10 ZE Buurten De deur bij elkaar platlopen, dat doen de bewoners van de Sasse Vredestraat sinds de langdurige renovatie van de huurhuizen niet meer. Hoeft ook niet, vinden sommige bewoners. Jammer, menen anderen. - Ooit, begin vorige eeuw, stonden in de Sasse Vredestraat de eerste sociale huur woningen van Zeeuws-Vlaanderen. De huizen werden enkele jaren geleden in grijpend gerenoveerd. En dat zie je meteen als je de straat binnenrijdt. Die ziet er verzorgd uit. En sfeer vol, want de karakteristieke gevels werden behouden. Daar is Ria Tack (71) erg blij mee. „Ik wilde zó graag terug naar mijn oude straatje. Ik heb hier als kind altijd gewoond. Het was een leuke straat, maar het is wel veranderd sinds de renovatie. Veel mensen zijn verhuisd en niet teruggeko men." Grote ergernis: er ontstond een kattenplaag. „Die woonden hier vroeger, en kwamen terug naar hun oude adres. We hadden het ene nest na het andere in de buurt. We hebben de dierenbe scherming erbij moeten halen." Gelukkig voor het koppel is er, naast katten, toch wel een aantal Sassenaars teruggekomen. Want met de nieuwe mensen hebben ze niet veel binding. „Zo close als de mensen vroeger waren, dat heb je nu niet meer. Als het onweerde, kwamen de buren bij ons een kom metje thee drinken. En er zat een garage tegenover ons, dus als het sneeuwde gingen we sleeën met autobanden. Dat was een mooie tijd..." Desondanks zijn Ria en haar man Ronald (78) niet ontevreden. „Het is hier nog steeds gezellig hoor, en lekker rustig." Wie ook geniet van de rust is de 77-jarige Beatrix Selis, die na de re novatie naar de Vredestraat ver huisde. „Ik woon hier ontzettend graag. Ik heb niet veel contact met de buren, want het zijn vooral jonge mensen. Maar ik vind dat niet erg, want ik heb genoeg kennissen in België en Terneuzen." Toch was de verhuizing een grote verandering Als het onweerde, kwamen de buren bij ons een kommetje thee drinken voor haar. „Mijn man en ik hebben jaren met een grote stacaravan ge reisd. We overwinterden altijd in het buitenland en leefden veel bui ten. Op den duur werd mijn man echter ziek en moesten we steeds vaker het ziekenhuis bezoeken. Het was daarom beter om voor een vaste woonplek te kiezen." Inmid dels is haar man overleden. „Maar ik voel me prima hoor. Ik blijf hier lek ker zitten, want ik heb nog geen zin om naar een flatje te gaan." Ook Barbara Hommel (33) en haar kinderen Enzo (9), Fabiënne (7) en Pepijn (7) hebben het prima naar hun zin in de Vredestraat. Zij wonen hier sinds 1 april. „Ik kom oorspronkelijk uit Bergen op Zoom, maar verhuisde voor de liefde deze kant op. Na mijn scheiding moest ik een andere woning zoeken, maar ik wilde wel graag in Sas blijven. Ik heb altijd in een nieuwbouwhuis gewoond, maar ik vind deze huisjes hartstikke leuk. De buren komen hier niet over de vloer, maar we hebben leuk contact. De meeste mensen ken ik inmiddels wel. Dat ons-kent-ons-gevoel vind ik erg leuk, want dat had je in Bergen op Zoom niet." De enige reden waarom Hommel zou verhuizen, is het feit dat het huis wat aan de kleine kant is. „Ik heb nu drie mini- slaapkamers. De tweeling slaapt nu nog op één kamer, maar ik kan me voorstellen dat als zij ouder wor den, ze dat niet meer willen. Ach, dat zien we dan wel weer. Voorlo pig hebben wij het hier naar onze zin." dinsdag 14 februari 2017 IËPIéM Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: DE VREDESTRAAT IN SAS VAN GENT. A Barbara, Enzo, Fabiënne en Pepijn Hommel wonen nog niet zo lang in de Vredestraat. „Enig nadeel: ik heb drie mini-slaapkamers", vindt Barbara, foto's peter nicolai De huizen zijn hier klein, maar lekker authentiek Gertie De Boey -Ria Tack A Ronald en Ria Tack missen het nauwe contact met de buren wel een beetje. A Beatrix Selis reisde jarenlang met een stacaravan door Europa, en geniet nu van haar rust in Sas van Gent. A De woningen in de Vredestraat werden zes jaar geleden compleet gerenoveerd. De historische, karakteristieke gevels bleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67