BUITEN Zilverreiger 11 Met de duinen in zicht is hetWalcherse Koudekerke een levendig dorp met veel voorzieningen. Een geschikte plek ook als uitvalsbasis voor een strandvakantie. Maar zo ver is het nog niet. In deze tijd van het jaar kun je zo'n zin in de zomer hebben. Het oude jaar achter de rug, een nieuw jaar begonnen, januari al weer geweest en dan... Dan mag die winter wel voorbij zijn. Dan zijn we toe aan warmte en zon. Maar he laas, zo snel gaat het niet. We moeten geduld hebben. Ondertussen boeken we wel vast zonvakanties en fantase ren we over betere tijden. Zo gaat het ook tijdens een wande ling bij Koudekerke. Ondanks de kou doet alles dénken aan een zomerdag. i Geloof, hoop en liefde, da's mooi in tegenspraak met het koude, harde oorlogstuig Meteen al als je het dorp uit loopt zie je de duinen, recht vooruit, een grijze skyline. En rechts, gezien vanaf de Duinstraat, de eerste minicamping, De Kiekendief. Links het fietspad dat de kortste weg naar het strand biedt. Iets verderop een echte vakantieweg- wijzer: met pijlen naar campings en plaatjes met parasol en picknickplek. Het verkeer raast er langs, geen tijd voor vakantie. Atlantikwall Rechts van de Duinstraat liggen twee bunkers, overblijfselen uit de Tweede Wereldoorlog. Van die beton nen verdedigingswerken zijn er veel meer op Walcheren. Ze waren in de oorlog onderdeel van de Atlantikwall waarmee de Duitsers zich verdedig den tegen de geallieerden. Veel bun kers zijn opgenomen in wandel- of fietsroutes. Linksaf de Strandweg in. Hoe zo mers klinkt dat. Aan de rechterkant, verafin de vette klei, weer twee bun kers. Op de rechter van de twee heeft iemand een witgekalkte boodschap gezet. Een kruis, een anker en een hart. Geloof, hoop en liefde, da's mooi in te genspraak met het koude, harde oor logstuig. Deze vredebrengers zullen wel niet door de modder naar de bun kers zijn geploegd, maar het speciale pad ten oosten van de bunkers hebben genomen. Ranch Verder de Strandweg in, in zuidwes telijke richting. De duinen komen steeds dichterbij. We slaan linksaf de Wielemakersbaan in. Rechts ligt een heuse ranch: 'Western ranch Ride by the sea' staat er op de poort. Ook daar achter weer: de skyline van de duinen. Een laatste blik daarop en dan moeten we ze toch de rug toekeren. Via een kaarsrecht, maar gelukkig dan weer wel onverhard, fietspad met ernaast een rij knotwilgen met kale knokkels gaan we terug richting Koudekerke. Nadat we de kruising met het fietspad naar Dishoek zijn overgestoken, gaat het pad naar links. In een weitje staan twee shetlandpony's er druilerig bij. Ook zij wachten ongetwijfeld op vro lijker weer. Via de Dishoekseweg en de Tram straat arriveren we weer in het in deze tijd rustige dorp. Zelfs op het Dorps plein is het stil. De klok van de Mi- chaelskerk geeft met een subtiele klokslag 11.15 uur aan. Nog ruim vier maanden: dan begint de zomer. NATUURJOURNAAL Het is nog maar enkele de cennia geleden dat je als vogelaar compleet uit je dak ging als je een zilverreiger zag. Het was één van die tot de ver beelding sprekende vogels uit verre oorden die zich een enkele keer bij ons vertoonde en dan hele scharen vogelaars op de been bracht. Mijn eerste exemplaar zag ik bij de vliegveldkreek, een uitlo per van het Veerse meer, in de buurt van het vliegveld Midden- Zeeland. Het ging om een kleine zilverreiger, die zich in de jaren daarna heel geregeld in dit gebied zou laten zien. Om de soort vast te stellen moesten we eerst onze vo- gelgids raadplegen, want een ge heel witte reiger kon ook nog tot een andere soort behoren. Behalve de kleine zilverreiger is er een grote zilverreiger en ook de koerei ger is in de winter of als jong vol wassen beest helemaal wit. Maar om de kleine zilverreiger te ken nen is er een handig hulpmiddel. De poten zijn zwart en de fel geel gekleurde tenen steken daar sterk tegen af. De kleine zilverreiger ontpopte zich in de afgelopen decennia tot een algemeen verbreide soort, ten minste in Zeeland. In de rest van Nederland was het juist de grote zilverreiger die zich sterk uit breidde. Die onderscheidt zich niet alleen door een groter formaat (ongeveer de grootte van onze blauwe reiger), maar ook door gele tot vuilbruine poten en een snavel die in de winter geel gekleurd is. Lange tijd bleef de grote zilverrei ger in grote delen van Zeeland be trekkelijk schaars, maar inmiddels is die met een inhaalslag bezig. Hoewel de kleine zilverreiger nog steeds de gewoonste is in onze contreien, worden de verschillen kleiner. Winterse weersomstan digheden kunnen daar flink aan bijdragen want de kleine zilverrei ger is slecht tegen onze winters bestand en bij langdurige vorst vallen er dan ook heel wat slacht offers. Dit jaar viel voor dit kleine sierlijke reigertje net op tijd de dooi in! Weitje Duinzicht Dishoek Walcheren A Michaelskerk ^ddelburgsestra at AMeawijzer in de Duinstraat Couburg Dorpsplein Koudekerke 3,6 kilometer woensdag 15 februari 2017 GO Zomer in de bol Carla van de Merbel Koudekerke Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Een rondje Koudekerke Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse A Een kleine zilverreiger. Wok van A Shetlandpony's Bunkers bij de Strandweg maps4news.eom/@Andes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39