Bezuinigingen lieten dieee seoren achter Él 8 15 maart verkiezingen D66 wil 4,5 miljard euro uittrekken voor onderwijs en innovatie. Broodnodig, zegt partijleider Alexander Pechtold. Als je toevallig in het verkeerde postcodegebied geboren bent, sta je al achter DE VRAGEN ELKE PARTIJ HEEFT Z'N STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? Chris Minneboo werkte 46 jaar bij defensie, bij de marine in Den Hel der om precies te zijn, als militair en burger. Maar toen hij in de zomer van 2014 met pensioen ging, hadden de bezuinigingen van de afgelo pen decennia al diepe sporen ge trokken in de defensieorganisatie. „De salarissen stonden al jaren stil, bevorderingen kwamen niet door en de onvrede onder het per soneel werd steeds groter. Op de schepen werd gekannibali- seerd: voordat het ene schip weer kon gaan varen, moest eerst een apparaat van het andere schip worden afgehaald." Het afgelopen jaar werd de financiële nood bij defensie pijn lijk duidelijk: militairen mochten bij oefeningen bij een gebrek aan munitie niet schieten maar moesten 'pang-pang' roepen. Of'pinda-pinda'. Ook stonden krijgsmachtonderdelen te sprin gen om onderdelen waarmee ze kapot of versleten materieel kon den repareren. En minister Hennis van Defensie schreef vorig jaar dat de grondwettelijke taak van de krijgsmacht - het beschermen van het eigen grondgebied - op de tocht staat. De begroting van Defensie lijkt met 8,5 miljard euro dit jaar ruim bedeeld, maar afgezet tegen het bruto binnenlands product (bbp) is het met 1,13 procent laag. En dat terwijl alle NAVO-landen plechtig beloofd hebben om 2 procent van hun bbp te investeren in hun krijgsmacht. Politieke partijen zijn niet vaak eensgezind, maar als het om extra geld voor defensie gaat, komen ze er dicht bij in de buurt. Na jaren van harde bezuinigingen zien vrij wel alle partijen - van links naar rechts - de noodzaak van extra geld voor de krijgsmacht. Alleen SP en PvdD trekken niet gul de knip; die partijen willen stoppen met de dure ]SF en bezuinigen op buitenlandse missies. Partijen als WD en CDA zijn de grootste spijtop tanten. Zij pleiten ie der voor een miljard extra. Dat is volgens de Adviesraad Internatio nale Vraagstukken nog maar een schijntje. Die belangrijke adviseur van het kabinet stelt dat 3,5 miljard euro nodig is. Per jaar. Hoe het kabinet eruitziet dat er gens na de verkiezingen van 15 maart aantreedt, is nog onbekend. Maar duidelijk is al wel, dat de nieuwe coalitie weer gaat investe ren in defensie. Al gelooft Minne boo nog niet dat het voldoende zal zijn. „Nu zijn het allemaal mooie praatjes voor de verkiezingen. Ik moet het straks nog zien." Voordat het ene schip weer kon gaan varen, moest eerst een apparaat van het andere schip worden afgehaald In de klas van zijn zoontje was de lerares overspannen gewor den. Geen wonder, zegt Pech told. „Met een klas van 34 kin deren kon je dat wel aan zien komen." D66 pakt haar favoriete agendapunt weer beet: onder wijsverbetering. Klassen moe ten kleiner (24 leerlingen maximaal), op elke school een conciërge ('die neemt zo veel werk weg') en door 1 miljard beschikbaar te stellen, moeten leraren meer tijd krijgen om lessen voor te bereiden. „Ik vrees van niet. Noem het een kansenrevolutie. Je ziet nu al in de samenleving een bijna overerfe lijke tweedeling. Als je in het ver keerde postcodegebied geboren wordt, sta je al achter. Hebben je ouders een taalachterstand, dan hebben hun kinderen helemaal een probleem. Daarom willen we voorschoolse lessen en 'maatwerk' voor achterstandsleerlingen- én toptalenten. Er wordt nu te weinig gedaan. Terwijl het effect er nog ja ren is. Zelfs de levensverwachting is dan lager. Laagopgeleide jonge ren hebben de flexbanen, oudere hoogopgeleiden de vaste banen." „Natuurlijk heeft het hier hoog niveau. Maar om concurrerend te zijn moet de ambitie veel hoger liggen. Neem de omvang van de klassen. Er zitten ruim 130 duizend kinderen in Nederland op school in een klas met meer dan dertig. Dat is onnodig. En het betekent dat docenten minder gemotiveerd raken. En voor kinderen die extra aandacht nodig hebben, is geen tijd. Weet u, Nederland is geen land waar we de grondstoffen voor het oprapen hebben. Ja, een beetje gas. maandag 13 februari 2017 'In onderwij s is Hanneke Keultjes Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@persgroep.nl II —Chris Minneboo Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag U zegt dat een heuse onderwijs- revolutie nodig is. Is dat niet overdreven? U kent ook de lijstjes waarin staat dat het onderwijs hier tot de top van de wereld behoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8