II 9 Het ene goud was nog niet gevierd of daar was het volgende. Alle vijf de individuele nummers op de WK afstanden gingen naar Lotto-Jumbo. ontlading was gruwelijk, het Wil helmus kwam twee keer hard bij me binnen, ik hield het maar net droog. Als kleine jongen keek ik tv en hoorde dat bij Rintje Ritsma. Nu kan ik eindelijk genieten. Want na de ïooo meter heb ik dat te kort ge daan. Ik focuste me snel weer op de volgende afstand. En nu? Ik ga niet drinken, hoor. Het zal wel een taartje van de Starbucks worden." Ontbijt Bij Lotto-Jumbo tilt iedereen elkaar naar een hoger niveau, zegt Nuis. Uiteraard wordt er hard gewerkt, maar de factor sfeer mag niet wor den onderschat. Kramer, altijd in voor goedbedoeld stoken, had Nuis zaterdag aan het ontbijt nog even fijntjes aan zijn favorietenrol herin nerd. 'Voel je de druk, Kjeld?'. „Maar weet je", zei Nuis „op het ijs voel ik geen druk meer. Ik ben super zelf verzekerd geworden door de con stante prestaties dit seizoen. Zo lek ker dat het gelukt is. En niet met een paar honderdsten, hè? Dat geeft vertrouwen voor de Olympische Spelen. Er is een hele last van me af gevallen. Laat ze maar komen alle maal." Ook Kramer bewees hoe hecht het team is. Op de 1500 meter ging hij zelf aan de leiding, toen hij zijn teammaats Patrick Roest en Kjeld Nuis vanaf het middenterrein voort schreeuwde. Kramer eindigde zelf met brons, maar had zijn slag een dag eerder al geslagen in een fabu leuze 10 kilometer. Zijn tien jaar oude persoonlijk record sneuvelde op de laaglandbaan: van 12.41,69 naar 12.38,89. Zonder televisie in de buurt hoorde Kramer, zenuwachtig afwachtend in de kleedkamer, aan Op het ijs voel ik geen druk meer. Ik ben dit seizoen door de constante prestaties super zelfverzekerd geworden het geschreeuw van zijn ploegge noten en trainers dat Jorrit Bergsma er in de slotrit niet aan was geko men. „Buiten dat het een wereldti tel is, is dat pr echt heel fijn. Ik ben beter dan ooit." Coach Jac Orie, die een van zijn mooiste weekenden meemaakte, bleef bescheiden. „Ik maak de pro gramma's en doe dat op mijn ma nier. Verder zorg ik voor humor. Dat is belangrijk, dat er gelachen wordt. Maar ik ben geen enorme teambuilder ofzo. Die gasten zijn geweldig op elkaar ingespeeld." Op vijf keer goud had hij niet durven hopen. „Je weet dat deze drie kun nen winnen. Maar als dat er in één weekend allemaal uitkomt, is dat ongelooflijk. Ik ben apetrots." De perfectionist in hem ziet nog verbeterpunten. Maar eigenlijk zou de trainingsopbouw van dit sei zoen een-op-een kunnen worden gekopieerd voor het olympisch jaar. „De blauwdruk staat wel, ja", bleef de coach voorzichtig. Wat hij nu, na vijf keer goud, ging drinken? „Nou, warme melk. Ik ben niet zo van de alcohol. Maar ik kan wel feesten." Vrouwen kwintet aan goud voor zijn ploeg Lotto-Jumbo, dat bij de mannen alle individuele afstanden op de WK won. Dat zorgde zelfs voor wat extra druk, vertelde Nuis. „Nadat Sven en Jan al hadden gewonnen, kon ik na tuurlijk niet uit de toon vallen", doelde hij op het goud van Kramer op de 5 (en later ook de 10) kilome ter en Smeekens op de sprint. „Toen ik Jan vrijdag belde om hem te feli citeren, ging hij mij bedanken voor de hulp in de trainingen, of zoiets. Wat een gentleman ben je dan." Nuis sprak van de beste 1500 me ter uit zijn carrière. Hij hoopte al op een loting tegen Denis Joeskov, de Rus die de afgelopen drie wereldti tels won. Op de vliegende start van Nuis had hij geen antwoord. „De Van de beste schaatser die nooit wereldkam pioen werd, naar twee voudig wereldkampi oen in 24 uur. De Gangneung Oval is vanaf nu de fa voriete ijsbaan van Kjeld Nuis (27). Hij was favoriet op de 1000 en 1500 meter, maar dat wilde in het verleden niet zeggen dat hij het ook zou waarmaken. De man die onder druk kon bezwijken, die de Olym pische Spelen miste door een over dosis zenuwen, gooide die last in Zuid-Korea resoluut van zijn brede schouders. Zaterdag won hij de ki lometer, gisteren de mijl. Allebei met overtuiging. Nuis voltooide het maandag 13 februari 2017 GO -Kjeld Nuis (27) Ploegenachtervolging Nederland 500m Nao Kodaira (Jap) 5000m Martina Sablikova (Tsj) Massastart Kim Bo-Reum (ZKo) Ploegenachtervolging Nederland 1000/1500m Heather Bergsma (VS) Rik Spekenbrink 3000m Ireen Wüst Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37