Van Poortvliet is na zes jaar nog steeds woest op Transavia keiler II II 4 Statushouders leren over Nederland 1000LUXE KEUKENS W den vanaf. Overmacht, zeiden ze." Een zaak bij de inspectie Leefom geving en Transport levert een schijntje op. „125 euro, voor zijn zessen. Daarmee kwam Transavia er wel heel makkelijk van af." Tijd voor harde actie. Leo scha kelt Marinus Hoorntje van Reis- recht in. Een pitbull die op basis van no-cure-no-pay vecht tot het gaatje. „Het gaat me niet om geld", zegt Leo, „maar ik wil dat anderen geen onrecht wordt aangedaan." De rechtbank Zeeland-West- Brabant verklaart in december 2023 zijn beroep ongegrond. Hoorntje stapt daarop naar de Raad van State. Want Europese regels schrijven voor dat vliegmaatschappijen moe ten dokken als vluchten langdurig vertraagd zijn. De schadevergoe ding loopt op van 250 tot 600 euro per persoon. „Er is geen kip in Ne derland die naar de rechter stapt om zijn 250 euro terug te halen", weet Hoorntje. „Ik vecht niet Transavia aan, maar staatssecretaris Sharon Dijksma. Zij moet de Euro pese regels handhaven. Vliegmaat schappijen hebben een be- taalver- plich- ting. Het probleem is dat de staatsse cretaris met wil handha ven." Cursisten uit Eritrea willen alles weten over het leven in Nederland, fotos lex de meester Ik heb al heel veel geleerd van mijn buren. Dat is dat is wel fijn Als Leo en Sandra van Poortvliet uit Sint-Annaland op 20 oktober 2010 naar Tenerife vliegen, gaat het mis. „Er zijn technische problemen", roept de gezagvoerder boven Parijs, „we moeten terug naar Schiphol." Daar staat het toestel uren aan de grond. Passagiers mogen er niet uit en krijgen geen eten en drinken. Leo is woest op Transavia en laat het er niet bij zitten. Mooie herinneringen hebben Leo en Sandra aan hun vakantie be waard. „We waren op 25 oktober 2010 precies 25 jaar getrouwd", ver telt Leo. „Reden dus voor een feestje. Samen met onze kinderen en aanhang. Ze laten er hun va kantie niet door vergallen, maar de manier waarop Transavia hen be handelt, maakt Leo - ruim zes jaar later - nog steeds woest. „Een tech nisch mankement kan voorko men", weet hij ook wel. „Maar dat we er op Schiphol niet uit mochten en na veel morren alleen een Snic kers of Mars kregen, is niet netjes. Uiteindelijk landden we om twaalf uur 's nachts op Tenerife. Kun je het voorstellen? Van kwart over tien 's ochtends hebben we in het krappe vliegtuig gezeten." Een brief naar Transavia haalt niets uit. „Ze trokken er hun han- UIT VOORRAAD warenhuisnl Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Ik voel me hier geweldig, maar op christelijke feestdagen mis ik mijn familie erg Omdat ik hier nu woon, wil ik zo veel mogelijk leren over Nederland „Ik wil zo veel mogelijk leren om dat ik hier ben", zegt Kemel Al Hassen. Hij ontvluchtte Aleppo en woont in Grijpskerke. Samen met twee van zijn kinderen. Zijn vrouw en drie andere kinderen zitten nog vast in Griekenland. Ke mels woorden worden vertaald door tolk Yamen Wali want de Sy riër is nog niet zo lang bezig met zijn taallessen. Kemels medecursisten komen uit Eritrea. Tolk Filmon Tsegai Te mesgen staat hen bij. Ook zij zitten op taalles en zijn het Nederlands nog niet voldoende machtig. Ze willen zo veel mogelijk te weten ko men over het leven in Nederland. Over de gewoontes en de regeltjes. Contact met buren, ophaalda gen van huisvuil of lid worden van een sportvereniging. Schijnbaar kleine dingen, maar wel belangrijk benadruk trainer Koksal Nurdo- gan (Bureau Veiligheid). Hij geeft de workshop samen met de Zeeuws-Vlaamse Desiréee Vale van PIBLW-Reïntegratie. „We proberen de cursus zo lokaal mo gelijk te maken", zegt zij. „Hierna gaan we naar Vlissingen, Middel burg en Terneuzen. Dit is een on derdeel van het inburgeringsexa- men." De nadruk in de workshop van drie dagdelen ligt op vier 'kern waarden'; gelijkheid, vrijheid, so lidariteit en participatie. Op luchtige wijze brengt Nurdogan zijn cursisten in aanraking met de Nederlandse leefwijze. En dus ook de cultuurverschillen tussen de landen. „Nederlan ders zijn minder knufifelig dan Eritreers", glimlacht Salh. Za ken als eergevoel, religie, respect en familie maken de tongen flink los. „Hier is religie een keuze, je mag ook niet geloven. Bij ons moet je geloven", zegt Kemel. Bhran Teklay woont met haar eenjarige zoontje Noah in Seroos- kerke. Haar man zit nog in Sudan. Zij is vandaag de enige vrouw in het gezelschap. Een aantal status houders, onder wie ook vrouwen, ontbreekt. Later blijkt zij op school taalles volgen. Een misverstand. Ook Bhran wil Nederland beter le ren kennen. De drie mannen die naast haar zitten, delen een huis in Meliskerke. „Wel stil hoor", be kent één van hen. Osman, met zijn 23 jaar de jongste van de groep, er vaart die stilte in zijn nieuwe woonstee ook. Hij woont alleen in een huis in Gapinge. Een grotere stad als Middelburg, waar winkels zijn, zou hij wel fijner vinden. Os man kan zich overigens al aardig redden in zijn nieuwe taal. Tijdens de volgende twee mid dagen komen zaken als het buurt huis, school, Orionis, de huisarts, sportvereniging en de gemeente aan de orde. Grinnikend zegt Nur dogan; „En we eindigen heel Hol lands met de rondvraag." De workshop wordt gegeven in het gebouw van Stichting Welzijn Veere. Op Walcheren hebben de drie gemeenten samen het partici patietraject opgezet. woensdag 15 februari 2017 PC Hoe ga ik met mijn buren om? Contact maken met je buren. Wanneer zet ik het huisvuil bui ten? Hoe ziet de Nederlandse samenleving eruit? Veerse sta tushouders buigen zich daar over in een workshop in Oost- kapelle. - Kemel Al Hassen Annemarie Zevenbergen Leo van Poortvliet uit Sint-An- naland vecht al ruim zes jaar om een schadevergoeding te krij gen van Transavia. De Raad van State doet vandaag uitspraak. Jeffrey Kutterink Sint-Annaland Leo van Poortvliet. FOTO ANTHONY VEROLME Einsteinstraat 29 - Dordrecht it WAAROM EEN KEU •f Unieke eigen service V Uitstekende garantie V Eigen montageafdeling V Realistisch foto-ontwerp V Alles in één hand! V Uitsluitend topkwaliteit V Nederlands fabricaat V Persoonlijk advies V Duidelijke informatie V Heldere afspraken V Korte lijnen Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein KEUKENSTUDIO 'De Smokkelhoek' SSK-KEUKENSTUDIO.NL Tel. 0113 - 33 00 04 \EN BIJ SSK KOPEN. kellerkeukens.nl - Tolk Filmon Tsegai Temesgen - Bhran Teklay Oost-Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32