Halfbroer Kim Jong-un vermoord 13 Meer geld en antiterreur moeten Trump mild stemmen De Europese Navo-landen plus Ca nada gaven vorig jaar gemiddeld 3,8 procent of een slordige 10 miljard dol lar meer uit aan Defensie, nadat ze in 2015 de trend van jarenlange bezuini gingen stopten. „We hebben nog steeds een lange weg te gaan, maar dit is wel een belangrijke stap", aldus Navo-topman Jens Stoltenberg. De Noorse oud-premier belde twee keer met Donald Trump, waarvan één keer na diens inauguratie, en kreeg bij die gelegenheid de verzekering dat ondanks tegengestelde geluiden in zijn campagne ook de nieuwe VS-pre- sident zich voluit aan de Navo com mitteert. Maar wel op twee voorwaarden: dat er een eerlijker lastenverdeling komt, zodat Europa niet langer veilig is op kosten van Amerika, en de strijd tegen terreur wordt opgevoerd. Ook op dat tweede punt zet de Navo stappen. Het hoofdkwartier in Napels krijgt er een cel bij die het bondgenootschap moet wapenen tegen de 'diffuse' vijand op zijn zuidflank. Die ongeveer honderd man extra gaat zich bezighouden met antiter- reur, maar ook met waarneming, vroegtijdige waarschuwing, planning, de coördinatie van training en oefe ningen, samenwerking met Noord- Afrikaanse landen en de drugs-, wa pen- en mensensmokkel op de Mid dellandse Zee. Eerlijke lastenverdeling Dat wil niet per se zeggen dat Trump binnen een maand al zwaar aan het scoren is. Ook zijn voorganger Obama drong al herhaaldelijk stevig aan op meer terreurbestrijding en een eerlij ker lastenverdeling. Op zijn initiatief kwamen de Navo-leiders in 2014 in Wales overeen hun defensiebudget in tien jaar tijd op te trekken naar 2 pro cent van hun bruto binnenlands pro duct. De 10 miljard extra vorig jaar is daarvan een onderdeel. De Navo trekt vandaag veel tijd uit voor de kennismaking met Defensie minister Mattis. De Raad begint met een soort vrije discussie, het diner is gewijd aan de toekomst van de trans- Atlantische samenwerking. Kort na de verkiezing van Trump schrok de Navo zich lam, intussen groeit het vertrouwen dat ook met zijn regering een goed werkbare verhou ding mogelijk is. Zeker Mattis komt vandaag als vriend. Hij was van 2008 tot 2010 zelf Navo-generaal en com mandant van het Amerikaanse plan ningscentrum. „Kundig, goede repu tatie, groot intellect", zegt een Navo- bron over hem. Tegelijkertijd is de Navo niet van plan over zich heen te laten lopen. De enige keer dat de alliantie ooit het fa meuze bijstandsartikel 5 activeerde - 'een aanval op één is een aanval op al len' -was na 9/11. En ook de zeer kost bare, jarenlange aanwezigheid in Af ghanistan, bedoeld om te vermijden dat dit één grote terreur-aanvalsbasis werd, was op Amerikaans verzoek, zo klinkt het op het hoofdkwartier. „We moeten het idee terugdringen dat de Navo eenrichtingsverkeer is", aldus een bron. Of zoals Stoltenberg Democraten of Republikeinen, Amerika steunt ons in woord en daad zegt: „Een sterke Navo is niet alleen goed voor Europa, maar ook voor Amerika." Daarnaast: Amerika mag dan veel aan Defensie besteden, van de 2,3 miljard grote Navo-begroting in engere zin betaalt het maar iets meer dan een vijfde, en ook zijn eigen de fensie-uitgaven zijn fors teruggelopen door de sterk verminderde aanwezig heid in Afghanistan en Irak. Van verminderde aanwezigheid in Europa is geen sprake, Amerika is juist bezig een bataljon in Polen te ont plooien, als signaal aan Rusland. Stol tenberg: „Of het nu gaat om Democra ten of Republikeinen, Amerika steunt ons in woord en daad." Een passagier, in afwachting van een vlucht, wordt onwel en zijgt in een. Personeel van de luchthaven van Kuala Lumpur schiet te hulp. Het lijkt een gebeurtenis die ieder een wel eens heeft meegemaakt. Een dag later blijkt dat het gaat om een bijzondere moordaanslag. Zuid-Koreaanse media weten om wie het gaat: Kim Jong-nam. Uiteindelijk bevestigt een Maleisi sche regeringsbron dat de man die op weg naar het ziekenhuis is over leden, inderdaad de 46 jaar oude halfbroer van 's werelds bekendste dictator is. Ook de toedracht wordt, op basis van informatie van 'goed inge voerde regeringsbronnen', inge kleurd. Twee vrouwen hebben naalden met gif in Kim Jong-nam gestoken. Het tweetal, met 'een Noord-Koreaans uiterlijk', sloeg in een taxi op de vlucht en verdween spoorloos. De Maleisische politie is een klopjacht begonnen. Als de moord het werk is van de geheime dienst moet dictator Kim Jong-un ervan geweten hebben. In dat geval is de aanslag op zijn half broer de zoveelste bevestiging van zijn paranoïde gedrag. Andere fa milieleden, onder wie zijn oom en mentor, vielen al eerder ten prooi aan zijn moordzucht. Beide Kims leefden al jaren op voet van oorlog. In het boek Mijn vader, Kim Jong-il en ik, geschreven door de Japanse journalist Yoji Gomi, maakt hij gehakt van zijn 'broertje'. „Hij is een grap en zijn re gime gaat ten onder", aldus de oud ste zoon van de in 2011 overleden Kim Jong-il. Kim Jong-nam leefde toen al tien jaar lang onder bescher ming van China. Peking ontfermde zich over de losbol en vrouwenjager toen hij in 2001 bij zijn vader in on genade viel. In dat jaar werd hij bij aankomst in Japan gearresteerd omdat hij met een vals paspoort reisde. In Pyongyang bestond Kim Jong-nam niet meer. „De bescher ming van China houdt me in le ven", zei hij. Zijn kritiek op de erf opvolging en de verslechterde houding met Kim Jong-un lijken hem nu fataal te zijn geworden. e^er"W 29 klantbeoordeling 8,7 va 599 49 incl. dagtocht Slovenië va 589 naar VS De Europese Navo-landen trekken fors meer uit voor defensie en voe ren ook hun strijd tegen terreur op. Dat moet de ergste kou uit de lucht halen, als de 27 Defensieministers vandaag en morgen voor het eerst om tafel gaan met hun nieuwe VS- collega James Mattis. Frans Boogaard Brussel James Mattis, de Amerikaanse minister van Defensie. FOTO REUTERS —Jens Stoltenberg, Navo-topman NAVO-landen moeten in 2024 aan defensie 2% van het BBP uitgeven. Slechts een handvol van de 28 lidstaten haalt dat nu. VS Griekenland Ver. Koninkrijk Estland Polen Frankrijk Turkije Ëj Duitsland s Nederland Italië 5 Canada 3,61 2,00 De meeste partijen zijn voor verhoging van het Nederlandse defensiebudget. Een volgend kabinet besluit daarover. woensdag 15 februari 2017 Kim Jong-nam, de in ongenade gevallen halfbroer van de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un, is vermoord in Malei sië. Zuid-Korea is er zeker van dat Kims geheime dienst achter de moord zit. Hans van Zon Rotterdam/Kuala Lumpur Een uitzending over de dood van Kim-Jong-nam. fotoafp Gastvrij Tirol, Nassereith Drie Alpenlanden in één reis incl. ontbijt en diner klantbeoordeling 8,7 va 429 8 dagen oad.nl/BEAT02 Drie Alpenlanden in één reis incl. ontbijt en diner 10 dagen oad.nl/BEAT03 'MüU Meren en bergen van Karinthië incl. ontbijt en diner 10 dagen oad.nl/BEATI6 Alpenrijk Vorarlberg Meren en bergen van Karinthië incl. ontbijt en diner alleen te boeken bij Oad va 549 8 dagen oad.nl/BEATOI 1^1 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau *kijkoPoad.nivoo™aarden Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13