JjjjJdsi/ffjzjfj, tjJ r 4 De PvdA wil een intimidatieverbod in het strafrecht opnemen om met name vrouwen en homo's beter te beschermen op straat. De effectiviteit staat ter discussie. V 3 De Amsterdamse Jessica van der Pluijm weet nog precies hoe ze zich voelde, toen ze twee jaar terug uit de kroeg stapte en zich over haar fietsslot boog in een donkere straat. Vlakbij haar stopte een auto. Of ze de weg kon wijzen naar het station. Gekke vraag, dacht Van der Pluijm nog, want dat is hier op een steen worp afstand vandaan. Ze keek ver baasd naar de inzittenden. „Hee, misschien moet je eens goed geneukt worden. Ben je wel eens geneukt door een stel Marok kanen?", kreeg ze naar haar hoofd geslingerd. Ze reageerde boos, waarna de mannen dreigden uit te stappen. „Gelukkig zag ik toen een taxi de straat inrijden, daar ben ik snel in gaan zitten", vertelt Van der Pluijm. „Ik voelde me zó onveilig. Helemaal alleen in een donkere straat, je voelt je vogelvrij." Doelwit Van der Pluijm (39) is niet de enige vrouw die zich geïntimideerd voelt op straat. De helft van de vrouwen heeft het wel eens meegemaakt, blijkt uit cijfers van kenniscentrum Rutgers. Van de mannen is bijna 30 procent ermee geconfronteerd. Naast vrouwen zijn homo's en transgenders geregeld doelwit. Samen met gelijkgestemden heeft Van der Pluijm het burgerini tiatief Stop Straatintimidatie opge zet om het probleem op de kaart te zetten. Ze heeft in elk geval een luisterend oor gevonden bij PvdA- Kamerlid Ahmed Marcouch, die vandaag zijn initiatiefwet aanbiedt voor commentaar van deskundi- Ze kunnen op het bureau dan niet meer zeggen: we kunnen er niets mee want het is niet strafbaar gen. Hij wil dat er boetes worden uitgedeeld aan degenen die zich 'mondeling of door gebaren' seksu eel uiten en een ander daardoor in een 'bedreigende, vijandige, beledi gende, vernederende of kwetsende situatie' brengen. Het gaat dus niet om een verbod op simpelweg sissen of flirten, maar op bijvoorbeeld masturbatiegebaren maken en ob scene wensen roepen. Taboe Socioloog en schrijver Herman Vuijsje reageert positief. Zijn eigen dochter heeft met het probleem te maken gehad, vertelt hij, en hij hoort het onderwerp vaker voorbij - komen in zijn omgeving. Cijfers over de achtergronden van daders zijn er niet, maar volgens Vuijsje gaat het vaak om allochtone jonge ren bij wie seksualiteit thuis taboe is. Dan slaan de hormonen nogal eens op hol als een vrouw in een kort rokje voorbijkomt. Vuijsje ziet het gedrag vooral als 'een uiting van frustratie'. „Ze hebben een bepaalde maat schappelijke positie, waardoor ze niet op een leuke manier in contact kunnen komen met vrouwen. Ik bedoel: als je niet goed bent opge leid en weinig hebt om trots op te zijn en om je heen zie je jonge vrou wen die het goed doen, dan krijgen sommigen een verknipte relatie met vrouwen." Dode letter De vraag is wel of een verbod helpt. „In de praktijk wordt dit waar schijnlijk een dode letter", ver wacht Jon Schilder, hoogleraar staats- en bestuursrecht van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „Ik snap de goede bedoelingen, maar heb aarzelingen over de effec tiviteit. Intimidatie is lastig vast te stellen voor een politieagent. Is naar iemand fluiten al beledigend of niet? Dat kan ook positief worden ervaren." Marcouch, zelf oud-politieagent, erkent dat verbale intimidatie lastig te bewijzen valt. De kans dat er toe vallig een agent op straat staat als het gebeurt, is klein. Vrouwen zul len vaker aangifte moeten doen. „De pakkans hangt af van hoe goed slachtoffers de daders kunnen om schrijven en het tactische inzicht van de politie. Maar ze kunnen op het bureau in elk geval niet meer zeggen: we kunnen er niets mee, 5 dagen Sauerland All-Inclusive 10 dagen Toscane, Umbrië Rome Florence, Pisa Elba 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Barcelona en omgeving Barcelona en Andorra HrV Bij Bolderman g aanbetalen niet verplicht! IJ 12 dagen Venetië en Zuid-Tirol woensdag 15 februari 2017 Een bon voor schunnigheid, helpt dat? Deborah Jongejan Eefje Oomen Den Haag —Ahmed Marcouch De helft van de vrouwen voelt zich wel eens geïntimideerd op straat. v.a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata .^Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Brochure en (0318)58 09 58 oe (ingen. www bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2ipers. kamer end. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4