II 9 Miljoenen kostende expositie over val moslimenclave In Potocari, vlak bij Srebrenica, is een museum geopend ter nagedachtenis van de genocide in 1995. Daar kun je veel over vertellen. Het hangt er maar van af wie je bent. Ben je Dion van den Berg van vredes beweging Pax, dan ben je trots en blij. Dat je van deze oude accufabriek, met zo'n beladen verleden, een 'even wichtig en respectvol museum' hebt kunnen maken; dat is echt bijzonder. „Dit was het hoofdkwartier van Dutchbat. Hier zijn de mannen van de vrouwen en kinderen gescheiden door de Bosnische Serviërs, hier zijn zo veel levens kapot gegaan. Ik denk dat we eerlijk laten zien wat hier is gebeurd, en dat is soms hard en hef tig." Je weet ook dat dit geen Dutch- batmuseum moest worden, dat kon niet, dat zou niet gepast zijn. Het gaat wel een beetje over de Nederlanders, maar uiteindelijk vooral over al die doden, overlevenden en nabestaan den. „Het verzoek kwam van de lo kale bevolking, al in 2000. En wij wil den ze graag helpen. Nu hebben ze voor het eerst een plek waar het hele verhaal verteld wordt, vanaf het begin van de oorlog, de genocide, de vredes akkoorden, de wederopbouw, tot nu." Ben je Hajda Catic, dan kun je op de eerste verdieping de laatste woorden van je zoon horen: „Wil alsjeblieft iemand komen kijken wat hier ge beurt? De bevolking van deze stad verdwijnt." Je kunt een koptelefoon pakken, in zaal 13, op de eerste verdie ping, en je hoort zijn wanhopige stem. Ninad was een lokale radiover slaggever, die de dag vóór die ramp zalige 12 juli een oproep deed aan de internationale gemeenschap. Hij is een van de 8.372 mannen die zijn ver moord door de Bosnische Serviërs. Je vindt jezelf niet zielig, maar na 22 jaar komen er nog altijd tranen als je zijn naam noemt. „Het blijft moeilijk. Elke dag opnieuw. Ik woon nog steeds in Srebrenica. Wat moet ik anders? Dit is mijn thuis, hier ben ik geboren. Maar het is een dode stad." Je dwaalt door de zalen, kijkt naar de foto's van mensen die je hebt gekend maar die er niet meer zijn, blijft staan bij beelden van opgravingen en be grafenissen, en je hoort om je heen het snikken van al die andere moe- Ik denk dat we eerlijk laten zien wat hier is gebeurd, en dat is soms hard en heftig ders die hetzelfde zien als jij. „Dit wens je niemand toe." Ben je oud-Dutchbatter Michel Struik, dan raak je geëmotioneerd door een foto van jezelf in kamer 23. Je zit geknield voor een grote steen, aan de overkant van de weg op het kerkhof, waarop het aantal slachtof fers staat. Je hand rust op de cijfers. „Dat deed me echt wat. Toen ik er gisteren voor het eerst doorheen liep, was ik ineens weer in 1995." Er is veel aandacht voor Dutchbat, dat heb je al gezien, maar niet te veel, dat zou niet goed zijn. Er hangen unifor men, het kantoortje van comman dant Thom Karremans ziet er on geveer zo uit als toen, maar het gaat vooral over wat er wel - en niet - gebeurd is. „Dit is een verhaal voor de wereld. Dit mag niet vergeten wor den." Twee jaar geleden was je hier voor het eerst weer, twintig jaar na dien. En dat was spannend. Je was bang voor de reacties. Dutchbat heeft de grootste massamoord in Europa sinds de Tweede Wereldooriog tenslotte niet kunnen verhinderen. „Maar er was alleen maar vriendelijk heid en respect. We mochten bij mensen binnenkomen, we kregen koffie, we moesten blijven eten. Dat heeft me zo goed gedaan." Ben je Jurriaan Kraak, de Neder landse ambassadeur in Bosnië, dan reageer je een beetje geprikkeld op de vraag of er wel zo veel geld (miljoe nen, ook uit Nederland) in een mu seum gestoken moet worden, terwijl de regio niet bepaald bruist van de economische voorspoed. „Het hele land is er slecht aan toe. Dit geld is goed besteed. En het meeste komt gewoon van de Bosnische regering. Ik denk dat het belangrijkste is dat we erkennen dat het hier om een bijzondere plek gaat, die ook voor Nederland heel veel betekent." En ben je Bato, de Servische uit bater van een lokaal restaurant, dan heb je niet veel te zeggen over het museum. Of eigenlijk wel, maar niet veel goeds. Je mist nog altijd een been, bent beschoten door moslimmilities, hebt familie en vrienden verloren in de oorlog, en de enigen die medelij den krijgen zijn de moslims. „Weet je hoeveel Serviërs zij wel niet vermoord hebben? Nee, dat weet je niet. Daar wordt namelijk niet over gesproken. Is dat geen genocide dan?" Je zet geen stap in dat museum, dat weet je wel. Boer slecht voor kuikens Melkmeisje naar Louvre Miljardenverlies banken Italië vrijdag 10 februari 2017 GO M Dutchbat-veteranen bekijken een observatie post op het voormalige hoofdkwartier van Dutchbat. FOTO VINCENT JANNINK/ANP Hier herdenkt ieder zijn eigen Srebrenica Mark van Assen Potocari —Dion van den Berg, Pax Het kerkhof in Poto cari. FOTO REUTERS/DADO RUVIC Een oud-Dutchbatter bij het namenmonument voor de slachtoffers. FOTO DADO RUVIC/REUTERS DEN HAAG Ruim de helft van de houders van vlees kuikens in Nederland zorgt niet goed voor de diertjes, blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De meest voorkomende overtredingen waren te nat strooisel in de stal, over bezetting en te weinig licht. De NVWA deed inspecties bij veehouders in 2015 en in de eerste helft van vorig jaar. Melkveehouders, kalverhouders, paarden- houders, nertsenhouders en konijnenfokbedrijven zorgen volgens de toe zichthouder het best voor hun dieren. AMSTERDAM Het melk meisje van Johannes Ver meer gaat naar Parijs. Het Rijksmuseum in Amster dam leent het beroemde schilderij uit aan het Musée du Louvre, waar het van 22 februari tot 22 mei is te zien. Het melkmeisje maakt deel uit van de tentoonstel ling Vermeer et les maïtres de la peinture de genre, over de schilderkunst van de Gouden Eeuw. Het is de eerste keer dat het kunst werk in het Louvre te zien is. Het werk wordt tentoon gesteld met elf andere schilderijen van Vermeer en met werk van tijdgeno ten als Gerrit Dou, Gerard ter Borch, Jan Steen en Pieter de Hooch. MILAAN De Italiaanse ban ken UniCredit en Monte dei Paschi di Siena (MPS) heb ben het vierde kwartaal van 2016 afgesloten met miljar- denverliezen. Voor UniCre dit resteerde een min van 13,6 miljard euro. MPS had onder de streep een tekort van 2,5 miljard euro. De dieprode cijfers komen niet als een verrassing. Uni Credit nam eerder een voorziening van ruim 13 mil jard euro op de verkoop van slechte leningen. Daar naast kampt de grootste bank van Italië met kosten vanwege een reddingsplan. De omzet van UniCredit viel bijna 11 procent lager uit door lagere opbreng sten op leningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9