Kerklid misbruikt meisjes en plundert kas 12 VANDAAG: ONDER CORRESPONDENTEN Na Brexit en Trump volgen de Nederlandse verkiezingen. In het buitenland kijkt men gefascineerd toe: „Het gaat ergens om." \a enkele dagen touren door Nederland is Thomas Kirchner (48) wijzer, maar niet gerus ter. „Het gaat echt ergens om", zegt de Brussel-correspondent voor de gerespecteerde Süddeutsche Zeitung in het café van het Scheep vaart Museum in Amsterdam. De Nederlandse parlementsverkiezin gen, met mogelijk winst voor popu- listisch-rechts, zijn enkele maanden voor de Bondsdagverkiezingen in Duitsland. Tussendoor gaan de Fransen - met Marine Le Pen - naar de stembus. 2017 is voor Europa een heus Schicksalsjahr, een jaar waarin het lot van het continent wordt bepaald. Nederland is nu even het laborato rium. Kirchner is een van de vele bui tenlandse correspondenten die hier neerstreken. Wat trof hij aan? „Twee kampen: zij die vinden dat politici niet serieus ingaan op concrete zor gen van de burgers. En het kamp dat vindt dat overdreven angsten voor de islam en immigratie bewust worden aangewakkerd." Wat hem telkens opvalt, zegt Kirchner, is dat het debat in Neder land 'veel verder is dan in Duitsland'. „Wat jullie sinds Fortuyn bespreken, is in Duitsland pas sinds twee jaar, sinds de vluchtelingencrisis, een thema. Dat komt doordat Duitsland geen slachtoffer was van de eurocri sis. Europa is in Duitsland bovendien Staatsraison (een politieke vanzelf sprekendheid - red.), de kritiek op de EU begint er nu pas." Sue Reid (59) van de Britse Daily Mail, die semi-permanent door Eu ropa reist om verslag te doen van de vluchtelingencrisis, sprak met PW- sympathisanten. „Ik was vooral ver- baasd dat die mensen niet zozeer boos zijn, maar eerder droevig omdat ze geen alternatief zien voor Wilders", zegt de rossige Engelse. „Zelfs kiezers die normaal gesproken WD zouden stemmen." Ze was al eerder in Nederland. „Nu viel mij op dat PW'ers zich er niet langer voor schamen dat ze op Wilders stem men. Ze waren bijzonder openhartig. Ik denk dat Brexit en Trump daar een belangrijke rol in hebben gespeeld." Wat zijn de zorgen die onder de Nederlandse kiezers spelen? „Met name die voor parallelle samenlevin gen van moslims. Ik heb zelf ooit geschreven over safehouses in Neder land, voor meisjes die slachtoffer zijn van Marokkaans-Nederlandse lover boys. Meisjes die op weg naar huis of naar school worden opgepikt en ver dwijnen. Dat is zo onrechtvaardig en legt zo'n druk op de samenleving." Voor Yuya Yokobori, Brussel-cor respondent van de Japanse krant Yo- miuri Shimbun, dringt de vraag zich op hoe Nederland, dat in Japan be kend staat als tolerant, schijnbaar zo in zichzelf gekeerd is geraakt. „Het Nederlandse imago in Japan, als de eerste natie die handelde met Japan ners, is dat van een open handels- land. En jullie waren onder de mede oprichters van de EU. Wat is er ge beurd dat de stemming zo is veran derd?" In de drie dagen dat Yokobori in Nederland is, werd hem bevestigd dat de situatie 'heel moeilijk' is. Bevolkingsgroepen lijken tegenover elkaar te staan. „Ik sprak met PW'ers, maar ook met een Marok kaanse Nederlander met een kind van zeven, die vertelde dat hij zich hier niet langer thuis voelt. Dat soort verhalen hoor ik ook. Hoe moet die kloof worden overbrugd?" Japan, een eilandenrijk, kent nau welijks immigranten. Dus is het voor Yokobori interessant om te zien hoe Europa en Nederland omgaan met asielzoekers en arbeidsmigranten. „De Japanse bevolking krimpt, dus we moeten op den duur wel immi granten toestaan. Uit Thailand of de Filipijnen waarschijnlijk, die staan dicht bij ons." Arbeidsmarkt In Duitse politieke- en werkgevers kringen werd de komst van honderd duizenden jonge mannelijke migran ten aangeprezen als een welkome aanwas voor de arbeidsmarkt. Maar Kirchner ziet hoe lastig het in de praktijk is om vluchtelingen uit het Midden-Oosten en Afrika die vaak laagopgeleid zijn - aan banen te hel pen. De populistisch-rechtse AfD groeit op het ressentiment tegen dit soort ontwikkelingen. Ook het ver zwijgen van de negatieve aspecten van de immigratie door politiek en media speelt de AfD in de kaart. Kirchner: „Daarin moet verandering komen. We zouden er goed aan doen om, zoals in Nederland, alles openlijk bespreekbaar te maken, met als grens het oproepen tot geweld. Dan neem je ook het vooroordeel weg dat het debat zo politiek correct is." Aan de andere kant: als de populis tische geest eenmaal uit de fles is, krijg je die er niet snel meer in terug. Dan moeten we maar hopen dat de mocratie en rechtsstaat opgewassen zullen zijn tegen een orkaan van woede. Het is een existentiële test, het jaar 2017. Met ongewisse afloop. Er moeten zich volgens het Open baar Ministerie (OM) afgrijselijke taferelen hebben afgespeeld als B. alleen was met een meisje. Zweep slagen, waterboarden met het hoofd in een wc-pot, borsten die werden afgebonden tot ze blauw zagen. Het lijstje dat het OM op somt is nog vele malen langer, soms nog gruwelijker. Twee van de vier tieners die hij heeft misbruikt, heeft hij voor hun diensten betaald. Honderden, een keer zelfs duizenden euro's. Maar dat telt niet, vindt de aanklager. De meisjes waren rond de achttien jaar oud, B. met zijn 44 jaar meer dan twee keer zo oud. Bovendien waren ze alle vier op zijn minst kwetsbaar. Een zelfs zwakbegaafd. B. zit voor het misbruik al maan den vast. Nu is er op de dagvaarding nog een beschuldiging bij geko men. B., die penningmeester was van de christelijk gereformeerde kerk in Den Haag, zou meer dan tien jaar lang geld achterover heb ben gedrukt. De kerk besloot in ok tober hiervan aangifte te doen. On langs liet het OM al weten er onder zoek naar te doen. Bedragen die ge noemd worden, variëren tussen de vier ton en dik een miljoen euro. Een officiële woordvoerder van de kerk wil niet veel kwijt over de beschuldigingen. Formeel zijn er slechts vermoedens van verduiste ring, stelt de zegsman. „We weten dus heel weinig. Wat heeft zich er precies afgespeeld? Wat is de om vang? Je hoopt alleen dat het niet waar is. Je hoopt ook dat er geen di rect verband is tussen de verduiste ring en..." Het woord misbruik krijgt de woordvoerder van de kerk niet over zijn lippen. In een brief van het kerkbestuur aan de gemeenteleden komt het ge voel meer tot uitdrukking. De ker kenraad zegt zeer geschokt te zijn en doet roept op te bidden voor B., zijn vrouw en de slachtoffers. Aan de telefoon vertelt een kerklid Wat heeft zich er afgespeeld? Je hoopt dat het niet waar is hoe het aan de gemeenschap vreet. „Er zijn er die nu al maanden niet meer in de kerk komen, die het niet op kunnen brengen." Maandenlang vroeg hij zich af hoe het zover kon komen. „De man woonde in een eenvoudig huis, reed geen dure auto. Het leek allemaal heel nor maal. Toch moet hij heel slim zijn geweest. Hij heeft bijvoorbeeld ja renlang de kascommissie om de tuin weten te leiden." Tot nu toe zwijgt B. als het graf. Hij beroept zich op zijn zwijgrecht. Ook een psycholoog, psychiater en de reclassering kregen al nul op re kest. De afgelopen maanden is hij desondanks in het Pieter Baan Centrum opgenomen in een uiter ste poging erachter te komen wat er in hem omgaat. Morgen is er een zitting bij de rechtbank. Dan wordt mogelijk duidelijk of dat nog iets heeft opge leverd. Waar is de tolerantie heen?' woensdag 15 februari 2017 Volgens de Duitse correspondent Thomas Kirchner is debat in Nederland verder dan in zijn va derland. „Wat jullie sinds Fortuyn bespre ken, is in Duitsland pas sinds twee jaar, sinds de vluchtelin gencrisis, een thema." FOTO MARCO OKHUIZEN Richard B. was jarenlang een be trokken lid van zijn kerk in Den Haag. Dat is voorbij sinds hij in de cel belandde vanwege mis bruik van jonge vrouwen. Nu zou hij ook nog tonnen uit de kas van de kerk achterover hebben gedrukt. Jorina Haspels Den Haag —Woordvoerder kerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12