8 ILLEGALE REPLICA'S De beroemde Eames Lounge Chair voor minder dan 1.000 euro? Het kan nog heel even Door een Britse wetswijziging zijn nagemaakte designmeubels uit China nu echt illegaal. De eerste webshops stoppen er al mee nu de aanvoer niet meer legaal is m~ Die Britten toch, ze willen niks meer van ons weten, maar af gelopen zomer jasten ze er toch nog snel de Repeal of section 52 of the Copy right, Designs and Patents Act 1988 door. Met die wetsaanpassing zijn ontwerpen voortaan 70 jaar tegen namaak beschermd, zoals in de rest van de Europese Unie, in plaats van de Britse 25 jaar. Het gevolg is dat Chinese containers vol replica's niet meer legaal het Verenigd Koninkrijk en daarmee ook Europa binnenkomen. Het is een miljoenenhandel, die neppers. Neem die fameuze Eames Lounge Chair, uitgevoerd in zwart leer, gebogen hout, een draaipoot, een voetenbank. Hij ziet er prachtig uit én zit voortreffelijk. Alleen die prijs... 7.000 euro om weg te dommelen op de originele designdroom uit de jaren 50 van het echtpaar Charles en Ray Ea mes. In China maken naar verluidt meer dan 50 fabriekjes de replica's, die hier voor zo'n 1.000 euro op de markt komen. Of de Barcelona Chair van Ludwig Mies van de Rohe, origineel 5.200 euro, de nepper nog geen 500. De plastic kuipstoeltjes van Eames? 75 euro per stuk in plaats van 528 euro. „Wij zijn heel blij met de wets wijziging in het Verenigd Konink rijk. Mensen sparen jarenlang om er een te kopen. Dan doet het af breuk aan de exclusiviteit als drie mensen in de straat er óók een hebben, maar dan goedkope Chi nese namaak van 1.000 euro", zegt Muriël de Lange van Vitra, het Zwitserse bedrijf dat de rechten op het origineel van Eames heeft. Aanpak van die neppers was jarenlang moeilijk. „Een kat-en- muisspel", zegt advocaat Arnout Gieske, gespecialiseerd in intellec tueel eigendomsrecht. Maar met de Britse aanpassing wordt het moei lijker. In Engeland was de verkoop legaal en daardoor was ook de ver koop gericht op Nederland en an dere Europese landen niet te stui ten. „Al die websites met replica's leiden naar Engeland", weet Muriël de Lange. „Dat houdt nu op. De eerste webshops stoppen er al mee. Het is een probleem voor ze dat de aanvoer niet meer legaal is. Een container met stoelen uit China kan niet meer ingevoerd worden." Website designerchairs24.com mailt haar klanten dat het voorbij is. „Omdat wij geen ambitie heb ben om illegale activiteiten te on dernemen, betekent dit voor ons dat we het merendeel van onze designs niet meer kunnen aanbie den", mailt de site naar haar klan ten. De nog bestaande voorraad gaat in de ramsj. De laatste replica Eames Lounge Chairs gaan voor onder de 600 euro de deur uit. „Tot april kunnen we leveren, dan is de voorraad op", zegt een woordvoerder van designer- chairs24.com, gevestigd in Enge land. „In Zweden is de eigenaar van een webwinkel in replica's in oktober veroordeeld tot celstraf en een miljoenenboete. Dat is het mij niet waard." Het Zweedse Desig ners Revolt richtte zich vanuit En geland op de Zweedse markt, „De laatste replica's?" Verkoper lean (niet zijn echte naam) van een andere webshop lacht. „Wij zijn op papier een bedrijf uit Hongkong, dus van de Britse wet hebben wij geen last en we importeren legaal via Litouwen. Dat kan gewoon. Het is een grijs gebied wat wel en niet mag. Iedereen verwacht dat de li centiehouders hard gaan optreden nu de Britten hun wet aangepast hebben. Niet zo gek, ze vragen duizenden euro's voor die design- stoelen en dat wordt nog meer als zij straks weer het alleenrecht hebben." Advocaat Gieske zegt dat er ook nog een Ierse route is voor Chinese namaak. De Ieren hebben hun wet (nog) niet aangepast. „Tegen het bestellen in Ierland en het ophalen of laten importeren vanuit Ierland valt weinig te doen, dit is in begin sel toegestaan. Het aanbieden in Nederland niet." vrijdag 10 februari 2017 GO Namaakdesign is straks foute hande ORIGINEEL Eames Lounge Ton Voermans ORIGINEEL bijzettafel Eileen Gray €680 REPLICA bijzettafel Eileen Gray €179 ORIGINEEL Barcelona Chair 5.200 REPLICA Barcelona Chair €470 M.de Lange, Vitra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8