r 6 GELD GOEDE RAAD Wonen Wie een dak boven zijn hoofd zoekt, komt voor de keuze te staan: huren of kopen? Zon vier op de tien huishoudens in Nederland woont in een huurhuis. Daar staan behalve plichten ook rechten tegenover. oewel een koop woning ook zo zijn voordelen heeft, kan huren voor veel mensen toch aantrekkelij ker zijn. Aller eerst ben je flexibeler in je woonsitu atie. Vind je ergens anders werk, een nieuwe partner of zie je een leuker huis, dan is de huur zo opgezegd. Daarnaast heb je recht op huurbe- scherming, kun je in een aantal ge vallen huurtoeslag aanvragen en heb je geen kosten aan (groot) onder houd. Anders dan een woning eigenaar profiteer je niet van een eventuele waardestijging, maar daar staat weer tegenover dat je niet met een onverkoopbaar huis blijft zitten of een hypotheekschuld als de ver koopprijs tegenvalt. Waar krijg je mee te maken als je kiest voor huren? De belangrijkste vragen en antwoor den op een rij. Huurwoningen zijn er in twee cate gorieën: sociale-huurwoningen en geliberaliseerde woningen, ook wel vrije sector genoemd. Voor sociale- huurwoningen gelden maximale huurprijzen en maximale verhogin gen. Ook kun je aanspraak maken op huurtoeslag, afhankelijk van maand - huur, inkomen, leeftijd en woonsitu atie. Of je recht hebt op een toeslag kun je checken op huurtoeslag.nl. Als je per maand huur betaalt, is je opzegtermijn ook één maand Om in aanmerking te komen voor een sociale-huurwoning moet je je inschrijven bij de gemeente en een woningcorporatie, de aanbieder van sociale-huurwoningen. Die moet mi nimaal 8o procent van de woningen toekennen aan huishoudens met een inkomen lager dan 35.739 euro. Maxi maal 10 procent mag naar inkomens tussen de 35.739 en 39.874 euro. In de resterende 10 procent zijn woning corporaties vrij. De maximale huurprijs voor een sociale-huurwoning ligt tot 1 januari 2019 op 710,68 euro per maand. Huur je een zelfstandig woonruimte (eigen toegang, eigen keuken en toilet) met een huurprijs boven dat bedrag, dan huur je in de vrije sector. Daar gelden deze regels niet. In Nederland heb je recht op huurbe- scherming van de overheid. Zelfs als je onderhuurt van iemand die wette lijk niet mag verhuren. Huurbescher- ming houdt in dat de verhuurder de huur niet zomaar mag opzeggen. Zelfs een mondelinge huurovereen komst is voldoende, al is bij een ge schil de bewijslast dan wel lastiger. Huurbescherming geldt niet als sprake is van een afgesproken tijde lijke huurperiode, of voor een woon boot, winkel-, ambts- of recreatiewo ning en kamerhuur bij een hospita. Zo valt een ambtswoning onder je ar beidsovereenkomst, terwijl een woonboot geen onroerend goed is en niet onder de definitie woonruimte valt. Dat laatste wil de overheid ove rigens aanpassen. Bij samenwonen geldt huurbe scherming voor beiden. Een intrek kende partner kan verzoeken om me dehuurder te worden onder een nieuwe huurovereenkomst. Hij of zij moet de woning wel als hoofdverblijf hebben. Als de verhuurder niet bin nen een kwartaal schriftelijke toe stemming geeft, kun je een vordering vragen bij de rechter. Bij een geschil tussen huurder en verhuurder bepaalt een rechter de vervolgstappen. Als je dat wil voor komen, kan ook de Huurcommissie uitsluitsel geven. Dat is een onpartij dige organisatie voor het voorkomen, helpen oplossen en formeel beslech ten van problemen tussen huurders en verhuurders. Meer info vind je op huurcommissie.nl/procedure. VRAGEN REACTIES Starten vanuit de WW Verzekeren bij UWV Aftrek AOV, geen AOW woensdag 15 februari 2017 Rob Nijman, financieel journalist Het recht van de huurder ISociale-huurwoning of vrije sector? 44 2 Welke bescherming heb ik als huurder? Aan de slag als zzp'er was vo rige keer het onderwerp. Hier enkele reacties. Diverse lezers willen weten welke regels gelden voor een start als zzp'er vanuit de WW. Antwoord: Daarvoor heeft het UWV de startperiode bedacht. Je ontvangt dan voor een vaste peri ode van 26 weken 29 procent minder WW-uitkering. Daartegen over staat wel dat je alle uren aan je onderneming mag besteden. Ook vervalt de sollicitatieplicht. Daarnaast hoef je bij een eventu ele winst je uitkering niet deels terug te betalen. Slaagt je onder neming gedurende de startperi ode niet, dan val je weer terug in je oude WW-uitkering. Aan de startperiode zijn wel voor waarden verbonden. Zo geeft het UWV alleen toestemming als de onderneming kans van slagen heeft en je werkzaamheden vol doende geld opleveren om van te leven. Meer informatie op uwv.nl. Douwe van der Helm schrijft dat startende zzp'ers ook bij het UWV een Ziektewetverzekering en arbeidsongeschiktheidsver zekering kunnen afsluiten.' Antwoord: Wie voor zichzelf be gint vanuit loondienst of uitke ringssituatie, kan een vrijwillige verzekering afsluiten bij het UWV. Een medische keuring is niet ver eist. Voorwaarde is wel dat je je binnen 13 weken na het einde van de verplichte werknemersverze kering uit loondienst of uitkering aanmeldt. Daarna kun je niet meer bij het UWV terecht. De Ziektewetverzekering keert maximaal twee jaar uit in geval van ziekte. De hoogte van de uit kering bedraagt 70 procent van het loon dat je verzekerd hebt. Met de WIA-verzekering ben je verzekerd voor inkomen dat je verliest bij arbeidsongeschiktheid. Je hebt recht op een WIA-uitke- ring als je langer dan 2 jaar niet hebt kunnen werken door ziekte of handicap. De premie is voor beide verzekeringen afhankelijk van het verzekerde loon. Oplettende lezers wezen terecht op een fout: in een kopje bij het artikel stond in een deel van de oplage dat een ZPP'er zijn AOW- premie mag aftrekken. Dat moest AOV zijn: arbeidsongeschiktheids verzekering. -Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49