2 3 3 IVarta's Powerpack Mophie Powerstation Xtorm Power Bank eigenaar zouden blijven van de pro ducten, was nieuw." Vanzelf gaat zo'n transitie niet, ver telt Van der Vloed. „Juridisch en fi nancieel moesten we een nieuw sys teem opzetten; dat was niet eenvou dig." Schiphol en Bruynzeel werken inmiddels met het circular lighting systeem, dat rijtje moet groter wor den. „We doen dit nu in Nederland en België en gaan het de komende ja ren uitrollen over heel Europa. Dit wordt een belangrijk verdienmodel voor de toekomst." Ook BMW heeft aangeklopt bij Rau en consorten om te kijken hoe ze het systeem kunnen toepassen. Maar of het nu gaat om lampen of auto's: Rau en Oberhuber willen van alle 'materiaalintensieve' gebruiks voorwerpen een dienst maken. Dus geen tapijt, maar een aantal loop uren. Geen boormachine, maar een aantal geboorde gaten. En een al be staand en succesvol voorbeeld: geen cd's of cassettebandjes, maar Spotify. Thomas Rau: „Ik ga toch ook geen vliegtuig kopen als ik één keer een stedentripje naar New York wil ma ken? Waarom dan wel een boorma chine als ik één schilderijtje wil op hangen?" De aarde, zo zeggen Rau en Ober huber in hun boek, heeft een aantal grondstoffen die we er in rap tempo doorheen aan het jagen zijn. Maar voor de aarde geldt: op is op. Ijzer, goud of olie: eenmaal weggehaald, groeit het niet meer aan. We hande len daar alleen nu niet naar. We ko pen iets - een printer, een smart- phone, een elektrische tandenborstel - gebruiken het een aantal keer en gooien het dan weg. In de naïeve we tenschap dat dat altijd zo door kan gaan. Het probleem zit 'm erin dat de fabrikanten wel macht hebben, maar mensen hoeven niet zo nodig meer dingen te bezitten. Natuurlijk wil je spullen in huis hebben voor het ge mak, zoals een broodrooster, maar als je dat broodrooster na 25 jaar terug geeft aan het servicecentrum om de waardevolle grondstoffen eruit te la ten halen, vinden de meeste mensen dat niet zo'n probleem." Oberhuber: „We richten ons in eer ste instantie op producten gemaakt van gelimiteerde grondstoffen en niet op 'aangroeibare' grondstoffen. Katoen groeit weer aan, aluminium voor een auto niet. Maar ik ben ervan overtuigd dat we veel meer met ma terialen kunnen doen dan we den ken. Het bedrijf Mudjeans haalt al 20 procent uit oude jeans om een nieuwe te maken." Rau: „Helemaal niet. Het kan ge woon. De overgang naar dit econo mische model maken wij bij leven mee. Zeker weten." Oberhuber: „We voelden ons in het begin een roepende in de woes tijn. Maar het denken is de afgelopen 20 jaar veranderd. Zoals bij de para plu's in Istanbul: ik zie niet iedereen met een leen-paraplu over straat gaan, maar het illustreert wel de mate van verspilling waar we hope lijk over een paar jaar heel anders te gen aan kijken." Rau: „Alle grote veranderingen in de mensheid zijn ooit begonnen door één persoon. Iedereen is in staat om die ene iemand te zijn. Waarom wij dan niet?" geen verantwoordelijkheid. Rau: „We leven in een economie waarin de producent een wasma chine maakt en die aan de klant le vert. Als de wasmachine stuk gaat, zit je er als consument mee opgescheept. Het laatste station is altijd de afVal- berg. De grondstoffen van het pro duct gaan dan verloren. De wasma chinefabrikant heeft dus wel de macht een wasmachine te maken die na 500 wasbeurten stuk gaat - die worden bewust zo gemaakt, dat is hun verdienmodel - maar heeft niet de verantwoordelijkheid om te zor gen voor die kapotte wasmachine." komen waar je contracten afsluit voor de diensten je nodig hebt: een aantal printjes van een printer, of zo veel kilometers per jaar voor een auto. Wij dachten: een auto is het moeilijkst, die wil je hébben. Het is zo'n imagogevoelig product. Maar zie het succes van autodeeldiensten, Waarom zou ik voor één schilderij een boormachine kopen? „Dat de consument betaalt per was beurt, inclusief de energie. Dat is dus anders dan wanneer je een wasmachine least, zoals nu wel gebeurt. Dan is de leasemaat schappij eigenaar van de wasma chine; in ons model blijft de producent de eigenaar. Die zal zorgen dat de wasmachine heel lang meegaat en dat de waarde volle grondstoffen makkelijk te demonteren zijn uit de machine zodat hij die opnieuw kan ge bruiken." Oberhuber: „Hier gaan bedrijven meer aan verdienen dan in het huidige systeem. Dat is wat bedrij ven in beweging zet: voor moeder aarde of voor hun kleinkinderen doen ze het niet." Rau: „We moeten de economie in richten als één grote bibliotheekvoor spullen die je incidenteel nodig hebt. Ik zie voor me dat er servicecentra woensdag 15 februari 2017 GO 4000 mAh kun je de iPhone twee keer op laden. De iPad Air 2 heeft een accu van 7.340 mAh. Dan is een powerbank van 4000 mAh wat aan de magere kant. Ove rigens blijkt uit de test dat de powerbanks minder energie leve ren dan ze beloven! Tot wel 43 procent. Dat komt doordat er verlies optreedt bij het ontladen. Bart Rost Vanaf €24,99. 4000 mAh Goede capaciteit en constructie. Snelle oplaadtijd. Geen oplader meege leverd. VARTA Vanaf €59,95. 4200 mAh Dankzij de LED-lamp- jes zie je in een oog opslag hoeveel ener gie er nog over is. Door de lengte past deze niet in je jas- of broekzak. Vanaf €36.00. 4100 mAh Met een stroom- sterkte van 2,5 am pere, laad je ook je ta blet op. Er wordt geen thuisla- der meegeleverd. Hoe moet je een spijkerbroek te ruggeven? Die slijt toch? Jullie willen dat de wereld economie op dit systeem gaat draaien. Ambitieus! Worden jullie nooit moedeloos? Leg uit. —Thomas Rau A Waarom zou je een boormachine kopen? Betaal alleen voor gebruik. FOTOSHUTTERSTOCK •4 Wat bieden jullie als alternatief? Hoe zal dat zijn voor een gemid deld huishouden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46