Wie belooft de mooiste dingen? 800jaar Middelburg vervat in acht lezingen Tellers gezocht voor aaltjes en stekelbaarzen Colleges 16 ZEELAND Hulst is wel gewend aan een kleine invasie van zuiderburen op zondag. Maar gisteren waren het vooral kijkers (naar het veldrijden) in plaats van kopers. VESTINGCROSS VLAAMSE INVASIE Commentaar Wie belooft de kiezer de mooiste dingen? Dat is het politieke spelletje van deze tijd. Een week geleden kwam de WD op de proppen met twee miljard euro extra voor zorg in de verpleeghuizen. Niet direct een traditioneel speerpunt van de libe ralen, maar wat zou dat? Het geld is aan de verpleeghuizen zeer goed besteed. Nu is D66 aan de beurt. Elders in deze krant belooft lijsttrekker Alexander Pechtold dat hij vierenhalf miljard euro wil investeren in het onderwijs. Klinkt goed. D66 wil dat Nederland een voorsprong houdt op andere landen. Bovendien ziet Pechtold het onderwijs als een middel om achterstanden weg te werken. Dit laatste argument is niet sterk. Sociaaleconomische misstanden moeten eerst en vooral buiten de school worden aangepakt. Anders dweilt het onderwijs met de kraan open. Het heldere pleidooi van de democraten is in elk geval een verade ming. Want het gaat in deze verkiezingsstrijd te vaak om niks. Neem alle aandacht voor de manier waarop de lijsttrekkers met elkaar om gaan. Gisteren werd bekend dat Geert Wilders en Mark Rutte hun deelneming aan een televisiedebat van RTL hebben ingetrokken om dat zij hoe dan ook met niet meer dan twee andere lijsttrekkers willen discussiëren. De beide heren zijn vanzelfsprekend geheel vrij in hun keuzes, maar deze houding is nogal flauw. Overigens staat een ander debat nog op de rol, dus de kiezer komt waarschijnlijk toch aan zijn trekken. En mislukt ook dat volgende debat, dan zijn er nog de par tijprogramma's en de vele stemwijzers. Misschien is het zelfs beter als het daarbij blijft. Want een stevig maar rustig debat van dames en heren onder elkaar dat de kiezer behalve politieke argumenten ook inzicht geeft in het natuurlijke gezag en in de wijsheid van de kan didaten, is voor steeds meer politici te hoog gegrepen. Een debat dat inzicht geeft in gezag en wijsheid, is voor steeds meer politici te hoog gegrepen Niet over elke eeuw één, maar over acht thema's. Die vallen samen met de hoofdstukken van het boek dat later dit jaar verschijnt over 'Mid delburg - 8oo jaar stad'. De auteurs verzorgen de lezingen. Dinsdag 4 april spreken Peter Sijnke en Bernard Meijlink over monumenten, stedenbouw en ar cheologie. Donderdag 20 april be handelt Tobias van Gent de mili taire geschiedenis. Dinsdag 16 mei geeft Ruud Paesie uitleg over de handel overzee. Donderdag 8 juni duidt Willem van den Broeke de re gionale handel. Dinsdag 12 septem ber gaat Jeanine Dekker in op de politieke geschiedenis. Donderdag 5 oktober behandelt Dekker 'de staat van het volk'. Dinsdag 24 ok tober vertelt Jan Zwemer over ge- Lezingen zijn de weerslag van de acht hoofdstukken van het boek 'Middelburg - 800jaar stad loof en wetenschap. Donderdag 16 november besluit Katie Heyning de cyclus met een lezing over kunst en kunstnijverheid. De lezingen be ginnen om 19.30 uur en zijn in de ZB. Kaarten (10 euro per lezing; 70 euro voor een passe-partout) zijn te koop in De Drvkkery of op de-drvkkery.nl/tickets. ALMANAK Tien dagen lang verbleef de Chinese man van 30 in het hotel midden in het centrum van Vlissingen. Vlak bij zee, boule vard en strand. Hij gaf gastcolle ges aan de HZ. Hij vertelde de hoteleigenaar dat hij voor het eerst buiten China was en dat hij op de 28ste verdieping van een wolkenkrabber in Hong Kong woonde. Zeker acht dagen was hij alleen maar met zijn les sen bezig. Colleges geven op de HZ en ze voorbereiden op zijn hotelkamer. Tijdens het ontbijt van zijn laatste dag vroeg hij aan de hoteleigenaar: „Hadden jullie hier nou ook een zee?" 112 NIEUWS Blinde hond uit water gered Politiehond vindt slaper Harddrugs in woning Wie deze zondagmorgen op weg is naar de mis van elf uur in de basi liek van Hulst mag gewoon doorrij den. Vestingcross of niet, de kerk gangers wordt geen strobreed in de weg gelegd. Terwijl de mis bezig is, rijden de grote campers van de deelnemers aan de internationale veldrit langs de kerk. Adri van der Poel, vader van topfavoriet Ma- thieu, draait soepel voor de basiliek de Steenstraat in. „Bewoners en kerkgangers laten we door. Net als de coureurs en ie dereen met een speciale kaart na tuurlijk", zegt Hugo van Migerode. De Gentenaar heeft een band in de Belgische kleuren zwart-geel-rood om zijn arm met de tekst 'seinge ver'. De band en een petje van de de internationale wielerorganisatie UCI geven hem genoeg gezag om alle andere automobilisten aan het begin van de Stationsstraat tegen te houden en door te wuiven richting Stationsplein. Van Migerode kan met recht een ancien in het leger der betaalde en vrijwillige verkeersregelaars ge noemd worden. Naar eigen zeggen is hij al 45 jaar te vinden bij koersen, festivals en andere evenementen. „De ene keer moet ik zwartkijkers wegsturen, de andere keer het ver keer de weg wijzen." Deze zondag is een leger van vele tientallen verkeersregelaars in Hulst ingezet door de organisato ren van de internationale cyclo cross. Ze komen uit Nederland en België. Duizenden en duizenden wielerliefhebbers worden ver wacht voor deze eerste Vesting cross. Op elk kruispunt, bij elke ro tonde en voor de ingang van elk Sportvisserij Zuidwest-N ederland, de provincie Zeeland, Rijkswater staat Zee en Delta, waterschap Scheldestromen en de onderzoeks- stichting RAVON hebben tien plaatsen uitgezocht om de visjes te tellen. Met kruisnetten worden van maart tot en met juni twee avonden per week bemonsteringen uitge voerd. Veel vrijwilligers hebben zich al gemeld, maar er zijn nog meer mensen nodig. Met name voor de locaties Tholen en Cadzand worden nog vrijwilligers gezocht. Aanstaande donderdagavond 16 februari houdt stichting RAVON (Reptielen, Amfibieën en Vissen Onderzoek Nederland) vanaf 19.30 uur de informatiebijeenkomst 'Sa men voor de Aal Zeeland' bij water schap Scheldestromen in Middel burg. Aanmelden voor deze bijeen komst kan via het e-mailadres: martijn@sportvisserijzwn.nl. maandag 13 februari 2017 ii Wie 800 jaar oud is, heeft heel wat te vertellen. Over 800 jaar stadsrechten in Middelburg vindt dan ook niet één lezing plaats, maar acht. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl OSSENISSE Een blinde labrador retriever, die on gemerkt uit zijn woning was weggelopen, is vrij dagavond door een fiet ser gevonden in de Wes- terschelde nabij Osse- nisse. De fietser waar schuwde de Dierenambu lance Zeeuws-Vlaande- ren, die het onderkoelde dier liet bijkomen en haar eigenaars waarschuwde. „Het is maar de vraag of ze het had gered als die fietser haar niet naar de kant had gehaald", zegt Marco van de Steenoven van de dierenambulance. VLISSINGEN Een 29-ja- rige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is vrijdagavond in Vlissin gen aangehouden omdat hij zich op verbo den terrein bevond. Ook kon de man zich niet le gitimeren. De politie kreeg een melding van een ver dachte situatie op het bouwterrein in de Vla mingstraat en ging een kijkje nemen. Een hon dengeleider en politie hond vonden de man, die in een pand in aan bouw lag te slapen. De man is aangehouden en voor verhoor opgeslo ten. TERNEUZEN De politie heeft vrijdagavond tij dens een onderzoek naar drugshandel vier perso nen aangehouden in twee panden in de Dijk- straat in Terneuzen. De woningen werden door zocht na meldingen van overlast, waarbij het ver moeden bestond dat het om drugshandel ging. In één van de huizen von den agenten een flinke hoeveelheid harddrugs. Drie mannen (21, 20 en 23 jaar) werden gearres teerd en opgesloten. Een 27-jarige man uit Knokke- Heist (B) werd aangehou den omdat hij in bezit was van drugs. Hij mocht na verhoor naar huis. Zijn petje Hugo van Migerode: Al 45 jaar actief bij wedstrijden en evene menten. FOTOCAMILESCHELSTRAETE Theo Giele Hulst Naar voorbeeld van andere kust provincies worden dit voorjaar ook in Zeeland door sportvis sers en andere vrijwilligers jonge aaltjes (glasaal) en drie- doornige stekelbaarsjes geteld als deze visjes van zout naar brak of zoet water trekken. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16