It II Bezetting restaurant Droom houdt nog aan Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen verhuist observatoria 7 Na vijftig jaar vertrekt de volkssterrenwacht uit het pand aan de Herengracht in Middelburg. Eerst gingen gisteren de observatoria de deur uit. Tevreden ziet Rijk-Jan Koppejan hoe de twee observatoria van de volkssterrenwacht de lucht in gaan, de tuin uit. De klus wordt moeiteloos ge klaard op deze zonnige en wind stille dag. „Maar het doet me toch meer dan ik had gedacht", bekent de voorzitter van Philippus Lans bergen. „We bestaan vijftig jaar en zitten hier al die tijd - op een on derbreking van zes jaar na - al op deze unieke plek. En dat is nu voorbij." Het is een dag met een dubbel ge voel voor de vrijwilligers van de volkssterrenwacht. „Jammer hoor", vindt ook Tjerk Westerterp. „Deze grote tuin, in de stad maar toch We hebben een mooie toekomst voor ons met University College Roosevelt donker, was ideaal om naar de ster ren te kijken. En het gebouw is groot, we hadden alle ruimte." Juist dat gebouw is het probleem. Het is eigendom van de gemeente en die is er jaarlijks tienduizenden euro's aan kwijt voor onderhoud. De gemeente wil het verkopen en heeft de huurders dus laten weten dat zij eruit moeten. „Maar de ge meente heeft ook heel goed met ons mee gedacht en geholpen met het vinden van een oplossing", be nadrukken Westerterp en Koppe jan. De volkssterrenwacht verhuist later dit jaar naar een deel van het oude stadhuis, een vleugel aan de Helm. Vanuit dat gebouw is de zuid-zuidwestelijke sterrenhemel ook goed te bekijken, zegt Koppe jan. En die plek is beter gelegen voor het museum over de uitvin ding van de telescoop door Hans Lipperhey. „Daar zullen we meer aanloop krijgen." Maar de mensen blijven, een club betrokken vrijwilligers -Tjerk Westerterp Daarom dus dat dubbele gevoel. „Want we hebben ook een mooie toekomst voor ons. De samenwer king met het University College Roosevelt zal beter worden. En de observatoria komen in het Astro nomy Project Oostkapelle van Klaas Jobse. Ze blijven beschikbaar voor medewerkers van de sterren wacht en af en toe kunnen we er ook publieksactiviteiten houden." En nog iets: Philippus Lansber gen gaat nieuwe technieken gebrui ken om de telescopen die nu in Oostkapelle staan, op afstand te be dienen vanuit Middelburg. De beelden die ze maken, kunnen worden geprojecteerd op een scherm in de Helm. Wat ondanks alles niet verandert, is de volkssterrenwacht zelf - de mensen. Een club betrokken en ac tieve mensen die aan de Heren gracht alles zelf hebben opge bouwd, zegt Westerterp. „We zijn één van de meeste actieve sterren wachten van het land." Vier bezetters zijn niet van plan het restaurant in wijkgebouw Het Vlot aan de Bloemenlaan snel te verla ten. Met sympathisanten - die overdag komen, maar 's nachts niet blijven slapen - balen ze ervan dat vertegenwoordigers van de ge meente en de curator zich de hele dinsdag niet lieten zien. Ze balen er nog meer van dat de nadruk telkens op de schulden van Stichting Droom ligt. Het geld dat Droom de gemeente bespaarde door mensen uit de goot te houden en toekomst perspectief te geven, speelt kenne lijk geen rol. Dat Stichting Droom een schuld heeft van een ton ontkent Karin van Hasz, voormalig baliemede werkster en vrijwilligster bij Dunya niet. „Maar dat de gemeente de stichting opzadelde met kosten voor verborgen gebreken, extra on- Het gaat alleen over de kosten, niet over de besparingen die Droom oplevert derhoudskosten en toezeggingen over verfraaiing van het plein niet nakwam, hoor ik niet meer. Boven dien leidde de houding van de ge meente er toe dat beheerders van diverse fondsen geen bijdrage ga ven. Dat scheelde bij elkaar min stens twee ton." De felle woorden van Karin wor den niet door alle (voormalige) vrij willigers onderschreven. Sommi gen hopen elders in de wijk een kleinschaliger voorziening op po ten te zetten, die oude klanten van Droom kan blijven bedienen. An deren hebben zich er bij neergelegd dat Droom geen nieuw leven meer is in te blazen. Maar ook sommige gebruikers zijn boos, omdat de ge meente hen 'alles zelf laat uitzoe ken en ons in de kou laat staan'. Verantwoordelijk Een woordvoerster van de ge meente Vlissingen herkent zich niet in de kritiek van de actievoer ders. „Mensen die tussen wal en schip dreigen te vallen, kunnen te recht bij Orionis en/of Porthos net als elke andere inwoner van Wal cheren. We helpen gebruikers bij het zoeken naar nieuwe onderko mens, maar ze blijven zelf verant woordelijk." woensdag 15 februari 2017 WA Een dag met een dubbel gevoel Maurits Sep Middelburg -Rijk-Jan Koppejan Vrijwilligers kijken toe hoe de observatoria de lucht in worden gehesen, de tuin uit. FOTO'S RUBEN OREEL De observatoria verhuizen als eerste naar hun nieuwe onderkomen. Het Vlissingse gemeentebestuur heeft Stichting Droom te snel opgegeven. „Er vallen mensen tussen wal en schip nu de stich ting geen hulp krijgt na het fail lissement", vindt een aantal be zetters van het restaurant. René Hoonhorst Vlissingen -Karin van Hasz, bezetter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35