Rechtbank geeft Vlissinger laatste kans 'Rekening Thermphos niet alleen voor Zeeland' Hoe gaat het met uw ex? Pinata 2 HOOFDPLAAT GRIJS EN LEEFBAAR Dat Sluis de meest vergrijsde gemeente van Zeeland is, verbaast Anita Verdonck helemaal niet. „Klopt!" zegt ze. „Zeker in Hoofdplaat. Zie je hier kinderen op straat dan?" ZIERIKZEE Duizendste klant voor Ruilwinkel De rechtbank veroordeelde de man gisteren tot een voorwaardelijke tweejarig verblijf in een dergelijke inrichting. De man stond vorige week te recht omdat hij zich verzette toen agenten in Oost-Souburg hem aan wilden houden. Hij stond toen voor een supermarkt waar hangjonge ren voor overlast zorgen en kreeg van passerende agenten de op dracht om door te lopen. Ook vroe gen ze hem om zijn ID-kaart waarop hij, aldus het Openbaar Mi- ALMANAK Zestien is-ie geworden. Stoere vent. Beetje lui op school, maar verder...niets flauws aan. Sport man, stabiel karakter, niet snel van de wijs te brengen en zeker geen doetje. Verrassend was dan ook zijn re actie op de pinata gevuld met snoepgoed, die speciaal voor zijn nisterie, begon te schelden. Daarop werd hij met behulp van peppers- pray aangehouden door de agenten. Het OM vond dat de man twee jaar opgesloten moet worden in een dergelijke inrichting voor veelple gers. De rechtbank vindt echter dat de man nog een laatste kans moet krijgen om met hulp van de reclas- De verdachte werd met inzet van pepperspray aangehouden sering iets te maken van zijn leven. De man moet wel vijf maanden doorbrengen in de gevangenis. Dat zijn de maanden die hij nog als voorwaardelijk achter zijn naam had staan voor eerdere misdrijven. verjaardag midden in de woon kamer hing om te worden stuk geslagen. Hij keek de kleurige ezel van pa- pier-maché diep in de ogen en zijn - sinds kort - zware stem klonk licht aarzelend. „Sorry, maar ik kan dat beest echt niet slaan." Gemeenten hebben te veel vrijheid bij de uitvoering van de sociale zekerheid. Dat blijkt uit onlogische verschillen in de bijstand. Sommige gemeenten verhalen de uitkering voor een ex-partner op de voormalige echtgenoot. Andere doen dat niet. Het gevolg: rechtsongelijkheid. Niet voor de bijstandsgerechtigde. Die krijgt linksom of rechtsom hetzelfde bedrag. Maar voor de draagkrachtige oud-echtgenoot. Die moet maar afwachten of de ge meente waarin zijn ex-partner woont de bijstand op hem verhaalt. Middelburg, Sluis, Veere en Vlissingen doen niets. Terneuzen probeert eerst of de partners het onderling kunnen oplossen. Op de Bevelanden lijken de gemeenten de beste keuze te maken. Zij clai men alleen geld als de oorzaak van de bijstand duidelijk tot de scheiding is te herleiden. Dus als de ex-partner door omstandighe den die niets met de scheiding te maken hebben in de bijstand is beland, laten de Bevelandse gemeenten de ex-echtgenoot met rust. Dat is goed. De voormalige partners hebben niet voor niets afgezien van partneralimentatie. Zij willen - in elk geval in financieel op zicht - zo veel mogelijk loskomen. Nog een reden om terughoudend te zijn met het verhalen van bijstand: in het parlement ligt een voorstel om de partneralimenta tie tot vijfjaar te beperken. Nu is dat twaalf jaar. De trend is dus de levens van ex-partners sneller te ontvlechten. Daar moeten de ge meenten rekening mee houden. Maar niet ten koste van alles. Want er zijn nog veel vrouwen die gedurende een huwelijk te weinig aan hun financiële zelfstandigheid hebben kunnen werken en die dus lang na een scheiding zeer kwetsbaar blijven. In die gevallen is het goed dat de wet zwaarder weegt dan de afspraken die de schei dende partners hebben gemaakt. Anders komt alles te gemakkelijk op het bordje van de belastingbetaler. M Gemeenten niet op één lijn bij het verhalen van bijstand op voormalige echtgenoot Zeeuwse films gratis in fiZi Afvatenquête staat online Lezing opvoeden in het geloof Anita Verdonck drijft de enige winkel die Hoofdplaat nog rijk is. Bakker Verdonck nam na het slui ten van de naastgelegen super markt, een paar jaar geleden een deel van het assortiment over en biedt naast brood ook andere le vensmiddelen. Het loopt niet storm. „Ik kan heel goed merken dat de school verdwenen is; dat er bijna niks meer is." Druk is het niet in de Dorps straat, de belangrijkste weg. Wat Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. De christendemocraten dringen er bij minister Henk Kamp (WD, Economische Zaken) op aan om samen met Zeeland en Brussel in gesprek te gaan over 'een recht vaardige verdeling' van de schoon maakkosten. De sanering kost de provincie nu zeven ton per maand. Het CDA maakt zich daarover grote zorgen. De rekening ligt nu volledig bij de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenschap, aldus CDA-Kamerlid Agnes Mul der. Ze vindt dat niet terecht. Ze verwijst daarbij naar een recente uitspraak van de rechtbank Zee- land-West-Brabant. Die legt een rechtstreeks verband tussen de dumpingpraktijken van de Ka- zachse fosforproducent Kazphos- phate en het faillissement van Thermphos. Volgens de rechtbank kan worden aangetoond dat Kazphosphate vier jaar lang - van 2004 tot 2008 - fosfor onder kost prijs verkocht op de Europese markt. Commentaar dinsdag 14 februari 2017 Vier maanden open en de duizendste klant bin nen. De Ruilwinkel Zie- rikzee gaat als een speer. Het is een leuke zaak, met vriendelijk personeel en een gezel lig sfeer. Maar ook omdat de tijd rijp is voor een ruilwinkel: milieu en duurzaamheid spelen een rol. ZEELAND 7 Als een 35-jarige Vlissinger nog een keer in contact komt met justitie is de kans zeer groot dat hij door de rechtbank voor een periode van twee jaar wordt op gesloten in een inrichting voor veelplegers. Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Filmtheater fiZi in Zierik- zee biedt zaterdagmid dag 18 februari met een gratis toegankelijk 'Open Doek' de vertoning van twee Zeeuwse, zeer ver schillende films: 'Sil houetten tegen het licht' van regisseur Eef de Graaf uit Zierikzee en 'Too many holes' van Aron Ludikhuijze uit Mid delburg. De Open Doek middag in fiZi begint om 14.00 uur Reserveren via: fizi.nl. ZIERIKZEE De gemeente wil de inza meling van afval verande ren. Het streven is om de hoeveelheid restafval in de grijze container terug te brengen van 275 kilo naar 100 per huishouden over drie jaar. De ge meente vraagt hierover de mening van haar inwo ners middels een en quête op schouwen-dui- veland.nl. Het opinieon derzoek duurt tot 27 fe bruari. Op 14 maart is er een inspraakavond. OOSTERLAND Theoloog, psycholoog en predikant Margriet van der Kooi uit Woerden houdt woensdag 22 fe bruari de lezing 'Als kin deren andere wegen gaan'. De lezing maakt deel uit van een thema avond over geloofsop voeding, die door de PKN-gemeenten in Dui- veland wordt georgani seerd. De lezing is in de Jodocuskerk aan het To renplein in Oosterland en begint om 19.45 uur. 'Er is hier Guido van der Heijden Hoofdplaat Zeeland mag niet in haar eentje opdraaien voor de schoonmaak kosten van het failliete Therm phos. Ook het Rijk en de Euro pese Commissie moeten een duit in het zakje doen. Jeffrey Kutterink Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55