Duitse toeristen horen liever 'u' Ommetje met land en water 6 Extra geld nodig voor onderhoud Middelburg Tien jaar geleden verkeerden die gebouwen en andere eigendom men van de gemeente nog in een goede conditie, zo bleek dinsdag avond tijdens een informatiebij eenkomst in het stadskantoor. Maar door de bezuinigingen van de afgelopen jaren is dat 'flink achter uit gegaan'. Een aantal kademuren, zoals Loskade, Houtkaai en Kinderdijk verkeert zelfs in een dusdanig slechte staat dat ze dringend moe ten worden gerestaureerd. Daar is een bedrag van ruim twee miljoen euro voor nodig. Een deel van de kademuren, zoals bij de rechtbank, is al voor vele tonnen gerestau reerd. De gemeente Middelburg heeft alles bij elkaar zo'n 270 gebouwen en kunstwerken in eigendom en moet ervoor zorgen dat die in een redelijke conditie blijven. Daar is momenteel een jaarlijks budget van 1,8 miljoen voor beschikbaar. Dat is onvoldoende om ervoor te zorgen dat de conditie van al die ei gendommen niet achteruit gaat. Om ervoor te zorgen dat de condi tie op het huidige niveau blijft moet dat budget worden opge hoogd met minimaal zestien pro cent. En om nu terug te kregen naar een goed niveau moet het budget per direct verhoogd worden met 29 procent. Tijdens de bijeenkomst bleek ook dat door de bezuinigingen de eigen inspectie is verdwenen. Dat heeft er onder andere toe geleid dat pas heel laat werd ontdekt dat de conditie van de Noordpoortbrug heel slecht was. Die brug is mo menteel afgesloten en wordt her steld. Door het krappe budget voor on derhoud wordt er momenteel nau welijks nog iets opgeknapt, tenzij het dringend noodzakelijk is. Ge barsten tegels in buurthuizen, oude wc-potten in sporthallen en gescheurde vloerbedekking wor den niet meer vervangen. Alleen, Veiligheid, dat is voor ons de grens zo bleek, wordt er niet gemarchan deerd met de veiligheid. Ambtena ren zeggen daarover: „Dat is voor ons de grens." Burkhardt is van origine een Duitse en woont al jaren in Bres kens. Ze gaf aanvankelijk Neder landse les aan Duitsers die hier een huisje hebben of vaak aan de Zeeuws-Vlaamse kust zijn. „Om dat sommige mensen na jaren nog niet goed Nederlands praten. Maar andersom is het ook nodig", con stateerde Burkhardt. Sinds een paar jaar geeft ze daarom via de Zeeuwse Volksuniversiteit in zes delen les aan Zeeuwen die voor hun werk met toeristen te maken hebben. Altijd in februari, voordat het toeristenseizoen losbarst. In mfc De Korre in Breskens heb ben zich op dinsdagmiddag elf deelnemers verzameld die uit heel de provincie komen. Ze werken on der meer op campings, hotels of in horecagelegenheden. Deelneemster Lies Frank gaat binnenkort in een hotel in Westka- pelle werken. „Daar komen bijna alleen maar Duitsers", vertelt ze. Ze heeft de taal al een tijd niet meer gesproken en wil haar kennis even opfrissen. „Het komt wel snel weer naar boven, merk ik." Met humor wijst docente Barbara de cursisten op veel voorkomende versprekin gen en ze leren vandaag small-talk te houden. Voor aan de receptie bij voorbeeld. Want even babbelen, daar zijn Duitse toeristen gek op, weet Barbara. Zo leert de groep om luchtig over het weer en de weersverwachting te praten, ze schenken elkaar be leefd glazen water in en vragen hoe iemand geslapen of ontbeten heeft. Nederlanders spreken al redelijk goed Duits, maar de cultuur is anders Wie dat iets te joviaal doet, krijgt een tip mee: „Voor Duiters is het gewoon om 'u' te zeggen." Naast spreekvaardigheid, komt er ook een lesje over de Duitse cul tuur bij de cursus kijken. „Neder landers spreken al redelijk goed Duits, maar vooral de cultuur is an ders", legt de docente uit. Zo vin den wij het opdringerig als de be diening te vaak aan tafel komt om te vragen of mensen nog iets willen drinken, geeft ze als voorbeeld. „Duitsers verwachten juist vaak aandacht van de bediening." Wandelaars krijgen er weer een route bij in Middelburg. In maart wordt een ommetje geopend door de wijk 't Zand/Stromenwijk. De route heet Water en Land en leidt langs watergangen, singels, het Kanaal door Walcheren, door par ken en zeer diverse woonwijken. Bij het wandelommetje hoort een boek van 44 pagina's met veel foto's en informatie over de cul tuur en de historie van de wijken 't Zand en Stromenwijk. Dat is ge schreven door Radboud Menso- nides. Het cultuurhistorisch ommetje is gemaakt door Stichting Land schapsbeheer Zeeland en Stich ting Wijkteam 't Zand/Stromen wijk. De opening is op vrijdag 17 maart en wordt verricht door bur gemeester Harald Bergmann. Hij onthult een informatiebord. Ook wordt een openbaar water tappunt in gebruik genomen. Dat maakt deel uit van Join the pipe, een project dat het gebruik van kraanwater wil bevorderen om zo de vervuiling door voorverpakt bronwater tegen te gaan. In Mid delburg is ook al zo'n tappunt in het Sint Jansgebied achter de Nieuwe Haven. Het nieuwe ommetje is voor ie dereen toegankelijk. De route sluit aan op het bestaande lange- afstandswandelnetwerk, waaron der de wandeling langs de Dom- burgse Watergang en langs de Veerse Watergang. IN DE REGIO Zaalconcert EMM Eerbetoon Sister Rosetta Tharpe MIJN DORP, MIJN STAD Lezing over hulp in Roemenië woensdag 15 februari 2017 WA Conditie eigendom stad beneden peil De conditie van de gebouwen, kunstwerken, glooiingen en ka demuren van de gemeente Mid delburg daalt. Als de gemeente raad geen extra geld beschik baar stelt voor het onderhoud daalt het tot op matig niveau. En dan zijn er over enkele jaren mil joenen euro's nodig om het terug te brengen op een goed niveau. Emile Calon Middelburg -Ambtenaren Middelburg Dat het toeristenseizoen eraan komt, betekent in Zeeuws-Vlaan- deren ook dat de kennis van de Duitse taal opgefrist of bijgespij kerd moet worden. Docente Bar bara Burkhardt geeft in Breskens een cursus Duits voor mensen die in de horeca of de toeristi sche branche werken. Sophie Stockman Breskens -Barbara Burkhardt Maurits Sep Middelburg SEROOSKERKE Muziekvereniging EMM geeft op vrij dag 17 februari haar jaarlijkse zaalcon cert. De fanfare en het meewerkende leer lingenorkest staan onder leiding van Gerrit-Jan Verhage. De percussiegroep zal ook optreden, deze staat onder leiding van Dennis de Visser. Het optreden vindt plaats in De Zand- put, aanvang 19.30 uur. Reguliere kaar ten kosten 10 euro. Donateurs betalen de helft. MIDDELBURG Muzikanten uit heel Zeeland houden morgen een eerbe toon aan Sister Ro setta Tharpe en haar grote voor beelden Blind Willie Johnson en Was hington Philips in De Spot in Middel burg. De muzikanten spe len hun favoriete DOMBURG Hal gemeentehuis, 09.00-17.00 uur- Tentoonstelling De verre reis van het Veerse vissertje door Dieuwke Par- levliet GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur - Koffie ochtend voor senio ren; Dorpshuis, 13.30-17.00 uur- Biljarten en koers- bal voor 50+'ers Koudekerke De Couburg, 13.00- 16.30 uur - Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur - Koersbal Meliskerke Dorpshuis Ons huis, 13.30-17.00 uur - Biljarten MIDDELBURG Ontmoetingskerk, 09.00-11.00 uur- Kledingbeurs; Kruit- molenlaan 125, 09.45-12.00 uur- Wekelijkse Koffie- inloop; Cinema Mid delburg, 14.00 uur - Vertoning Frantz; Praktijkruimte Vivo, Schenge 4,16.30- 18.00 uur-Weer baarheidstraining voor meiden van de middelbare school; Sportzaal Roozen- burglaan, 19.00- 21.00 uur-Weke lijkse trimgroep voor (ex-) hartpa tiënten; De Spot, 19.00 uur - Master class Muziek door Stefan Siwabessy; Schouwburg Mid delburg, 20.00 uur- Cabaret Eva Crut- zen songs. Het optre den begint om 20.30 uur. De toe gang is gratis. MIDDELBURG Ron en Nel Steen- haert vertellen vrij dag in Middelburg over hun werk in Roemenië. Zij be heren daar een huis waar achttien men sen met een ver standelijke beper king wonen. Daar naast zetten zij zich in voor zigeuners. De bijeenkomst is van 09.30 tot 11.30 uur en is in Koffie huis Ontmoeting. OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30-16.30 uur - Bridgen; De Ege lantier, 13.30-14.30 uur - Wandelactivi teit voor senioren SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00-16.00 uur- Koersbal VEERE Verenigingsge bouw, 13.45-17.00 uur - Soos VLISSINGEN Falckstraat 4, vanaf 08.30 uur- Recreatieve wan deltocht van 5 of 10 kilometer in en rond Vlissingen; Vrijen- hovenzaal, Basken- burgplein 8, 09.00 uur - Peutergym ZOUTELANDE De Tienden, 13.30- 16.30 uur - Soos LINTJE MIDDELBURG Mevrouw E.C. de Vries-van Lieshout heeft gisteren uit handen van burgemeester Harald Bergmann een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Van Lieshout vierde giste ren haar 30-jarig jubileum als vrijwilliger bij Archipelschool de Leeuwenburch. Verder is ze hulpouder, begeleider over blijven, ze beheert de administratieve verwerking overblij ven, coördineert de speel-o-theek, geeft leesondersteuning en ze helpt bij incidentele schoolactiviteiten, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34