van 670 miljoen dollar in VS VALENTIJ Gewilde prooi van hackers MEGA KORTING! 5 Veel klachten Primark-personeel Apple iPhone 6 (16GB) Samsung Galaxy S7 kosten. De reiziger heeft hier nooit om gevraagd en die kaart werpt een drempel op voor incidentele reizi gers. Die denken: ik pak de auto wel." Saldo Bij de invoering van de chipkaart in 2005 was de maatschappelijke eis dat het treinkaartje er niet duurder door mocht worden. Dat werd opgelost door 7,50 euro voor de kaart te vra gen. Inmiddels zijn er veertien mil joen ov-passen verlopen, die brach ten 105 miljoen euro binnen. Deze krant achterhaalde twee weken gele den dat er op die verlopen kaarten ook nog een saldo van 5 miljoen stond dat nooit was geclaimd door reizigers, omdat de procedure zo omslachtig was. Staatssecretaris Dijksma meldde vervolgens dat zij wil dat Translink de terugbetaling met één druk op de knop mogelijk maakt. CHAOS Advocaat Rob Bilott, die de zaak namens de 3.550 Amerika nen aanspande, is blij met de schikking. „Dit is een geweldige stap op weg naar compensatie voor onze cliënten, zonder dat daar lange, kostbare rechtszaken voor nodig zijn", zegt Bilott. „We hopen deze schikking zo snel mo gelijk af te ronden zodat onze cliënten zo snel mogelijk worden betaald." Dupont stelt in een verklaring dat het weliswaar een schikking heeft getroffen, maar geen schuld bekent. Het miljardenbe drijf betaalt de helft van de 670 miljoen zelf, de andere helft wordt betaald door Chemours, een afsplitsing van Dupont, waar de chemische fabriek nu formeel onder valt. De gewraakte stof C8 is ook in de Dupont-fabriek in Dordrecht jarenlang gebruikt en uitgestoten. Onderzoek van deze krant wees vorig jaar uit dat omwonenden en oud-werknemers nog veel hogere C8-concentraties in hun bloed hebben dan de gedupeerden in Dit besluit gaat zeker invloed hebben op de Nederlandse situatie Amerika. Het OM begon kort daarop een strafrechtelijk onder zoek, advocaten bereiden schade claims voor en het FNV wil een collectieve vergoeding voor zieke oud-werknemers. „Deze schikking gaat zeker in vloed hebben op de Nederlandse situatie", zegt letselschadespeci alist Berth Groot, die daar bij be trokken is. „Het enorme bedrag toont de ernst van de zaak nog maar eens aan. Het vergroot de druk op Dupont en Chemours om ook in Nederland over de brug te komen." De Nederlandse afdeling van Dupont zegt in een reactie tevreden te zijn met de uitkomst in de VS. „Deze staat los van wat er in Nederland speelt." Een enquête over de arbeids omstandigheden bij de zestien filialen van budgetkledingke- ten Primark in Nederland is sinds vrijdag al 600 keer inge vuld. Dat maakte bestuurder Niels Suijker van vakbond FNV, de initiator van het meld punt, gisteren bekend. Vorige week bleek uit bericht geving van RTV Noord op basis van ervaringen van werkne mers dat de arbeidsomstandig heden in het filiaal in Gronin gen dubieus zijn. Zo werd er geklaagd over hoge werkdruk, intimidatie door leidinggeven den en het negeren van ge zondheidsklachten. De enquête van FNV moet aan tonen of dat bij de andere vesti gingen ook gebeurt. De vak bond wil nog niet vooruitlopen op de inhoud van de klachten. „We zijn pas net bezig. Na een week kunnen we een beter beeld geven", zegt een woord voerster. Syrische leger gebruikte chloorgas in Aleppo Bouman gaf vaker garantie na geweld Voormalig korpschef Gerard Bouman van de Nationale Politie heeft acht keer aan agenten toegezegd dat ze bij de politie konden blijven, zelfs al zouden ze worden veroordeeld voor het gebruik van geweld. Dat zei minister Blok (Veiligheid en Justitie) gisteren. Bekend was al dat Bouman toezeggingen had gedaan aan vijf agenten die in 2015 betrokken waren bij de fatale aanhouding van Mitch Henriquez in Den Haag. Refurbished 5000 MB data (4G) in NL EU 150 min onbeperkt sms Ben8 teli-2 kPn dinsdag 14 februari 2017 In 2008 werd de kaart gehackt door computerex perts en nerds herhaalden dat meerdere malen. Zij konden gratis reizen. Translink probeerde de hackers te stop pen door kaarten met nieuwe chips te fabriceren. In 2015 wist een student van de Radboud Univer siteit ook de nieuwe kaart te hacken. In 2013 beginnen de ANWB, de Consu mentenbond en reizigersorganisa tie Rover een pe titie onder het motto 'Stop de chaos'. Reizigers die een probleem hebben met hun kaart, mogen niet langer van het kastje naar de muur gestuurd worden. In 2015 proberen de Consumenten bond en Rover de kosten voor de kaart onder con trole te krijgen door aan te tonen dat nergens in Europa de kaart zo prijzig is. Translink geeft geen krimp. In 2017 blijkt op verlopen passen nog 5 miljoen euro te staan. Staatssecretaris Dijksma eist een snelle digitale op lossing. —Berth Groot, letselschadespecialist ARBEIDSOMSTANDIGHEDEN Zegt Human Rights Watch na onderzoek. Het gas zou ten minste acht keer zijn gebruikt, afgelopen december. POLITIE PR\JS! eenmalig bijbetalen €0 1000 MB data (4G) 100 belmin/sms Of: onbeperkt min/sms 1GB: €26 p/mnd TELE2 éénmalig bijbetalen €0 vodafone per maand Of: onb. min/sms 40 NL naar EU 5GB: €42,50 p/mnd vodafone Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1118(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5