Verdachten ontkennen moord in Anjelierenlaan ■K Ambachtelijkheid trekt mannen én (veel) vrouwen naar workshop 5 Zeeland moet het zonder 'eigen' worst doen, maar worst maken kan hier ook. Oud-slager David Brouwer over het snijden, draaien en afbinden van worst. Het mooiste liefdeslied dat niet over een vrouw gaat, is gewijd aan ...droge worst. 'Dreuge worst, dreuge worst, 'k zol nie weten wat ik zon der mos, dreuge worst, dreuge worst', luidt het refrein van de ode aan ambachtelijke gedraaide worst op de eerste plaat van Skik. In sap pig Drents gezongen door Daniël Lohues. Drenthe kent net als Groningen, Friesland, Limburg en diverse re gio's streekgebonden worstsoor ten. Zeeland moet het zonder 'ei gen' worst doen, geeft David Brou wer toe. Dat wil niet zeggen dat Zeeuwen geen worst kunnen ma ken, betoogt de slager in ruste, die tot vorige maand een eigen slagerij in Middelburg runde. „In Gronin gen ma ken met bijvoorbeeld kruidnagels een streekeigen worst. In Zeeland wordt niet zo'n typisch ingrediënt gebruikt dat een worst tot Zeeuwse worst maakt, maar de slagers hier kunnen natuurlijk wel worst maken." Brouwer ging als begin-zestiger met pensioen om zijn eigen tijd in te kunnen delen. Maar dat bete kent niet dat hij het slagersvak de Die darm zat eerst in het varken en nu gaat het varken de darm in rug toekeerde. Toen Mary-Jane Barri hem benaderde om mensen te begeleiden bij het maken van droge worst was hij daar dan ook direct voor te porren. De Sou- burgse geeft vaker kookcursussen via @de eettafel. Om ook eens iets voor mannen te doen, kondigde ze vorig jaar al aan om een cursus 'worst maken' op poten te zetten. Door tijdens het snijden, draaien en afbinden van de worsten Belgische speciaalbieren te serveren, moesten mannen uit heel de provincie uit hun 'cave' komen, verwachtte Barri. Maar er blijken ook heel wat vrouwen te zijn, die volmondig 'ja' zeggen op de vraag 'of je worst lust?' En veel van die dames waren er als de kippen bij om in te teke nen op de eerste cursus 'worst ma ken'. Henk en Ger, de twee man nen die maandag bij de eerste tien worstenmakers zaten, waren er ook nog eens op voorspraak van een oud-collega en een dochter. „Bij één van de volgende drie cur sussen zijn er wel negen mannen en slechts één vrouw. Maar er zijn dus ook genoeg vrouwen, die van worst en bier houden", consta teerde Mary-Jane verbaasd. Het verse en ambachtelijke trekt de dames aan. Eerlijk, vers, biolo gisch, zelfgemaakt. En worst blijkt nog een veel mooier product dan de tien cursisten dachten. Want, in tegenstelling tot wat zij dach ten, worden droge worsten niet vaak van slachtafval gemaakt. Brouwer heeft prachtige stukken fricandeau meegenomen. Alle deelnemers krijgen de kans om het vlees te snijden, te malen en vervolgens de worst te stoppen. Voor dat stoppen wordt een var kensdarm gebruikt. „Die darm zat eerst in het varken en nu gaat het varken de darm in", grapt Brou wer. Om de worst te stoppen heeft de slager de gemalen fricandeau in een bak gesmeten ('dat moet met een beetje geweld om de lucht er zoveel mogelijk uit te persen') en die bak in een soort wringer ge plaatst. De varkensdarm moet om een tuitje van de wringer worden gerold en die handeling levert ook bij dames ondeugende associaties op. „Dat hebben we duidelijk lange tijd niet meer gedaan", klinkt het als de darm een paar keer van het tuitje afloopt. Maar Mechje, Kim, José, Annika, Silvia, Imke, Amanda en Paula zijn - net als Henk en Ger - weer helemaal bij de les als sla ger David een van hen vraagt om zaam maar staag de hendel van de wringer te draaien om de worst met de gema len fricandeau vol te stoppen. De grootste kunst blijkt vervol gens om worsten van, min of meer, gelijke lengte af te binden. De slager laat zien hoe de worsten zijn te knopen, maar Mechje, An nika en Henk (die de zeevaart school volgden) binden de wor sten ook vakkundig af met paalste ken. De cursisten maken drie ver schillende worsten: naturel, met venkel en met knoflook. Voor de drie worsten worden verschil lende garens gebruikt. David: „Dat is om ze later te herkennen. Het groen van het venkelzout is wel te zien in de worsten, maar de knof look zie je van buiten niet. Daarom gebruiken we al zo lang ik me kan herinneren rood-wit garen voor knoflookworsten." David presenteert wat plakjes worst bij de maaltijd, die intussen door Mary-Jane is bereid. De worst is in vijf dagen nog niet echt hard, wat de meeste dames minder be valt. „Als ik ze volgende week op haal, laat ik ze nog een tijd rijpen. Echt droge worst vind ik toch het lekkerst", meldden Mechje en Kim, onder instemmend gemom pel van de meeste andere worst- liefhebbers. Geen probleem, meldt de slager. De dames kunnen de in plastic vacuüm getrokken worsten een tijdje in de koelkast laten lig gen, maar ze ook ergens 'te drogen hangen'. „De worsten blijven ze ker vijf maanden vers. Ze kunnen dus ook in de zomer nog prima worden gegeten." De twee Vlissingers die verdacht worden van de moord op een 26-ja- rige Vlissinger, ontkennen allebei dat ze hun plaatsgenoot om het le ven hebben gebracht. Dat bleek gis teren tijdens een tussentijdse zit ting van de rechtbank. Het slacht offer werd op 22 september in zijn woning aan de Anjelierenlaan dood gevonden. Al snel arresteerde de politie A.M. (34) en F.M. (32). De twee zijn die bewuste dag in de woning van het slachtoffer ge weest. A.M. heeft zelfs verklaard dat hij hem nog probeerde te reanime ren. Want volgens deze man zou de jongste verdachte de Vlissinger om het leven hebben gebracht. De jongste werd door agenten in de woning aangehouden, nadat ie mand via 112 de politie alarmeerde. Na binnenkomst troffen agenten het levenloze lichaam van de Vlis singer aan in zijn bed. Op de muur achter zijn bed zaten bloedspatten en -vegen. Bloedspatdeskundigen onderzoeken of dat veroorzaakt kan zijn door slagen op het hoofd. Een neuropatholoog bekijkt of de man door geweld om het leven is gekomen of door een valpartij. A.M. wordt ook verdacht van roof. Hij zou na de dood van de Op de muur achter het bed van het slachtoffer zaten bloedspatten Vlissinger nog gepind hebben met het bankpasje van het slachtoffer. Tijdens de zitting bleek dat er nog veel onderzoek nodig is om te achterhalen wat er gebeurd is. Zo veel zelf dat de vrees bestaat dat de mannen pas na de zomer kunnen worden berecht. Ze zitten in de zelfde gevangenis in Ter Appel in voorarrest. Raadsman Gerrit Veen vroeg via de rechtbank aan de offi cier van justitie om zijn cliënt over te plaatsen. Want F.M. zou het ge munt hebben op A.M. woensdag 15 februari 2017 PC Ook vrouwen zal het worst wezen René Hoonhorst - David Brouwer, slager in ruste Annika toont haar werk. Silvia (I) en Mechje zijn in de weer met de gehaktmolen. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA De beide verdachten ontkennen dat ze vorig jaar september een 26-jarige Vlissinger in zijn wo ning aan de Anjelierenlaan om het leven hebben gebracht. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33