Najaren van oppotten durven we ons geld weer volop te laten rollen 0) O O lil 16 Value 8 Randstad Aperam Toshiba Goedkope vliegmaatschappijen veroveren langzaam een plekje op de intercontinentale markt. Fijn, voor 350 euro naar New York, maar vormen de prijsvechters ook een gevaar voor KLM en andere traditionele bedrijven? De meningen zijn verdeeld. Kort 'Franse autofabriek Peugeot aast op Opel en Vauxhall' Het Franse autoconcern PSA Peugeot Citroen heeft zijn oog laten vallen op de Duitse concurrent Opel. Een woordvoerder van het Franse bedrijf bevestigde gisteren het gerucht. De gesprekken over een over name van de Europese divisie van General Motors (GM), waar ook het Britse Vauxhall bij hoort, zijn in een vergevorderd stadium. Peugeot, Opel en Vauxhall zouden samen 16 procent van de Europese automarkt in handen krijgen, en de huidige nummer 2 Renault passeren. Volkswagen blijft de grootste autofabrikant. Griekse economie krimpt in het vierde kwartaal De Griekse economie heeft in het vierde kwartaal weer een gevoelige tik gekregen. Daardoor viel ook de groei over heel 2016 lager uit. Het Grieks bruto binnenlands pro duct (bbp) viel in de laatste drie maanden van 2016 met 0,4 procent terug ten opzichte van het voorgaande kwartaal. De tegenval lende cijfers komen voor de Griekse rege ring op een heel ongelukkig moment. Het land ligt met de andere eurolanden over hoop over het overheidstekort dat 'Brussel' veel te hoog vindt. Zware klappen voor Toshiba Toshiba dreigt in een vrije val terecht te komen. Het Japanse technologieconcern schrijft 6 miljard euro af op zijn nucleaire divisie vanwege enorme kostenoverschrij- dingen en vertragingen bij de bouw van kerncentrales in de Verenigde Staten. Voor zitter Shigenori Shiga treedt terug. Toshiba maakte het nieuws gisteren bekend na het slot van de beurshandel in Tokio. Het aan deel ging tijdens de handelsdag nog hard omlaag, omdat het bedrijf de deadline voor de cijferpublicatie had gemist. Toshiba heeft nu aangegeven voor dit lopende boekjaar (dat in maart eindigt) op een nettoverlies te rekenen van omgerekend 3,2 miljard euro, terwijl eerder winst werd voorspeld. De af gelopen maanden is bijna 7 miljard euro aan beurswaarde in rook opgegaan. Flitsen lines ligt. De prijsvlieger stelt zich op als uitdager van de gevestigde orde. Voor minder dan 400 euro vlieg je met de Noren naar New York, vanaf Londen bijvoorbeeld. Bij concurrenten ben je snel 100 tot 200 euro meer kwijt. „De revolutie die prijsvechters hebben ontketend op de markt voor korte afstanden, ga je ook zien op de intercontinentale markt", zegt Lasse Sandaker-Nielsen, woordvoerder van Norwegian Airlines. „We vliegen nu vier jaar voor lage prijzen op Amerika, en aan beide zijden van de oceaan zien we grote vraag naar ons pro duct. Met lage tarieven krijgen nieuwe reizigers de kans om de oceaan over te vliegen. Dat is fan tastisch voor de toeristische in dustrie en de lokale economieën." Norwegian Airlines, in het ver leden fel bekritiseerd voor de ma nier waarop het met zijn personeel omspringt, lanceert elk jaar een aantal nieuwe trans-Atlantische routes en heeft bestellingen lopen voor 260 nieuwe toestellen. On langs gaf topman Björn Kjos aan ook interesse te hebben in vluch ten tussen Schiphol en de VS. In het spoor van de Noren expe rimenteren ook andere Europese Vnegen naar Londen of Berlijn, dat doe je bijna net zo makkelijk als de trein nemen naar Maastricht of Leeuwarden. Door de Easyjet- en Ryanair-revolutie zijn de ticket prijzen voor vluchten binnen Eu ropa spectaculair gedaald. Buiten Europa ligt dat anders. Een vlucht naar bijvoorbeeld New York of Los Angeles is meestal een prijzige aangelegenheid. Maar niet lang meer, als het Norwegian Air- Dat blijkt uit de cijfers over 2016 die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren presen teerde. Alle seinen staan weer op groen: de export nam met 3,7 procent toe, het vertrouwen van consumenten en producen ten is het hoogst sinds negen jaar. Na jaren van oppotten dur ven Nederlanders het geld weer volop te laten rollen. De econo mie vaart er wel bij: de werk loosheid daalde vorig jaar naar 487.000 mensen, een afname van 100.000. Er zijn nu in totaal 10,1 miljoen banen, ruim 306.000 meer dan drie jaar geleden. Over 2016 nam het aantal werkenden met 167.000 toe. Alleen al in het laatste kwart kwamen er 53.000 banen bij, het hoogste aantal in vijfjaar. Voor het eerst sinds 2009 steeg het aantal vaste banen, al is de groei met 21.000 zeer beperkt. Het aantal banen met flexibel dienstverband groeide met 109.000. Het aantal werknemers met een vast contract daalde van 74,2 procent eind 2015 naar 73,2 procent eind december. Volgens CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen verkeert de economie 'in blakende ge zondheid'. Nederland scoort bo vendien beter dan veel andere eurolanden, zoals Duitsland. Minpunt van de draaiende economie: de C02-uitstoot steeg met 7,3 procent. We verstookten meer gas, stroomproducenten wekten meer elektriciteit op. De bedrijfsinvesteringen daalden in het laatste kwart met 3 procent. MEGAFUSIE TEGENVALLER BEURSWAARDE KELDERT The Phone House heeft gisteren faillisse ment aangevraagd. De belwinkelketen kon de concurrentie niet aan. Het faillissement is aangevraagd voor het hoofdkantoor in Amersfoort en de 70 winkels van het bedrijf. De 74 franchisevestigingen vallen buiten het faillissement. Alle winkels van The Phone House blijven voorlopig nog wel open. Werkgevers in de bouw moeten veel strenger gaan optreden tegen cao-ontdui king en uitbuiting van zzp'ers. Daarvoor pleit ten verschillende grote bouwers in het FD. M De investerings maatschappij van Peter Paul de Vries heeft zijn belang in Snow- World verkleind. O M Beleggers reageerden enthousiast op de in 2016 behaalde resultaten. woensdag 15 februari 2017 ■m De roestvrijstaal- producent moest gisteren een stapje terug doen. m Het Japanse technologiebe drijf heeft zeer grote problemen (zie hiernaast). Sander van Mersbergen Amsterdam DEN HAAG De Nederlandse economie verkeert in blakende gezondheid. De groei in 2016 kwam uit op 2,1 procent, het hoogste percentage in tien jaar. De werkgelegenheid blijft ook stijgen. E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16