'Ik blow dagelijks, maar maak me altijd zorgen om de kwaliteit' Kreeftenrace wekt woede van vissers 3 cotieeshop aarden yuHirf wioow 'buocHtcxrtf 6+1 PACfC Kneüen 5* Hij is aangenaam ver rast, de man aan de balie van coffeeshop Aarden in Vlissingen. „Goed dat je nu kunt nakijken wat er in zit." De man rookt wiet omdat het zijn chronische pijn vermindert. Voor hem is de nieuwe service van Aarden extra interessant: de uitwerking van softdrugs is afhankelijk van de werk zame stoffen en hij is er niet op uit om stoned te worden. Een andere klant zit met een jointje in zijn handen te laten branden." De her komst van cannabis blijft vaak onduidelijk, bevestigt een ex-medewerker van een coffeeshop in Zeeland. „Elke keer dat een kweker een zak wiet kwam verkopen, moes ten wij de wiet ruiken en proeven. Als de medewer kers er lekker stoned van werden ging het spul in de verkoop." Zulke onofficiële kwaliteitscontroles zijn na tuurlijk onvoldoende om de veiligheid van consumenten te garanderen. de gevaarlijke schimmels die soms bij een teelt ont staan. Zo'n oogst zou moe ten worden weggegooid, maar vaker worden de plantjes gewoon een beetje afgestoft." Een anonieme blower uit Goes is enthousiast: „Ik blow al jarenlang dagelijks, maar heb me altijd zorgen gemaakt om de inhoud van de zakjes wiet. Soms hoor je enge verhalen over crimine len die haarlak over soft drugs spuiten om het beter het papiertje te bestuderen dat hij bij zijn zakje drugs gekregen heeft. „Dus... als ik deze QR-code scan kom ik op de pagina van het rap port? Ga ik zeker lezen." „Ik vind het een interes sante ontwikkeling", zegt een man die net de deur uit stapt. „Er gaan verhalen over wiet die met allerlei rotzooi vermengd werd. Dat zijn dingen die je dan toch wel zou willen weten, als je blowt. Want daar kies je niet voor. En dan zijn er nog In de Oosterschelde zijn veel stek ken om kreeften te vangen. Voor sommige plekken hebben bedrij ven het alleenrecht, andere plekken zijn vrij en daar kan iedereen met een vergunning de fuiken neerzet ten. Om op die vrije gronden een plek te bemachtigen mogen kreef tenvissers vanaf dinsdag 7 maart, klokslag 09.00 uur uitvaren vanuit hun thuishaven Om dit te contro leren trekt het ministerie van Eco nomische Zaken alles uit de kast. Er zijn denkbeeldige lijnen getrokken in havens waar de kreeftenvissers die dinsdag tot 09.00 uur achter moeten blijven. Er staan contro leurs en handhavers in de havens die er op toe zien dat niemand stie kem een uurtje eerder vertrekt en iedereen die uitvaart wordt geregis treerd. Ook op het water zijn con troles, mét snelle boten, om vals spelen te voorkomen. Het zou bijna grappig zijn, als het niet om seri euze handel gaat. Om te begrijpen wat hier aan de hand is, is een stap terug in de tijd noodzakelijk. In het verleden zijn veel (te veel) vergunningen om op kreeften te vissen uitgegeven. Iets Want er zijn veel vergunningen, maar ook vergunningen die niet worden gebruikt wat kreeftenvissers al jaren stoort. „Vorig jaar hebben we gekeken hoe we dit kunnen oplossen", zegt Jaap Geleijnse, voorzitter van de vereni ging van beroepsvissers op de Oos terschelde, de Westerschelde en de Voordelta. „Want er zijn veel ver gunningen, maar ook vergunnin gen die niet worden gebruikt." Er werd een vergunningstop in gesteld en de provincie kwam met geld over de brug om vergunning houders uit te kopen. „Het Rijk wilde niet achterblijven, haakte aan en stelde als voorwaarde dat de vis sers met eenzelfde bedrag over de brug kwamen." En dat is door de vissers wegge stemd met als gevolg dat het hele voorstel van tafel is. Maar er speelt nog een kwestie. Dat is dat som mige vergunninghouders - soms zelfs een jaar rond - plekken clai men om te vissen, zonder dat er daadwerkelijk vistuig staat. Dan dobberen boeien op het water om aan te geven dat er fuiken liggen, maar onder water is alles leeg. Dit ontneemt andere vissers de kans om daar te vissen. Alles bij elkaar maakt dat het mi nisterie heeft besloten om een fe- bruari-stop in te stellen. Voor 1 fe bruari moest alle vistuig uit de Oosterschelde zijn zodat er een einde komt aan de geclaimde plek ken. Die maatregel is voor veel kreeftenvissers nog niet zo'n pro bleem. Waar ze wel fel op tegen zijn is dat Rijkswaterstaat van de her verdeling van de visstekken een wedstrijd maakt met de regel dat de vissers op 7 maart vanaf 09.00 uur mogen uitvaren. Dat is absurd, oneerlijk en gaat strijd leveren, voorspellen de vissers. Want de vis ser met een snelle boot en een gun stige thuishaven heeft betere kan sen op een goede visstek. woensdag 15 februari 2017 PC laten weten wat je rookt Op ieder zakje zit een QR-code. Cannabytics Analysis Report Batch 170502 Test Method FullHPt Test Type FuWSpc A Gerard Aarden met het testrapport van een van zijn producten, fotos dirk-jan gjeltema Client Coffeeshop Aarden Date 31'" January 2017 Sample Material Chrystal - sativa Een smartphone opent bij het scannen van de QR-code het testrapport van Cannabytics. Wat zou er allemaal in deze joint zitten? De een noemt het dolle dinsdag. De ander spreekt over een kreef tenrace en een enkeling voor spelt dat er klappen gaan vallen op de Oosterschelde. Op dinsdag 7 maart vanaf 09.00 uur mogen de kreeftenvissers uitvaren om fuiken te zetten in de Ooster schelde. Startsein voor een race om de beste plekken. Melita Lanting Zierikzee - Jaap Geleijnse, vissersvoorman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31