7 Zaterdag overleden Ajax-icoon Piet Keizer ging altijd zijn eigen weg Met het overlijden van Piet Keizer (73), gestorven aan de gevolgen van longkanker, valt na Johan Cruijff weer een Ajax-icoon uit de gouden jaren 70 weg. Een geniale linksbuiten, meester van de schaarbeweging. En wars van aandacht buiten het veld. Na Johan was Pietje de beste die er was. In zijn acties geniaal 490 duels voor Ajax luist daarom genoot hij zo op het veld, weet oud-ploeggenoot Ruud Krol. „Het mooiste moment voor mij was zijn doelpunt tegen Celtic", zegt Krol over de 3-0 zege tegen de Schot ten in de kwartfinale van de Europa Cup 1 in 1971. „Hij verraste de tegen stander weer eens en scoorde nota bene met rechts. Maar het mooiste was het juichen daarna. Met twee handen in de lucht. Stilstaand en dan even om zich heen kijkend. Gewel dig. Dan zag je hem echt glimmen." Meningsverschil De geboren Amsterdammer, een voetballeven lang Ajacied, stopte op zijn 31ste abrupt met voetballen. Een meningsverschil met trainer Hans Kraay senior was genoeg reden om een loopbaan vol glorie en zilverwerk van het ene op het anderen moment te beëindigen. Na die tijd voetbalde de geniale linksbuiten amper nog. „We konden letterlijk heel de we reld aan", zegt Sjaak Swart, die in korte tijd afscheid moest nemen van oetbal is van van- daag. Een klein beetje van morgen. Als je je heel lang verveelt van giste- ren. Maar zeker niet V meer van eergiste ren. Mijn beurt is voorbij.' Piet Keizer sprak deze bijna filosofische woor den drieënhalf jaar geleden tijdens een van de spaarzame interviews die hij de laatste jaren gaf. Het is precies zoals Keizer was. In de schijnwerpers voelde hij zich niet comfortabel. Hij bekommerde zich genoeg om zijn club Ajax, maar hoefde nooit vooraan op het podium te staan. Eigengereid, eigenwijs en vaak on doorgrondelijk. Maar bovenal een van de beste spelers uit de geschiede nis van ons voetbal. Samen met Jo han Cruijff en Sjaak Swart vormde Keizer de Ajax-aanval waarmee de Amsterdammers de wereld verover den. Iconisch werden zijn actie en voorzet waaruit Dick van Dijk het openingsdoelpunt maakte in 1971 tij dens de finale van de Europa Cup 1 op Wembley tegen Panathinaikos. De schaar, de afgemeten trap, het was Piet Keizer ten voeten uit. Dat Keizer een Ajax-icoon werd, was helemaal niet zo vanzelfspre kend. In zijn jonge jaren (1964) liep hij een schedelbreuk op tijdens een bekerwedstrijd tegen DWS. Ge vreesd werd zelfs voor zijn leven. zijn twee aanvalskameraden. „Na Jo han was Pietje de beste die er was. Ik koester eigenlijk alle momenten die ik met hem op het veld heb meege maakt. Geniaal in zijn acties. Hij had zijn nukken. Dan vroegen mensen aan mij: waarom loopt hij door zon der iets te zeggen? Dat was ook Piet." Eeuwig waren de vergelijkingen tussen tegenpolen Cruijff en Keizer, de absolute vedettes van het gouden Ajax. Alsof het publiek een keuze móest maken. Wie was nu de beste? Voetbalschrijver Nico Scheepmaker beschreef hun verhouding ooit het origineelste. „Cruijff is de beste, maar Keizer is beter." In werkelijkheid gingen de twee Ajacieden, karakterologisch zo ver schillend, door een achtbaan van wisselende verhoudingen. Waar Cruijff, die de vier jaar oudere Keizer aanvankelijk als zijn grote voorbeeld zag, uitgroeide tot een wereldwijde ster en hét symbool van het Neder landse totaalvoetbal, bleef er rond Keizer altijd iets van mysterie han- KEIZER gen. Als voetballers konden de twee elkaar blindelings vinden, maar nog tijdens hun carrières ontstond er al een soort haat-liefdeverhouding. Keizers verstandhouding met suc- cescoach Rinus Michels, die meer op had met oogappel Cruijff, was slecht. Keizer werd altijd opgesteld, maar verder genegeerd door de trainer. Voor de historische finale tegen Pa nathinaikos spraken de twee meer dan een jaar niet met elkaar. Op het WK van 1974 had routinier Keizer onder Michels een rol in de marge. Hij speelde alleen de tweede groeps wedstrijd (tegen Zweden), meteen ook zijn laatste interland ooit. Erelid Na zijn actieve loopbaan werkte Kei zer bij Ajax als scout en technisch ad viseur een lange periode in de luwte. Zijn eigenzinnige karakter werd nog maar eens bevestigd toen hij geen erelid van Ajax meer wilde zijn, een onderscheiding die hij anderhalfjaar daarvoor had gekregen. De gang van zaken bij zijn club beviel hem totaal niet. Keizer was een van de spaar zame oud-spelers die openlijk twij fels hadden toen Cruijff in 2010 zijn veelbesproken revolutie bij Ajax ont ketende. Niet zozeer qua denkbeel den, maar wél over de uitvoering. „Een slagveld, niet mijn manier", zei Keizer daarover. Juriste Marjan Olfers, voormalig lid van de raad van commissarissen, werd een van de slachtoffers van de Cruijff-revolte. „In het voetbal kom je veel wuivend riet tegen. Mensen die met alle winden meewaaien", zegt zij. „Piet Keizer was van nie mand een marionet. Een man van weinig woorden, maar als hij iets zei, was er geen woord Spaans bij. Zijn liefde voor Ajax was enorm. Je had nooit het idee dat hij zijn zorgen over de club uitte om er zelf beter van te worden. Hij trotseerde de hetze. Kei zer bleef in de branding staan. Dat kwam natuurlijk ook omdat hij een geweldige voetballer was. Hij had au thentieke geloofwaardigheid." maandag 13 februari 2017 GO Geniaal en eigenzinnig Daniel Dwarswaard Amsterdam —Sjaak Swart Piet Keizer droeg 490 keer het shirt van Ajax, waaron der 365 keer in de Nederlandse com petitie. Met dat aan tal staat hij op de vierde plaats van Ajacieden met de meeste duels. Al leen Sjaak Swart (463), Wim Suurbier (393) en Danny Blind (372) speel den vaker voor Ajax. Keizer kwam ook 34 keer uit voor Oranje en maakte daarin 11 doelpunten. Piet Keizer (r) en Johan Cruijff tonen de Europa Cup I in 1972. De koning van de schaar. Keizer schudt San- dro Mazzola de hand voorafgaand aan de finale van de Europa Cup I tegen Interna- zionale op 31 mei 1972 in Rotterdam. FOTO'S VI IMAGES, AJAX IMAGES, PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35