 maanden. Let op: per 1 juli 2016 is de Wet doorstroming huurmarkt 2015 van kracht. Daarin staat dat tijdelijke huurcontracten (maximaal 2 jaar) ge tekend op of na 1 juli 2016 automa tisch eindigen nadat de overeengeko men huurperiode is verstreken. Huurder en verhuurder dienen de huur per aangetekende brief op te zeggen. Alleen de verhuurder heeft de plicht een wettelijk geldige reden op te geven (zie vraag 5). Interessant: als de verhuurder het huurobject verkoopt, blijft het huur contract geldig - verhuur onder de Leegstandswet uitgezonderd. Koop of verkoop is namelijk geen geldige reden voor opzegging. De nieuwe ei genaar moet de bestaande overeen komst automatisch voortzetten en dient zich schriftelijk te melden. Het in gang zetten van een opzegging mag vervolgens pas 3 jaar na dat schrijven. Opzeggen door de verhuurder mag om een beperkt aantal redenen. Dat zijn eigen gebruik, benutting van de woning vanuit het bestemmingsplan van de gemeente en een nieuw huurcontract dat door de huurder niet wordt geaccepteerd. Daarnaast kan het niet nakomen van je plichten grond zijn voor opzegging. Betaal je telkens de huur te laat of zorg je voor overlast, dan mag de verhuurder naar de rechter stappen met de eis het contract te beëindigen. Wil de verhuurder zeifin je huis gaan wonen, dan moet er wel sprake zijn van 'dringend' eigen gebruik. Dringend betekent dat de belangen van de verhuurder zwaarder wegen, bijvoorbeeld bij ziekte of invaliditeit. In de Wet doorstroming huur markt is de opzeggingsgrond voor eigen gebruik verruimd. De ver huurder mag nu ook opzeggen als de woning wordt verhuurd aan een pro movendus (onderzoeker die aan een universiteit wil promoveren), een gezin van minimaal 8 personen of jongeren tot 28 jaar. Deze specifieke groepen zijn toegevoegd om de ver huurder het recht te geven op te zeg gen als de bewoner niet langer tot de doelgroep van de woning behoort, bijvoorbeeld in geval van afstuderen of als kinderen uit een groot gezin het huis verlaten. Deze regeling moet de doorstroming in de huur sector bevorderen. Wordt je huurcontract beëindigd en twijfel je aan de wettelijke gron den? Schakel dan het Juridisch Loket in. Informatie en gratis advies is te vinden op juridischloket.nl. PRIJSSTIJGING Verschillende regels voor huurverhoging HéÉ ft Wat hebben ze gefeest! Haar dorp is bevrijd door de Canadezen. Dagen lang zwiert ze aan de arm van knappe soldaten door de straten. Een paar we ken nadat die zijn vertrokken, blijkt ze zwan ger. Geen idee wie de vader is. Een ongehuwde moeder? Er dreigt een schandaal! Dus verzinnen pa en ma een list. Moeder doet gewoon of zij zwanger is. Een kussentje onder haar jurk en niemand kijkt raar op. Een nakomertje, zegt ze tegen ieder een. Mijnheer pastoor prijst haar. De zwangere doch ter wordt naar een tante gestuurd met het verhaal dat ze daar een dienstje heeft gevonden. Ver van haar dorp bevalt ze van een gezonde jongen. In het holst van de nacht wordt de boreling naar de ouders van de kers verse moeder ge bracht: die heeft er een kindje bij. Een tijdje la ter keert ook de dochter terug. Ze blijft bij haar ouders wonen en zal nooit trouwen. Slechts een paar mensen zijn op de hoogte. De moeder had geen tien, maar negen kinderen gebaard De jongen groeit voorspoedig op en weet van niets. Hij is gewoon het nakomertje, de Benjamin die wordt vertroeteld door zijn zus ters - vooral die ene is altijd heel lief voor hem - en beschermd door zijn grote broers. Het is een hecht en warm gezin. De jongen ontdekt pas wie hij is als hij gaat trouwen en de papieren op tafel komen. Echt geschokt is hij niet eens. Voor hem vallen vooral dingen op hun plaats. Hij besluit er het zwijgen toe te doen. Zo blijft het familiege heim in stand. Maar nu is, jaren na haar man, de geliefde alma mater van het gezin overleden. De oudste zoon zit bij mij aan tafel. Hij heeft een verkla ring van erfrecht nodig en geeft het trouw boekje van zijn ouders. Daarin staan tien kin deren. Ik ontdek pas wat er aan de hand is als ik, zo als verplicht, de gegevens van de overledene controleer bij de gemeente. Daar staat zwart op wit: ze heeft geen tien, maar negen kinderen gebaard. Mijn bevindingen leiden tot enige conster natie in de familie, maar ook weer niet zo veel. De zus die tevens moeder is, is blij dat ze ein delijk openlijk kan spreken. Voor de andere kinderen komt het nieuws niet als een com plete verrassing. Kennelijk hebben ze altijd wel een vermoeden gehad. Het verandert ook niets aan de warme ma nier waarop ze met elkaar omgaan. En hun 'broertje'- dat dus eigenlijk een neefje is - mag gewoon meedelen in de erfenis. Zijn ooms en tantes zitten er niet mee dat de fiscus dat als een cadeautje ziet, waardoor ze dus meer (schenk)belasting moeten betalen. woensdag 15 februari 2017 GO 3 Welke regels gelden voor het onderhoud van een huurhuis? Onder de Leegstands- wet kunnen koopwo ningen tijdelijk voor verhuur worden aange boden als er op korte termijn geen koper te vinden is. De eigenaar/ verhuurder moet daar voor een vergunning van de gemeente krij gen. De contractduur is minimaal 6 maanden en maximaal 5 jaar. De op zegtermijn na verloop van de contractduur is 1 maand voor de huurder en 3 maanden voor de verhuurder. 4 Wat voor opzegtermijn heb je als (ver)huurder? 5 Welke wettelijke redenen zijn er voor opzegging? Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele vragen en reacties. Komt uw vraag niet aan bod, dan is het wellicht raadzaam elders persoonlijk advies te vragen. Maandtarieven bij sociale huur mogen jaarlijks maxi maal 2,8 procent stijgen. Voor 'scheefhuurders' is dat 4,3 procent. Scheefhu- ren is de verzamelnaam voor huishoudens die onder de sociale huur vallen, maar een verzameld jaarinkomen hebben boven de 40.349 euro. De overheid wil doorstro ming van deze inkomens groep uit de sociale huur stimuleren. Indexering Ook in de vrije sector mag een verhuurder de huur eens in de twaalf maanden verhogen. Het kan zijn dat de verhuur der een indexeringsclau sule in het contract heeft opgenomen. Dat is een jaarlijks procentuele verho ging, al dan niet gebaseerd op de inflatie. Bij zo'n indexeringsclausule hoeft de verhuurder geen verhoging voor te stellen, omdat je die bij het aan gaan van het contract al overeengekomen bent. Is er geen indexeringsclausule, dan kan de verhuurder de huur alleen aanpassen met een nieuw contract. Hierbij geldt geen maxi mum aan de verhoging, al kun je de redelijkheid altijd door een rechter of de Huurcommissie laten toet sen. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Johan Nebbeling Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50