Rillinaen Lastigvallen van vrouw strafbaar Onderwijst usie op Bevelanden ophanden y 2 JAN VAN DAMME Column Het waren voor mij wat bij zondere dagen, sinds eind vorige week. Geveld door griep klinkt als een cliché. Over verhit en spierpijn op plekken waarvan ik niet wist dat er spieren zaten. Nee, ik ben weinig recht standig geweest. Dus met dat cli ché valt het wel mee. Nu gaat het weer, beetje voor zichtig, dat wel. Tijdens mijn griepbestrijding struikelde ik in de krant over het vergrijsde Hoofdplaat. Dwof- plaete, zoals ze bij mij thuis zei den. En daar konden ze het weten, mijn moeder werd er geboren. Niet in het dorp overigens, want haar huis stond op de Tol, aan het eind van de Sint Pietersdijk. Dat is het mooie van krantenbe richten in je nabijheid. Je leest over nu maar voor je er erg in hebt zit je bij opa en oma Tol een glas Prik Gazeuse te drinken, een men senleven geleden. Je leerde dat aardbeien fraisen heten, je hoorde over vlammenwerpers die de dub bele rijen populieren op de dijk in brand schoten en over de laars van de Duitse soldaat die opa boven- ploegde. Met inhoud, voegde hij er altijd aan toe. Waarop de mede luisteraars glimlachten en zucht ten dat je niet alles moest geloven wat er verteld werd. We kwamen wel in het dorp. Een tante woonde daar met haar gezin. Het was de tijd dat het ha ventje er nog was. Veel slik en slib en schepen die een beetje ongelijk drooggevallen waren. Dat soort frivole oneffenheden aan de kust is onder de nieuwe deltadijken verdwenen. Het is vast veiliger. Maar of het ook aangenamer is. Hoofdplaat gaat toch al niet ge bukt onder een overmaat aan fan tasie. In de omgeving tref je Sas- put, Nummer Een en Slijkplaat. Zeg nou zelf. Trek drie lijnen - de Westlangeweg, de Zuidlangeweg en de Oostlangeweg - dan sta je in het hart van het dorp. Wat er aan bestuur, school, kerk en andere begeestering was, is grotendeels verdwenen. De oudjes nemen nu zelf het heft in handen, hun soos heeft wel honderd leden. Hoofdplaat, zet 'm op. Zelf voel ik al de rillingen als ik aan het dorp denk. Maar dat is vast de griep. Hoofdplaat gaat toch al niet gebukt onder een overmaat aan fantasie DESTELLING Vandaag: Ik heb de lente in mijn hoofd Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VAN&AAS I5 FEBRUARI PLAATSELIJK 16 (3RA&EN Racoon treedt op in paleistuin De Reu adviseur culturele samenwerking Zeeland doet mee aan Kustpact MIDDELBURG Isabel lanceert haar eerste single Nothing De PvdA dient daarvoor vandaag een initiatiefwet in. Een groot deel van de Kamer steunt het idee, dat na de verkiezingen behandeld zal worden. Aanranding en belediging zijn al strafbaar, maar verbale, seksuele in timidatie niet. PvdA-Kamerlid Ah med Marcouch wil die lacune in de wet opvullen met een intimidatie verbod op straat. „Het gaat niet om iemand die een keer 'Hé schatje' roept en door- fietst, maar om bijvoorbeeld het maken van obscene gebaren of het uiten van seksuele wensen", stelt Marcouch. „Ook heel dicht achter een vrouw aanlopen valt eronder. Of dingen over anale seks roepen naar homo's." Daders moeten opgespoord wor den door de politie, desnoods met behulp van lokagenten. Vervolgens zouden ze een boete van maximaal 8.200 euro opgelegd kunnen krij gen of drie maanden celstraf. Volgens critici is een intimidatie verbod nauwelijks te handhaven door de politie, onder meer omdat lastigvallen op straat moeilijk is te bewijzen. Marcouch ziet dat anders: „Pot- loodventers doen het ook nooit als de politie naast ze staat, maar die worden ook gewoon opgespoord. Het zal niet altijd makkelijk te be wijzen zijn, maar ik denk dat het helpt om een norm te stellen." Veel vrouwen denken nu dat het erbij hoort, zegt het PvdA- Kamerlid. „Ze doen geen kort rokje aan of mijden bepaalde buurten. Dat is niet normaal. Seksuele inti midatie accepteren we niet." In de gemeenteraden van Amster dam, Rotterdam en Den Haag is al eerder de wens uitgesproken tot een intimidatieverbod. De hoofd stad wil dat zelfs in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) op nemen, op initiatief van VVD en Ze doen geen kort rokje aan. Dat is niet normaal. Seksuele intimidatie accepteren we niet CDA. Het is echter de vraag of de maatregel juridisch standhoudt bij de rechter, zolang er in het straf recht niets voor is geregeld. De Am sterdamse gemeenteraad stemt er vandaag over. Het CDA is positief over een lan delijk intimidatieverbod, de Chris tenunie heeft dat zelfs in het ver kiezingsprogramma opgenomen. De WD wil eerst bezien hoe het in Amsterdam uitpakt. De PVV onthoudt zich vooralsnog van com mentaar. P4 Alpha heeft vijftien christelijke ba sisscholen op heel Zuid-Beveland, onder Nobego vallen negen open bare scholen in de gemeenten Goes en Noord-Beveland. De twee koe pels onderzoeken al langer hoe ze het best kunnen samenwerken. „Fusie lijkt op dit moment de meest voor de hand liggende optie", stelt bestuursvoorzitter Ad Vis van de Alpha Scholengroep. De identiteit van de afzonderlijke scholen zal onder een eventuele nieuwe koepelorganisatie hetzelfde blijven. Er worden ook geen scho len gesloten of samengevoegd. Een situatie als in Wolphaartsdijk, waar de christelijke en de openbare school daadwerkelijk zijn samenge gaan, ziet Vis vooralsnog niet nog een keer voorkomen. „Maar nie mand weet wat de toekomst brengt. Als een school zo veel leer lingen verliest dat hij niet meer le vensvatbaar is, kan het nodig zijn." Voor de werkgelegenheid op de scholen heeft een mogelijke be stuurlijke fusie geen gevolgen. Volgens Vis is schaalvergroting noodzakelijk om in de toekomst kwaliteit te kunnen blijven bieden. „Alpha en Nobego zijn voor Zeeuwse begrippen best robuuste scholengroepen, maar landelijk ge- Openbareen christelijke scholen Bevelanden bekijken samengaan zien zijn we echt kleintjes, hoor. Bovendien zien we de leerlingaan tallen dalen. Als we de handen niet ineen slaan, komt er misschien een moment waarop we bijvoorbeeld onze kwaliteitsmedewerker moe ten ontslaan, omdat we hem niet meer kunnen betalen." In een brief aan de ouders wordt 1 januari 2018 als datum voor een mogelijke fusie genoemd. In het voorjaar moeten de Raden van Toe zicht en de medezeggenschapsra den de knoop doorhakken. woensdag 15 februari 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Zeeland is de ideale plek om oud te worden 238 reacties ALTIJÖ WAT IN WT LANfc» GOES Racoon verzorgt zondag 9 juli een concert in de tuin van Paleis Soestdijk. Voor het tweede jaar op rij treden onder de naam Royal Park enkele dagen achtereen grote acts in de tuin op. Eerder werd al, voor zaterdag 8 juli, de naam van Van Morrison onthuld. De kaartverkoop voor het concert van Ra coon begint donderdag 16 februari om 10.00 uur. De Zeeuwse band komt binnenkort met een nieuw album. MIDDELBURG Gedeputeerde Ben de Reu (foto) is door minis ter Jet Bussemaker ge vraagd om vóór de zomer een advies uit te brengen over de culturele samen werking tussen Neder land en Vlaanderen. Samen met een Vlaamse wegbereider gaat hij kij ken in hoeverre taken van culturele organisaties als de Taalunie en de Brakke Grond kunnen worden gestroomlijnd. Dat kan leiden tot een herverde ling van geld. MIDDELBURG Gedeputeerde Carla Schönknecht onderte kent namens de provincie op 21 februari het Natio naal Kustpact. Daarin is door 64 organisaties en overheden afgespro ken waar en onder welke voorwaarden nieuwe re creatieve ontwikkelingen mogelijk zijn. In Zeeland zijn dezelfde afspraken al vastgelegd in de Kustvi- sie. Volgens Schön knecht zit er geen lucht tussen de Zeeuwse en de landelijke afspraken. Nog drie nachtjes slapen en dan begint Isabel Pro voost uit Middelburg aan de finale van the Voice of Holland. Met drie anderen strijdt de 17-jarige zange res om de eindzege. Giste ren presenteerde Provoost haar nieuwe single Nothing op radio 538. Ze zong voor het eerst live op de radio. Het wordt strafbaar vrouwen hinderlijk op straat te volgen, hen verbaal seksueel te intimi deren of seksuele voorstellen te doen. Deborah Jongejan Den Haag -Ahmed Marcouch, PvdA-Kamerlid Openbare en christelijke basis scholen op de Bevelanden val len binnenkort wellicht onder één koepel. De Alpha Scholen- groep en Nobego onderzoeken of ze kunnen fuseren. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2