Liegende Flynn stapt al na 25 dagen op Terroristenkillers lopen Duits lintje mis na rechtse uitlatingen 4 Vaker schorsing na wangedrag leerling 10 Positie van adviseur Trump onhoudbaar Flynn stapte in de nacht van maan dag op dinsdag op nadat Trump hem had gevraagd te vertrekken vanwege geschonden vertrouwen, zegt woordvoerder Sean Spicer. Flynn blijkt te hebben gelogen te gen onder meer vicepresident Mike Pence. Hij hield vol dat hij in decem ber niet veel meer dan kerstwensen uitwisselde met de Russische am bassadeur in de VS, Sergej Kislyak. Maar de telefoon van Kislyak werd afgeluisterd en inlichtingen diensten ontdekten dat Flynn sanc ties ter sprake bracht. Flynn drukte de Russen op het hart terughou dend te reageren op de extra straf maatregelen die president Obama op dat moment oplegde, en wekte de suggestie dat ze onder Trump ongedaan konden worden gemaakt, melden anonieme betrokkenen die met Amerikaanse media spraken. Dat kan illegaal zijn. Het ministe rie van Justitie waarschuwde het Witte Huis vorige maand, onthulde de Washington Post: de Russen kon den Flynn gemakkelijk chanteren door te dreigen zijn leugen aan het licht te brengen. Nu Flynn is ver trokken, rijzen vragen. Wat wist de president over de contacten die een van zijn voornaamste en trouwste adviseurs met een vertegenwoordi ger van het Kremlin had? Waarom werd niet direct actie ondernemen toen Justitie eind januari waar schuwde dat de zaak anders lag dan Flynn voorspiegelde? Volgens Spicer is na de waarschu wing eerst een 'uit gebreide evalua tie' gedaan. Het telefoontje op zich kon in de ogen Trump kwaad i De Russen konden Flynn gemakkelijk chanteren door te dreigen zijn leugen aan het licht te brengen sprekken met buitenlandse diplo maten hoorden bij de voorberei ding op Flynns nieuwe baan en de wet zou niet overtreden zijn. Op de vraag of Flynn handelde na instructies van Trump, zei Spicer: „Nee, absoluut niet." Maar Con gresleden vertrouwden het niet. Het is niet de eerste keer dat de pre sident of zijn mensen in opspraak raken vanwege bewezen of ver meende contacten met Rusland. Campagnemanager Manafort stapte om die reden bijvoorbeeld vo rig jaar op. Diverse commissies bui gen zich al over Russische inmen ging in de verkiezingen ten behoeve van Trump, maar zowel Democra ten als enkele Republikeinen roepen nu op tot een diepgaander onder zoek naar de connecties tussen de regering-Trump en het Kremlin. Democraten willen een speciale onderzoekscommissie, Republikei nen willen in ieder geval helder heid van Flynn. Republikeins sena tor Lindsay Graham wil weten of hij instructies kreeg. „Was dit on derdeel van een patroon tussen Trumps mensen en Rusland?" Een Republikeins lid van de inlichtin gencommissie in de Senaat, Roy Blunt, wil Flynn snel ondervragen. „Wat wist hij? Wat heeft hij ge daan? En is er reden om te geloven dat iemand dat wist en niet de actie heeft ondernomen die onderno men had moeten worden?" Luca Scata en Christian Movio wer den op 23 december wereldberoemd toen ze tijdens hun nachtdienst toe vallig op Anis Amri stuitten. Amri vermoordde enkele dagen eerder twaalf mensen in Berlijn, door met een vrachtwagen op een kerstmarkt in te rijden. Heel Europa zocht naar de terrorist, Scata en Movio vonden hem. Amri begon direct op de twee politiemannen te schieten, maar de agenten overmeesterden hem en schakelden hem uit. De Italiaanse regering roemde de volgende dag hun moed en profes sionaliteit en sprak over een perfect uitgevoerde operatie waardoor 'heel Europa een veiliger kerst in ging.' Hun namen werden expres genoemd, zodat iedereen wist wie deze helden waren. Duitsland wilde het duo de hoogste onderscheiding van bur gerlijke moed toekennen, maar fo to's en berichten op social media gooiden roet in het eten. Van beide agenten circuleren screenshots van racistische teksten van hun hand. Vooral van Scata (de agent die bij het schietgevecht met Amri ge wond raakte) zijn er meerdere be richten waarin hij het fascisme van Mussolini verheerlijkt, en zelfs een foto waar hij met gestrekte rechter arm een fascistische groet brengt. Het was voor de Duitse regering voldoende reden om de hele cere monie af te blazen. Een aantal Italiaanse politici i Boze politici willen dat Italië zelf medaille geeft aan agenten die Anis Amri doodden vindt de gang van zaken een grof schandaal. De vicepresident van de Italiaanse senaat, Maurizio Gas- parri, verzamelt handtekeningen van parlementariërs voor een boze brief richting de Duitse regering: 'Wat een schandalig optreden van de Duitsers. Eerst kondigen ze een onderscheiding aan en dan beden ken ze zich opeens.' De rechtse politica Giorgia Meloni - een oud-partijgenoot van Silvio Berlusconi - is bezig met een petitie om de Italiaanse president zo ver te krijgen de agenten een Ita liaanse eremedaille te geven voor hun optreden. Ze schrijft op haar facebookpagina: 'Het maakt niet uit wat Merkel en de Duitse autoritei ten doen. Het moet juist de Itali aanse staat zijn die deze man een onderscheiding geeft.' De Italiaanse president heeft nog niet gereageerd op de petitie. De Franse president Francois Hollande bezocht gisteren Aubervilliers, een arme voorstad ten noorden van Parijs. Het was een gevoelig moment: al bijna twee weken komt het tot demonstraties en rellen in de banlieues. President Hollande komt aanlo pen, omringd door bodyguards en bobo's, en op kleine afstand schreeuwt een vrouw luidkeels over straat: „Agenten: verkrach ters, moordenaars!" Hollande zet zijn bezoek onver stoord voort. Hij praat in Auber villiers met probleemjongeren die een baan hebben gevonden. Maar niemand hier in de stad applau disseert. Op een gevel hebben mensen een poster geplakt: 'boy cot 2017', verwijzend naar de aan staande presidentsverkiezingen. Het vertrouwen in de politiek is in Aubervilliers verdwenen. 'Onze stem krijgen politici niet', staat op het affiche. Al bijna twee weken is het on rustig in de 'banlieues', de arme voorsteden van Parijs. Begin deze maand werd de 22-jarige Théo Lu- haka in zo'n voorstad, Aulnay- sous-Bois, hardhandig gearres teerd door agenten. De man zegt met een wapenstok te zijn ver kracht door één van de politie mensen. Gisteren werd een nieuw onderzoek naar dezelfde agent ge start, omdat zijn naam wordt ge noemd in nog een andere zaak van mishandeling. Geweld Sinds de arrestatie komt het elke avond tot demonstraties. Op kleine schaal komt het ook tot ge welddadigheden. Auto's en vuil nisbakken worden elke nacht in verschillende voorsteden in brand Rellen Banlieues M gestoken. Hollande probeerde gis teren de gemoederen te sussen. „Justitie moet haar werk doen. Het is ontoelaatbaar dat mensen nu hun toevlucht nemen tot geweld." Schuld De afgelopen dagen spraken vrij wel alle kandidaten voor de presi dentsverkiezingen zich uit over de onrust. „Het is de schuld van de politici die al jaren ons land rege ren en nooit iets hebben gedaan", zei de extreemrechtse politica Marine Le Pen. De conservatieve kandidaat Francois Fillon verweet de socialistische regering 'niets te doen' aan de rellen. „Het zijn one liners van politici met boter op hun hoofd", zegt sociologe Nacira Guénif. „Decennialang is er niets gedaan aan de problemen in de voorsteden. Door niemand. En nu komt Hollande ineens praten over werk en banen. Maar die Théo, die had helemaal geen probleem met werk. De mensen in de banlieues zijn nu vooral boos omdat ze jaar in jaar uit gediscrimineerd, bele- Ook op de middelbare school stijgt het aantal schorsingen en verwijderingen. Dat blijkt uit cij fers van de Inspectie van het on derwijs. Leerlingen van basisscholen die worden geschorst, hebben zich fy siek of met verbaal geweld meestal zo misdragen dat de vei ligheid van andere kinderen of het schoolpersoneel werd bedreigd. Meestal gaat het om jongens: in 87 procent van de gevallen. Vaak kampen de kinderen met psychi sche of psychiatrische problemen. Op openbare basisscholen en in steden wordt vaker een leerling geschorst dan elders. Opvallend is dat vorig jaar in Flevoland veel va ker basisschoolleerlingen naar huis werden gestuurd dan in an dere provincies. Hoe dat kan, weet de inspectie niet. De forse stijging van het aantal meldingen houdt mogelijk wel verband met de invoering van de meldplicht, in 2014. Scholen han delen daar inmiddels goed naar. Op middelbare scholen werden vorig jaar 5.271 scholieren langer dan een dag van school geweerd: 372 meer dan in het schooljaar 2014/2015. Bijna 672 tieners moch ten helemaal niet meer terugko men (+78). In driekwart van die gevallen gaat het om jongens. Schorsingen komen ook hier va ker voor in de grote steden. woensdag 15 februari 2017 Binnen een maand rolt al de eer ste kop in de regering-Trump. Om een leugen over een tele foontje met de Russische am bassadeur is generaal Michael Flynn ontslagen als Nationaal Veiligheidsadviseur. De roep om grondig onderzoek naar Trumps connecties met het Kremlin wordt steeds luider. Karlijn van Houwelingen Washington In Italië heerst verontwaardiging over het besluit van Duitse auto riteiten om geen heldenpenning te geven aan de agenten die eind december terrorist Anis Amri doodschoten. Ze lopen de onderscheiding mis, omdat op internet fascistische uitlatingen van beiden zijn gevonden. Eveline Rethmeier Milaan De Italianen Luca Scata (links) en Christian Movo, die terrorist Anis Amri dood schoten, krijgen geen lintje. Het broeit Frank Renout Parijs Charles a Deuil-la- De Gau//ev Epinay- Barre sur-Seine Aulnay IA sous 'E Chanteloup- V^Auber- ">Bois villiers Clichy- Nanterre PARIJS Bondy SOUS" Centrum DOIr' les-Vignes Asmeres ©AD150217/TU In het basisonderwijs zijn vorig schooljaar 436 leerlingen lan ger dan een dag naar huis ge stuurd vanwege hun gedrag. Een jaar eerder waren het er nog 275. Bettine Winters Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10