Biologisch, is dat wel zo logisch? O O Powerpack van Varta laadt beste 2 ROLAND DUONG Grondstoffen Revolutionaire plannen schuwen ze niet en angst om groot te denken hebben ze evenmin. Thomas Rau en Sabine Oberhuber bedachten een geheel nieuw economisch systeem waarin we producten niet langer bezitten, maar slechts gebruiken. Philips doet al mee. Column Iedereen zoekt eeuwige gezondheid. Tenminste buiten de momenten om dat we onze bloed druk laten oplopen in de file, dat we bezig zijn met het overleven van de werkdag met hulp van de middagkroket en dat we op de bank uitbuiken tus sen lege zakken chips. Tussen die belangrijke dag bestedingen door maken we ons zorgen over ons lijf. We vinden het maar wat handig dat voedsel te genwoordig allerlei etiketjes heeft waar het aura van gezondheid afspat. Biologisch is er zo één. We zien het label en au tomatisch denken we: beter voor het milieu. En ongetwijfeld veel gezonder. Huppetee, in het mandje. Maar klopt het ook? Ik ga nu niet in op de vraag of biologisch voer beter is voor het milieu. Vandaag kijk ik enkel naar de gezondheidsaspec ten van onbespoten spul. Omdat biologische waren niet worden bespo ten met pesticiden is het logisch dat dit voedsel minder gif resten bevat. Dit lijkt voordeliger voor de gezondheid, maar zo makkelijk mag je dat niet concluderen. De keiharde waarheid is dat het heel moeilijk is om te onderzoeken of je sneller ziek wordt van gangbaar voedsel met detecteerbare gifresten. Residuen in gewoon voedsel binnen de wettelijke toegestane hoeveelheden worden niet schadelijk geacht voor de gezondheid. En zeker groente en fruit uit Nederland is al mini maal bespoten. Mensen met allergieën worden in ieder geval niet ge holpen met het eten van biologisch voedsel. Dat is wel onderzocht. De voedselwetenschap is er ook van overtuigd dat het in ieder geval veel gezonder is om groenten en fruit te eten dan om ze te laten staan uit angst voor gifrestjes. Voor zover de we tenschap. Allergisch? Dan ben je in ieder geval niet geholpen met biologisch eten Nu het gezond verstand. Bij fruit worden wette lijk toegestane hoeveelheid gifresten nog wel eens overschreden. Deze kwetsbare geschenken van de natuur gedijen namelijk stukken beter on der de gifspuit. Dus als het even kan, koop ik mijn fruit wel onbespoten. Groenten koop ik vaak wel gangbaar, sterkere gewassen hebben nu eenmaal minder gif nodig. Maar los van het gif, bevatten bi ologische producten ook meer gezonde stofjes? Niet echt. Het verschil in voedingswaarde tussen bio en gewoon is verwaarloosbaar. Geen extra vita- mientjes en mineralen in de biologische spullen. Wel komt een belangrijk verschil naar boven in bi ologisch vlees. Biovlees bevat minder vaak bacte riën die resistent zijn tegen antibiotica. Dat ver schil kan worden verklaard omdat in de biologi sche veehouderij antibiotica alleen bij uitzonde ring mag worden gebruikt. Resistentie tegen anti biotica wordt zo tegengegaan. Biologische zuivel bevat iets meer gezond omega-3 vet. Dat komt waarschijnlijk doordat biologische koeien ver plicht de wei in moeten en vers gras eten. Gang bare koeien met weidegang leveren waarschijnlijk net zulke gezonde zuivel op. Voorzichtige conclu sie: biologische waar bevat wel minder verontrei niging, maar niet meer gezonde voedingsstoffen. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 Ik was in Istanbul, waar een regenbui los barstte", vertelt archi tect Sabine Oberhuber aan tafel op het archi tectenbureau RAU in Amsterdam. Haar le venspartner Thomaus Rau zit tegen over haar. „Met zo'n regenbui halen straatverkopers als de wiedeweerga een bak paraplu's tevoorschijn, men sen kopen er één, om vijf minuten la ter die paraplu weer in een prullen bak te proppen. Dat is toch van de zotte? Op een gegeven moment zijn de grondstoffen van de aarde gewoon op om nieuwe paraplu's, of wat dan ook, te maken. Dan kun je beter nu een nieuw systeem bedenken dan dat we tegen die tijd met de onaange name impact moeten dealen." En dat nieuwe systeem, daar heb ben Oberhuber en Rau wel een sug gestie voor. Al vanaf de jaren negen tig zijn ze met het thema bezig, in 2010 richtten ze het bedrijf Turntoo op en recent schreven ze het boek Material Matters met als ondertitel: het alternatief voor onze roofbouw- maatschappij. Hun economisch model komt in het kort neer op: geen bezit meer van spullen, alleen het gebruik. Een eer ste stap in die richting zette Rau zelf, Bij een regenbui kopen we een paraplu, daarna belandt hij in de prullenbak. Zot toch? toen hij in 2010 verlichting voor zijn kantoor nodig had. Aanleiding was een berg afgedankte cv-ketels die hij op weg naar z'n werk tegenkwam. „Zo'n 60,70 cv-ketels lagen gewoon op straat. Zijn die echt stuk? Ik had de drang om niet óók zo'n berg afval te creëren. Die middag had ik een af spraak met de commercieel directeur van Philips voor het nieuwe lichtplan van ons kantoor. Ik deed hem een on gewoon voorstel: ik wilde geen lam pen van hem, maar licht. Ik vertelde hem dat ik voor ongeveer 2000 uur per jaar licht nodig heb. Hoe Philips dat regelt, maakt me niet uit, zolang die lampen maar hun eigendom blij ven en ik alleen voor het licht betaal. Hij snapte niet helemaal waar het over ging, maar voelde wel: dit is iets om te onderzoeken. Na een paar maanden lag er een plan op tafel: Rau betaalt een vast be drag per maand voor de service en Philips blijft eigenaar van de lampen. Philips heeft er baat bij dat de lampen zo lang mogelijk mee gaan. Dit model wordt inmiddels wereldwijd door de multinational gebruikt onder de noemer circular lighting. Frank van der Vloed, Market Leader van Philips Lighting Benelux, was vanaf het be gin gegrepen door het verhaal van Thomas Rau. „We wilden binnen Philips al langer licht als service gaan aanbieden, maar het aspect dat wij woensdag 15 februari 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Mooie tijd voor een verf klusje. Maar wel met goed licht erbij. Bosch verf- afbrander PHG 600-3 Praxis €55,99 Wehkamp €59,95 Gamma €62,99 Copenhagen Gold patentpunt acryl 16 Goedkoop- verf.com €6,25 Formido €7,09 Praxis €7,99 v.»y.'j.Vv Hitachi led bouwlamp UB18DG Toolmax.nl €75,14 Formido €79,95 Powertools-web- shop.nl €83,49 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van po- werbanks. Een accu die in je broekzak past, zo zou kun je een powerbank kunnen noemen. Onmis baar tijdens een lange trein- of vliegreis om je smartphone of tablet op te laden. Maar je kunt er eigenlijk bijna elk draag baar apparaat mee op laden. Tijdens de Poké- mon Go-rage van vorig jaar waren de power- banks nauwelijks aan te slepen. Het tijdrovende spelletje slurpt namelijk je telefoon leeg. De Kampioen test deze week zestien power- banks. Er blijkt veel ver schil in kwaliteit, ge bruiksgemak én capaci teit te zitten tussen de geteste powerbanks. Let bij de aanschaf vooral op de capaciteit. Die wordt uitgedrukt in milliampère-uur (mAh). Hoe groter de capaci teit hoe meer energie erin zit. De iPhone 7 heeft bijvoorbeeld een accu van 1.960 mAh. Met een powerbank van Per gat betalen Jette Pellemans 44 —Sabine Oberhuber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45