M \SL£0 iiLiJdiy/ 4 Arctische diepzee veel vuiler dan 10 jaar geleden Vliegveld dicht na klachten van reizigers over bijtende stof Minder angst door helm ■n KM01ÏÉ- 399,- 499,- BREMERHAVEN De vervui ling van de arctische diepzee neemt verontrustende vormen aan. De hoeveelheid glas, plastic en visnetten die 2.500 meter on der het wateroppervlak is aan getroffen, is sinds 2002 aanzien lijk toegenomen. Dat blijkt uit onderzoek van Duitse weten schappers. Aan de hand van duizenden foto's stelden ze vast dat het aan tal vuildeeltjes per vierkante ki lometer in het onderzochte ge bied gemiddeld 3.485 bedroeg, met als triest dieptepunt 6.333 in 2014. Ronduit dramatisch is de toestand op het noordelijkste meetstation. „Hier is de veront reiniging in een decennium meer dan vertwintigvoudigd. In 2004 spotten we slechts 346 stukjes afval. Tien jaar later wa ren het er 8.082", zegt biologe en onderzoeker Mine Banu Tek- mann. HAMBURG De luchthaven van de Duitse stad Hamburg is gis teren ruim een uur ontruimd geweest nadat een onbekende stof was aangetroffen. Tiental len mensen klaagden over geïr riteerde ogen. Uiteindelijk moesten negen personen wor den overgebracht naar het zie kenhuis. De autoriteiten namen na de melding geen enkel risico en ontruimden het volledige com plex. Ook het vliegverkeer, dat enige tijd stillag, is na korte tijd hervat. Uit het eerste onderzoek blijkt dat mogelijk pepperspray of een vergelijkbare stof in de klimaatbeheersing terecht kwam. De hulpdiensten gaan niet uit van een terreuraanslag. Een keiharde botsing van een jeugdkeepertje met een doelpaal is de aanleiding voor de vereniging om de maatregel door te voeren. Het ventje was zo gefocust om de tegenstander af te houden van een doelpunt, dat hij de harde palen vergat. Gevolg: hij bekocht de red ding met een flinke bult op zijn voorhoofd. De moeder van de jonge keeper is blij met het besluit, dat werd geno men op voorspraak van de keeper coördinator bij de club. Ook haar ander zoontje keept en kwam al eens hard met zijn hoofd in botsing met de paal. „Die klappen hebben een behoorlijke impact gehad op onze zonen. Die jonge keepers zijn zo kwetsbaar", zegt Sharon Si- monse. Keuze Slechts een handvol voetbalvereni gingen gingen de Dordtse club voor. Het Gorcumse Unitas intro- duceerde de helm twee jaar gele den. Naar verluidt is Oranje Wit de zesde of zeven club die het bescher mingsmiddel invoert. „Hopelijk zorgt deze aandacht ervoor dat meer clubs of ouders deze keuze maken", stelt keeperstrainer John van der Wal van Unitas. De KNVB is echter niet van plan de helm op wat voor manier dan ook verplicht te stellen. Die laat de keuze aan ouders. In tegenstelling tot bijvoorbeeld het gebruik van scheenbeschermers, die in 1999 verplicht werd gesteld. „Als een club of speler vindt dat het dragen van een helm veiliger is, dan vinden wij het prima. Een helm dragen met als doel jezelf te beschermen is volgens de spelregels ook toege- BESCHERMD staan, mits het geen gevaar oplevert voor de tegenstander. Het is een vrije keuze van spelers of clubs zelf", reageert Bram Groot. In het wielrennen en bij het skiën was de helm in het verleden ook ta boe. Maar na incidenten gingen ook amateurs de helmen veelvuldig dragen. Keeperstrainer Van der Wal laakt de houding van de voetbal bond. „Een hoofdblessure kan heel veel schade aanrichten, maar blijk baar vindt de KNVB de schenen be langrijker dan de schedel." Opvallend Mijron de Heer van Keeperswinkel Papendrecht erkent dat er maar weinig hoofdbescherming voor keepers wordt verkocht. „Dat aantal ligt bij ons rond tien per jaar." Dankzij Oranje Wit is deze afname dit jaar verdriedubbeld. „Een helm is opvallend, juist ook omdat je het maar zo weinig ziet op de velden. We verkopen wel ieder jaar iets meer, maar die stijging gaat heel langzaam." Ook in het profvoetbal wordt de keepershelm weinig gedragen. Het bekendste voorbeeld is de Tsjechi sche keeper Petr Cech van Arsenal. Hij liep in 2006 tijdens een wed strijd een schedelbasisfractuur op. Sinds zijn rentree, een jaar later, speelt hij met een helm. 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 10 dagen Istrië Opatija 10/12 dagen Eilanden van Dalmatië Rondreis Dalmatische kust 10 dagen Pittoresk Vrsar Istrië 12 dagen Rondreis Kroatië maandag 13 februari 2017 GO Joebert Pol ders in volle actie in het doel van Dubbel dam. „Zo'n helm is voor iedereen een aanrader." FOTO TONNY POLDERS De Dordtse voetbalclub Oranje Wit verplicht alle jonge keepers een helm te dragen. De club hoopt dat net als bij het wielren nen en skiën de helm ook bij voetbal geaccepteerd wordt. Robin Nanninga Dordrecht Arsenal-keeper Petr Cech draagt al jaren een helm. fotoepa De 16-jarige Joebert Polders is een opvallende verschijning bij zijn club Dubbeldam in Dor drecht. Hij is de enige keeper die hoofdbescherming draagt. „Ik doe het in principe voor mezelf, maar ik kan het ieder een aanraden", aldus Joebert. De jonge keeper maakte de keuze ruim een jaar geleden, na een aantal nare aanvarin gen. „Tijdens een toernooi heb ik een hersenschudding opgelopen. De knie van mijn tegenstander knalde tegen mijn slaap toen ik de bal op wilde pakken. Ik heb toen aan mijn team uitgelegd waarom ik met een keepershelm wilde spelen. Ik kwam minder uit m'n goal uit angst en ging minder duels aan. Nu is die angst veel minder." Joebert ziet ook wel dat hij een van de weinige keepers is met een helm. „Als meer kee pers het gaan doen, wordt het vanzelf normaler." v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl o.b.v. 2 pers, kamer exci Calamiteitenfonds reserverinqskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata (U verblijft in een A-sterren hotel!)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4