Manon gaat lesgeven in Malawi L 18 Waterdoorlaat in Krabbenkreekdam werkt Twee maanden geleden is de water doorlaat, die moet zorgen voor eb en vloed in het natuurgebied, op nieuw geopend. Zout Oosterschel- dewater stroomt sindsdien het na tuurgebied in en uit. In december 2014 ging het door- laatmiddel voor het eerst open, om twee weken later weer dicht te gaan. De oorzaak: hevige bodem erosie aan de Oosterscheldezijde. April 2015 volgde een tweede po ging. Niet veel later bezweek een dam aan de zijde van het Ramme gors. Die dam moet zorgen dat er voldoende water in het gebied ach terblijft. Eind vorig jaar durfde aan nemer Van Oord het na lange tijd weer aan. De bodem aan de Ooster scheldezijde is verstevigd en een waterdoorlatende dam reguleert het waterpeil. Bodem De eerste resultaten zijn positief, zegt omgevingsmanager Anton van Berchum van Rijkswaterstaat. „We zitten nog in de inregelfase. Dat be tekent dat we nauwlettend in de gaten houden wanneer de schuiven in de doorlaat open en dicht gaan. We zien volop vogels naar voedsel zoeken, zoals de steltloper en zwarte ruiter Ook monitoren we met sensoren de waterstand in het gebied." Hoe het met de bodem aan de Ooster scheldezijde is gesteld, moet nog worden onderzocht. Naar verwach ting is het probleem met de bo demerosie getackeld. Volgens Van Berchum komt de verzilting van de natuur nu pas op gang. „Het duurt even voordat het water zijn weg vindt. Het gebied is nog volop in ontwikkeling. Wel zien we kreekjes ontstaan op de plek waar we een gronddepot heb ben afgegraven. Op die manier ont staan slikken en schorren zoals we het hebben bedoeld." Toch duurt het herstel langer dan verwacht, zegt Van Berchum. Oor zaak is het voor lange tijd sluiten van de doorlaat vanwege de herstel werkzaamheden. Toch kan het nu rap gaan. „Bodemdieren reageren relatief snel op de verandering van zoet naar zout. Dat trekt vogels aan." Voedsel Ecoloog Sander Terlouw van Staats bosbeheer ziet volop beweging in het gebied. „De strandplevier heeft al gebroed. We zien volop kustvo gels naar voedsel zoeken, zoals de zwarte ruiter en de steltloper. Het ondiepe water is ideaal voor deze soorten. Viseters zien we ook, zoals de lepelaar en de zilverreiger. Die komen af op slikken en schorren. Een uitgelezen plek voor het van gen van garnalen." Manon Verburg stapt op het vlieg tuig naar het Oost-Afrikaanse Ma lawi. Samen met nog ongeveer veertig leerlingen en nog eens twintig docenten uit heel Neder land. De Goese scholiere is de enige Zeeuw in het gezelschap. „We rei zen samen maar we worden bij aankomst opgesplitst in twee groe- We reizen samen, maar worden bij aankomst opgesplitst pen. Eentje gaat er naar de hoofd stad en eentje naar het platteland. Ik zit in die laatste groep." Doel van het project is om het onderwijs in Malawi te verbete ren. Want ondanks dat het onder wijs er gratis is heeft het land te kampen met een gigantische schooluitval. Edukans wil daar wat aan doen en heeft daar onder meer deze reis voor opgezet. „De docenten gaan op school kij ken hoe ze de lessen kunnen verbe teren. Sommige klassen hebben daar wel 150 leerlingen. Wij krijgen op school een buddy toegewezen. Dat is een leerling waarmee we de hele week mee naar school gaan. Ook gaan we mee naar een health centre en naar een kerk. Zo probe ren we een band op te bouwen met onze buddy." Het is de bedoeling dat de Nederlandse leerlingen de scholieren in Malawi overtuigen van het belang om hun school af te ronden. Manon: „We moeten ook nog lesgeven en we gaan nog wat dingen doen, maar dat hoor ik alle maal nog precies. Wel weet ik dat ik bij een groep vloggers zit die tijdens de reis vijf keer een video post." De Goese scholiere heeft zelf ge solliciteerd naar de functie van am bassadrice. „Ik moest een sollicita tiebrief schrijven naar mijn school", aldus Manon. „De docenten heb ben drie leerlingen doorgestuurd naar Edukans. En uiteindelijk heb ben ze mij uitgekozen." Via het Ostrea Lyceum wordt er geld ingezameld. Dat kan via de site:https://ostrea-lyceum.inactie- vooredukans.nl/. „Er is inmiddels al 8.000 euro ingezameld voor Edu kans." De videoverslagen zijn te zien op de Facebookpagina van Edukans. IN DE REGIO Lezing met rondleiding bij Historisch Museum Voorstelling Kapers op de kust MIJN DORP, MIJN STAD maandag 13 februari 2017 BE" Eindelijk verzilting van Rammegors Bij de verzilting van het Ramme gors bij Sint Philipsland waren er tot nu toe vooral tegenslagen. Bodemerosie en een wegge spoelde dam teisterden het mil joenenproject. Nu is er positief nieuws. De waterdoorlaat in de Krabbenkreekdam functioneert. Het bodemleven herstelt, en kustvogels strijken weer neer. Timo van de Kasteele Sint-Philipsland - Sander Terlouw, ecoloog Manon Verburg (16) vertrekt don derdag naar Malawi. De Goese gaat er niet naartoe als vakantie- vierder maar in de hoedanigheid van ambassadrice van het Goese Ostrea Lyceum voor stichting Edukans. Willem Adriaansens Goes - Manon Verburg, scholiere uit Goes GOES Het Historisch Mu seum de Bevelan der) verzorgt op woensdagmiddag 15 februari een le zing met rondlei ding. De activiteit is geti teld: 'De geschiede nis van bijbelverta- len in Nederland in de vroegmoderne tijd'. De lezing is onder deel van het activi teitenprogramma rond de tentoon stelling 'Het Boek der Boeken. Neder landse Bijbels door de eeuwen heen'. De lezing wordt ge houden tussen 14.00 en 16.00 uur. Kosten bedragen 10 euro, inclusief con sumptie. Aanmelden kan via secretariaat@ hmdb.nl. HEINKENSZAND Auteur Fiona Hack en muzikant Tijl Damen verzorgen woensdag 15 fe bruari een kinder voorstelling in Hein- kenszand. De voorstelling Ka pers op de kust is een interactief, mu zikaal avontuur op het piratenschip van Kapiteit Fenijn. Het spannende, vrolijke verhaal wordt afgewisseld met interactieve liedjes over het leven op een pira tenschip. Kapers op de kust is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. De entree kost 3 euro. De voorstel ling duurt van 15.30 tot 17.00 uur in De Stenge. 'S HEER HENDRIKSKINDEREN Op zoek naar een Afri kaanse halsbandparkiet, een zwarwangagapornis of een roodgekuifde flierefluiter? Grote kans dat deze vogels za terdagmorgen te zien waren op de vogelbeurs in 's-Heer Hendrikskinderen. Er werd druk gekocht, verkocht en ge ruild in het Heer Hendrikhuis. Maar bovenal werd er bewon derend en kritisch gekeken naar alle aanwezige kooi- en vol ièrevogels. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur- Digitaal Café; vanaf 13.00 uur - Activi teiten voor senio ren, waaronder handwerken, bridge, tafeltennis en schilderen HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5,13.00-17.00 uur- Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur - Gratis sporten onder professionele begeleiding in de Beweegtuin, de trai ning bestaat uit kracht, souplesse, coördinatie en uit houdingsvermogen; Bibliotheek, 14.00- 16.00 uur - Gratis internetcursus 'Klik en Tik, het Internet op'; Kookstudio Hein- kenszand, 18.30 uur - Workshop Tapas maken KRABBENDIJKE Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur - Sjoelen en biljar ten voor senioren KRUININGEN Berghoekstraat 4, 09.30 uur - Start Tabletcursus 'iPad'; Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur- Creatieve middag waarbij gehand werkt kan worden, o.a. breien en haken; Bibliotheek, 14.00 uur - Start Cursus 'Omgaan met Windows 10' NIEUWDORP Spanjeweg 1, 08.30-17.00 uur - Tentoonstelling 'Ontstaan en Ver gaan' van Leen van Dixhoorn RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00- 16.30 uur - Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.00- 10.00 uur-Allevo Lessen 'Bewegen voor 50+' YERSEKE Moerplein, 19.15 en 20.15 uur - Bewe gingsuur voor seni oren. VOGELBEURS Tijdens de reis zit Manon bij een groep vloggers. fotomarcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51