25 Najaren van restricties wil Henk Grol zijn lichaam nooit meer uithongeren Judoka Henk Grol staat in de nadagen van zijn carrière voor de keuze: veohten tegen de kilo's in de categorie tot 100 kilo, of nooit meer op dieet. In het laatste geval wacht een confrontatie met échte zwaargewichten. Ik kan acht kilo afvallen in twee dagen, dat weet ik. Maar het is niet verstandig 35 medailles Daar, zegt Henk Grol, terwijl hij wijst naar een hotel tegenover het judostadion in Pa rijs. Daar liep hij ooit een ochtend eindeloos heen en weer. Gefrustreerd, zwetend, stressend. En dan op de weeg schaal, 50 gram kwijt. Te weinig, dacht hij. Ik ga het niet halen. Voor het eerst in mijn leven ga ik het niet halen. Maar ik wil niet meer zweten in een warm bad, ik ben al uren bezig. Toch maar weer lopen. Blijven lopen. En weer 50 gram eraf. Dat gevoel van destijds wil Grol (31) nooit meer. Hij kan niet meer. De man die door muren gaat, die ondanks gebroken duimen en rib ben wedstrijden judode, die twee bronzen olympische plakken en een veelvoud aan EK en WK-me- dailles won en zichzelf na zijn uitschakeling op de Spelen in Rio tegenover alle media neersabelde met de woorden dat hij had ge faald en niet het maximale uit zijn loopbaan had gehaald, deze man wil zijn lijf nooit meer uit hongeren. Waarschijnlijk. Judo was ooit de sport waar hij als jongetje met ADHD zijn ener gie in kwijt kon. Voetballen deed hij ook, maar met dezelfde instel ling als hij in zijn hele leven han teert: vol overgave en dwars door alles en iedereen heen. Omdat te genstanders met allerlei kwetsu ren van het veld moesten, zei va der Grol tegen zijn zoon: „Wel licht is het verstandiger het alleen bij de sport te houden waar je op je vijfde mee begon." Pauze Inmiddels staat hij al 26 jaar op de mat. Grol is deze week in Frank rijk voor een trainingskamp met de internationale judotop. Dat is voor het eerst sinds zijn teleur stellend verlopen Spelen. Na Rio nam hij rust, noodgedwongen, omdat er met succes operatief een stuk bot uit zijn schouder werd gehaald waar hij al voor de Spelen last van had. Bovendien had hij ook op mentaal vlak behoefte aan een pauze. Na drie olympische cyclussen, twaalf jaar alles in het teken stellen van één doel en al tijd maar zichzelf pijnigen was het even klaar. Hij dacht aan stoppen. Maar hij vindt judo te mooi. Als hij een ju- domat ziet, waar dan ook, voelt hij spanning. Heeft hij altijd al gehad. „Ik hou gewoon van de strijd." Toch is Grol tegenwoordig an ders. Kleding van zes maanden geleden past niet meer. Zijn broekmaat ging de afgelopen pe riode van 34 naar 38. „Ik heb er nu voor gekozen om alleen nog ple zier te hebben", zegt hij. Begrijp hem goed: het is niet zo dat hij een buik wil en liters bier zit te drinken. „Ik eet nu ook niet ongezond, ik ben namelijk een heel gezonde eter. Maar ik hou vooral van veel. Daar train ik ook naar." En veel eten kan in de judo klasse waar gewicht geen maxi male beperking kent. Het is geen simpele overgang. Onder de too kilo was hij de sterkste uit het veld, zegt Grol. Maar in de plusklasse maakt de ongenaakbaar geachte Fransman Teddy Riner al jaren de dienst uit. In tegenstelling tot Grol is hij met zo'n 145 kilo een natuurlijk zwaargewicht. „Maar voor de rest zie ik kansen." Al wordt ook het judoën tegen Roemenen van 180 kilo een ander spel dan hij gewend is. De 190 centimeter lange Grol weegt nu rond de 112 kilo. Nooit eerder was hij zo zwaar. De bedoeling is dat er nog zeker drie kilo bijkomt. „Als ik te licht ben, slingeren ze me zo in het rond. Maar ik ben niet bang voor die grote gasten. Ik ga proberen hun wil te breken, waarna ze omvallen." Toch is zijn plan onzeker. De komende maand gaat Grol meer specifieke judotrainingen doen, sparren met internationale zwaargewichten tijdens trai ningskampen in Parijs, Düssel- dorf en Japan. „Daarna komt de afweging: is mijn ambitie reëel? Ik denk dat het kan, maar dat ga ik ondervinden." Onverslaanbaar Faalt zijn voornemen, dan wacht zijn oude categorie. Hij wilde na de Spelen in elk geval nog een jaar door. „Maar als uiteindelijk blijkt dat diëten mijn lot is, duurt mijn judocarrière niet nog heel lang." Sowieso kijkt hij tegenwoordig niet verder dan een jaar vooruit. Maar hij blijft dromen. Hij zou graag een WK-medaille winnen in de pluscategorie, liefst goud. Ook onverslaanbaar geachte judo ka's zijn ooit te verslaan. „Maar la ten we beginnen met een me daille." Terug naar die dag in Parijs bij de weegschaal, jaren geleden. Uit eindelijk haalde Grol het vereiste gewicht. Tüürlijk haalde hij dat gewicht, zegt hij nu beslist. Hij haalde altijd zijn gewicht. Zelfs met breuken deed hij tenslotte mee aan wedstrijden. „Willen winnen gaat bij mij ten koste van alles. Zelfs acht kilo afvallen in twee dagen lukt me, dat weet ik." Maar hij weet nu ook: „Verstandig is dat niet." PRk woensdag 15 februari 2017 Nooit meer op dieet Lisette van der Geest Parijs -Henk Grol 1 Henk Grol wil het vanaf nu in de plus klasse proberen. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Henk Grol (14 april 1985) be haalde tot nu toe 35 medailles op internationale toernooien. Sinds 2007 in de klasse tot 100 kilogram, daarvoor in de klasse tot 90 kilogram. Olympische Spelen: 2x brons WK's: 3x zilver EK's: 3x goud, 3x zilver Masters/Grand Prix: 6x goud, 3x zilver, 4x brons World Cup: 3x goud, 4x brons Overige internationale toer nooien: 4x goud NK's: 1x goud, 1x zilver, 1x brons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25