BUSREIZEN 2017 Nu al veel vertrekgarantie r effeweg.nl E 19 Sector wil vertrouwen terugwinnen, maar vecht met één hand op de rug Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GEEN verplichte aanbetaling! Ik gebruik het woord pensioen niet meer. Dat is besmet. Ik spreek over inkomen voor la ter", zegt Arthur van der Wal, directeur pensioenen bij Natio nale Nederlanden. „We hebben ze kerheden verkocht die er niet zijn", erkent Peter BorgdorfF, bestuurs voorzitter van pensioenfonds PFZW. Het Nederlandse pensioenstelsel komt altijd als een van de beste uit internationale vergelijkingen, maar daar kopen deelnemers en gepensio neerden niets voor. Zij zien hun pen sioen elk jaar minder waard worden en de pensioenleeftijd omhoog gaan. Natuurlijk balen de pensioenfond sen van deze situatie. Maar ze vech ten met één hand op de rug gebon den, klagen ze. De strenge boekhoud regels verbieden ze de pensioenen te verhogen, en de pensioenleeftijd wordt door de politiek bepaald. Zelfs in de communicatie met deelnemers bepalen de toezichthouders wat mag. „Wij kregen een compliment van toezichthouder AFM over onze com municatie", zegt Albert Akkerman, bestuurder bij pensioenfonds PMT. „Het hele jaar waarschuwden we onze deelnemers dat we mogelijk moesten korten. Dat was heel goed, volgens de AFM. Uiteindelijk was het niet nodig. Toen waren de deelnemers boos dat we ze het hele jaar voor niets bang hadden gemaakt." Ruggengraat „We zijn er goed in geworden uit te leggen dat wij er ook niets aan kun nen doen dat de pensioenen elk jaar minderwaard worden", constateert Hamadi Zaghdoudi van Willis Towers Watson, een adviesbureau op pen- sioengebied. „Maar hoe win je het vertrouwen terug?" Door lef te tonen, meent hij. Ver stop je niet achter regels die je zijn opgelegd. „Als iets goed is voor je deelnemers maar niet mag van de toezichthouder, dan moet je het toch doen. Toon ruggengraat en leg niet steeds aan deelnemers uit waarom iets niet kan." Maar ruzie met de toezichthouder valt niet goed bij de fondsen. Ligt de oplossing in betere marketing? Met afgunst kijkt de sector naar Volkswa gen. Dat lijkt totaal geen last te heb ben van het schandaal met de sjoe- melsoftware. Waarom blijft de klant Volkswagen trouw? Omdat het een goede auto is? De Nederlandse pensi oenen zijn ook goed, maar daar gelo ven steeds minder mensen in. Of moet er een heel nieuw stelsel komen? De burger moet steeds meer zelf regelen, maar de meeste pensioe nen zijn nog collectieve arrangemen- We zijn er goed in geworden uitteleggen dat wij er ook niets aan kunnen doen ten. In hele bedrijfstakken zijn men sen verplicht bij een pensioenfonds aangesloten en is bepaald hoeveel pensioen kan worden opgebouwd en wanneer het wordt uitgekeerd. Individueel Zo'n collectieve overeenkomst zorgt niet voor betrokkenheid. „De meeste mensen weten niet eens bij welk fonds ze zitten", zegt Roy Kramer, pensioenexpert bij Nyenrode. „Er moet meer keuzevrijheid komen", vindt Geraldine Leegwater, bestuurs voorzitter van het ABN AMRO pen sioenfonds. „Het is een arbeidsvoor waarde. Die moet op het individu worden afgestemd." Een slecht idee, vindt Akkerman. „Bij PMT zitten 33.000 werkgevers, veel familiebedrijven. Die kunnen niet allemaal uitzoeken welk pensioen het beste is. Dat moet je collectief regelen. Je moet pensioen verplichten. De meeste mensen willen helemaal geen keuzevrijheid. Die willen gewoon dat hun pensioen goed geregeld is." va. €799,- Andalusië Rondreis Schotse Hooglanden va. €379 Stedentrip Berlijn Rome, Florence en Venetië va. €789 woensdag 15 februari 2017 De reputatie van de pensioensec tor ligt aan diggelen. Nu het waar devaste pensioen een mythe blijkt, worden pensioenfondsen gewan trouwd door gepensioneerden en deelnemers. Het vertrouwen moet terug, maar hoe? Daarover is de sector hopeloos verdeeld. Peet Vogels Amsterdam Deelnemers zien elk jaar hun pensioen minder waard worden en de pensioenleeftijd omhoog gaan. fotoanp —Hamadi Zaghdoudi 15 daagse busreis Vertrek: 3 apr, 1, 22 mei, 5, 23jun,28aug,25sep, 16 okt 11 daagse busreis Vertrek: 5, 26 mei, 9, 23 jun, 7 juL, 4, 25 aug, 8 sep, 20 okt VERTREKGARANTIE VERTREKGARANTIE VERTREKGARANTIE 3/4/5 daagse busreis Diverse vertrekdata Sauerland All-inclusive 5 daagse busreis Vertrek o.a.: 10 apr, 8 mei, 5 jun, 3, 31 jul, 28 aug, 18dec 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 24, 31 mrt, 7, 22 apr Minicruise Kopenhagen, Lübeck en Bremen 3 daagse bus-bootreis Vertrek o.a.: 28 apr, 20 okt, 24 nov Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19