tt 7 Voor moord veroordeelde crimineel ontpopt zich als dna-deskundige Ooit was Remond P. een meedogenloos lid van de Julietbende. Nu is hij één van vele gevangenen die zegt onschuldig vast te zitten. Met één verschil: P. heeft een goed verhaal. Waar veel gevangenen meewarig worden aangekeken, lukt het P. langzaam maar zeker anderen er van te overtuigen dat hij niet schul dig is aan moord. „Ik ben een boef, maar dit heb ik niet gedaan." Elke nacht wordt Remond P. een keer of vier wakker in zijn cel. Dan steekt de bonkige 49-jarige Voor burger een sigaret op, staart hij naar de muren, of grijpt een blocnote om zijn laatste gedachten op te schrijven. Zelfs midden in de nacht, als het doodstil is, is het in zijn hoofd rumoerig. Dan is hij met zijn zaak bezig. Zo gaat het 24 uur per dag, zeven dagen per week. Het is een heel ander leven dan voorheen, toen P. als lid van de be ruchte Brabantse Julietbende een lucratieve xtc-handel had en andere criminelen van hun drugs be roofde. Bij de ripdeals werden slachtoffers ontvoerd, gemarteld ook. P. was oppermachtig. Nu is het anders. Als je alle dos siers die hij bestudeert in zijn cel van 1,70 bij 3 meter zou zetten, blijft er geen ruimte over om te lopen. Daarom is hij zo blij met zijn lap top, waar gigabytes aan rapporten en verslagen in zijn opgeslagen. Hij bekijkt ze net zolang tot hij zijn on schuld kan aantonen. Ja, hij is altijd een boef geweest. De straf die hij eerder kreeg, heeft P. zonder morren geaccepteerd. Maar 15 jaar zitten voor iets wat hij niet heeft gedaan? Dat vertikt hij. Strijdend voor zijn onschuld werd de beroepscrimineel een dna- expert. Genetisch materiaal is voor hem een obsessie. Als hij tv kijkt, is het naar CSI of forensische docu mentaires van Discovery Channel, in de hoop iets nieuws te leren. Tientallen brieven heeft hij ge schreven, aan forensisch artsen, KNO-artsen en professoren. Hon derden vragen heeft hij ze gesteld. Hoeveel dna verspreid je als je niest? Hoe makkelijk kan dna via een derde worden overgedragen? 'Met vriendelijke groet,' onderte kent hij zijn keurige schrijfsels. Sleutelrol De vragen die P. stelt, spelen een sleutelrol in de zaak rond vastgoed handelaar Victor't Hooft, die op 7 november 2007 in zijn huis aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag wordt doodgeschoten. Zijn vrouw Emmy is ooggetuige van de moord. Ze ziet een gemaskerde man wor stelen met haar echtgenoot. Een wapen gaat af. Dan ligt 't Hooft stil op de grond, in een plas bloed. Op het moordwapen, dat later wordt gevonden, zitten dna-meng- profielen. Deeltjes ervan komen overeen met dat van de beruchte Remond P. Volgens het NFI is de kans één op een miljard dat het niet zijn dna is op het wapen, de kogel en de geluiddemper. Toch veroordeelt de rechtbank P. in 2009 niet. Het pistool kan zijn ge stolen, zoals hij beweert. Op de jas van het slachtoffer gevonden dna kan zijn overgedragen via Emmy 't Hooft, die enkele minuten na P. had afgerekend bij hetzelfde Texaco tankstation in Den Haag. Remond had geniest, pal boven de toonbank. Hij was cokeverslaafd, had een ont stoken neus. Hoeveel dna kan via de Remond P. zal nooit huilen om de straf die hij heeft gehad, net zoals hij niet huilt om zijn slachtoffers. handen van de echtgenote op de jas van 't Hooft zijn terechtgekomen? Als de zaak in 2011 wordt overge daan, komt het gerechtshof tot een andere slotsom. Het ziet in P. de man die Victor 't Hooft in koelen bloede heeft afgeknald, puur voor het geld. Remond is niet in de rechtszaal aanwezig als de recht bank hem tot vijftien jaar cel ver oordeelt. Hij heeft besloten de uit spraak niet af te wachten. Borsthaar Als justitie hem op de nationale op sporingslijst zet, heeft P. een meta morfose ondergaan. Zijn haar is zwartgeverfd, borsthaar incluis, hij draagt dan een klein ringbaardje. De opvallende tatoeages op zijn arm heeft hij laten overzetten, zo dat zelfs zijn beste vrienden hem niet meer herkennen. Onder het oog van de politie weet hij zich uit de voeten te maken, liggend in een auto. Zijn ogen glimmen als hij weer aan dat avontuur denkt. La chen toch, zo de pleiterik maken. Hoe die politie hem uiteindelijk toch weet te traceren, rijdend op de A12, snapt hij nog steeds niet. P. geeft meer gas, wil die auto met dat zwaailicht afschudden, maar ver liest op de Maanweg in Den Haag de macht over het stuur. Hij springt uit zijn auto en ziet een gewapende agent op zich afkomen. Het doet hem denken aan zijn tijd in de Julietbende. Toen speel den ze zelf voor arrestatieteam. Gingen ze in politieuniform op cri minelen af om ze te beroven. Wordt hij nu ook zo gepakt? Hij duikt terug zijn auto in, volgens de politie om naar een wapen te grij pen. Dan hoort P. een schot. Een politiekogel boort zich door zijn bil, door zijn anus, vlak langs zijn 'klok kenspel' zijn been in. De treffer maakt van P. een licha melijk wrak. Maandenlang moet hij met een stoma lopen. Zijn lichaam maakt geen testosteron meer aan. niet de minsten voor zich weten te winnen. De bekende strafpleiter Geert Jan Knoops heeft met zijn In nocence Project P.'s zaak in onder zoek genomen. Hij pleit voor nieuw dna-onderzoek om tot een herzie ningsprocedure te komen. Daar naast zijn VU-studenten verbon den aan het project Gerede Twijfel met de moordzaak bezig. Hoofdvraag is: kan het dna op het wapen toch van een ander zijn? Het rare is dat P.'s dna ook al was aange troffen op een touw dat bij een wo- ningoverval in Bloemendaal was gebruikt. De politie stond voor een raadsel. P. zat ten tijde van die over val namelijk in alle beperkingen vast. Een verklaring daarvoor is er nog steeds niet. Of de vragen wor den beantwoord, is de vraag. Zo is het wapen waarmee 't Hooft is om gebracht, vernietigd. En om herzie ning te krijgen, moet P. met nieuw bewijs komen. Angsthaas Op die vijf vierkante meter in Rot terdam vecht hij daarvoor, met als enige gezelschap zijn grijsgele valk parkietje. Schettino hebben de an dere gevangenen het vogeltje ge noemd, naar de Italiaanse kapitein die zijn zinkende schip als eerste verliet. Het beestje is een angsthaas, in tegenstelling tot zijn eigenaar. P. zal nooit huilen om de straf die hij heeft gehad, net zoals hij niet huilt om de slachtoffers die hij heeft gemaakt. Wat is gebeurd, is gebeurd. En hij is een boef. Geen mietje. P. gaat door om zijn on schuld te bewijzen. Ook al wordt-ie honderd jaar. Ik ben een boef, maar de moord op Victor't Hooft heb ik niet gepleegd Hij krijgt spierreuma. Langzaam herstelt hij zich. Een stoma heeft hij niet meer, maar elke testosteron- en vitamine-Bi2-injectie herinnert hem weer aan die kogel. Ondanks zijn lichamelijke klach ten traint P. zich gek. Hij heeft mas sieve schouders ontwikkeld, armen als staalkabels. Vorige week, na een kort geding, zag P. zichzelf op tele visie. Schrok hij zich rot. Hij was oud geworden, grijs, en toch wat dikker dan hij dacht. Meteen is hij buikspieroefeningen gaan doen. Had hij dagenlang spierpijn. De andere uren slijt hij voor zijn laptopje. P. koestert steeds meer hoop op een doorbraak en heeft vrijdag 10 februari 2017 GO CSI achter de tralies Koen Voskuil Carla van der Wal Rotterdam In mei 2011 wordt Remond P. klemgereden op de A12 bij Nootdorp. Daarbij wordt hij geraakt door een politiekogel, fotorenéhindriks Remond P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7