Hü Ook dienstverlener SPIE verhuist naar Maintenance Valuepark Recreatie Ruiters Zeeuws-Vlaanderen vragen om meer voorzieningen 7 De realisatie van een ruiterpad moet net zo vanzelfsprekend worden als een fiets- of wandelpad, zegt Recreatie Ruiters. r"-/ *w... De aanleg van een ruiterpad iswin- win Wandelaars schrik ken van paarden die voorbij stap pen en ze willen geen paarden- mest op het voetpad. Op het fiets pad zijn paarden op hun beurt angstig als er wielrenners en scoo ters voorbij komen. Dat is voor niemand leuk. „Ruiters hebben re gelmatig met agressie te maken", zegt voorzitter Monique van der Werff van Recreatie Ruiters Zeeuws-Vlaanderen. „Ik heb in mei 2014 de vereniging opgericht nadat een ruiter uit Breskens met haar paard omver was gereden door een groep wielrenners. Die riepen naar haar, het paard schrok, de ruiter viel en had een gebroken rug. De ploeg reed gewoon door en liet haar liggen. Dat was voor mij het moment dat ik dacht: we moeten ons verenigen, samen staan we sterker." Na enkele jaren de officiële wegen bewandeld te hebben zonder veel succes, trekt de vereniging nu openlijk aan de bel over de proble men waar ruiters tegenaan lopen. Met zoveel nieuwe natuur in aan leg, is dit hét moment, vinden ze. De oplossing is volgens hen simpel: meer ruiterpaden. „Het aanleggen van ruiterpaden is een win-winsi- tuatie. Het is veiliger en het mest probleem is opgelost. En het hoeft echt geen tonnen te kosten", zegt bestuurslid Connie Ocké. „We kunnen ook in de berm naast een fietspad rijden. Als het maar goed wordt gemarkeerd met bordjes", vult Gertjan Oudijk aan. Samen met Kim Constandt vor men de vier paardenliefhebbers "I - z A'->! tiSoH - -* het bestuur dat ritten en informa tieavonden voor de 55 leden orga niseert en zich hard maakt voor meer ruiterpaden. Sinds de oprichting gaan ze in formatieavonden af over natuur gebieden in aanleg, om het belang van ruiterpaden te benadrukken. Nauwkeurig houdt het bestuur ook krantenberichten bij. Het aan tal hectares natuur dat overal bij komt, staat omcirkeld. Waterdu- nen, een uitbreiding van Het Bos van Eramus bij Cadzand, de uit breiding van Het Zwin en de re constructie van de wallen rond Sluis zijn allemaal mogelijkheden waar volgens de vereniging prima een ruiterpad had kunnen komen. En waar ze graag over mee zouden denken. In plaats daarvan is er nu slechts één officieel ruiterpad van 2,5 kilometer in West-Zeeuws- Vlaanderen, aan de Zwarte Polder weg. „In Waterdunen ligt er nu al leen een kort pad waar we heen en terug kunnen rijden, zonder mar kering", zegt Connie. Een proef met een ruiterpad rond de manege van Nieuwvliet dreigt te misluk ken omdat de ondergrond niet ge schikt is voor paarden. De moeilijkheid zit in de vele partijen die natuurgebieden in be heer hebben, zoals de provincie Zeeland, Staatsbosbeheer, Water schap Scheidstromen, Het Zeeuwse Landschap en de ge meente Sluis. Die hebben ook de specifieke kennis niet in huis, vin den de verenigingsbestuurders. Enige beweging is er wel: bij raadsleden en in het gemeente huis vinden de ruiters steeds vaker een luisterend oor. Uitbreiding van het aantal pa den maakt de boel veiliger, en is daarnaast goed voor het toerisme, denkt de vereniging. Connie: „Als wij zelf een grote rit maken, doen we dat ook niet hier. Dan gaan we bijvoorbeeld naar de Veluwe waar je uren kan rijden over kilometer slange ruiterpaden. Die missen we hier. Het laatste boekje met ruiter- routes in Zeeuws-Vlaanderen is geschreven in 1995..." Het bedrijf heeft dit gisteren be kendgemaakt. SPIE is de vierde grote partij die zich op het bedrij venterrein naast de in- en uitrit van de Westerscheldetunnel ves tigt. ChemiebedrijfTrinseo, dat in 2010 de styreenactiviteiten van Dow overnam, en industrieel dienstverlener TSM kwamen als eerste schapen over de dam. De nieuwbouw voor die bedrijven vordert al aardig. Onlangs werd bekend dat ook industrieel dienstverlener ENGIE naar het MVP gaat. SPIE, onderdeel van de gelijknamige Franse multinatio nal, laat nieuwbouw plegen voor drie bedrijfsactiviteiten: ont werpbureau SPIE Controlec En gineering, Industrial Services en het in klimaatbeheersing gespeci aliseerde E-fficient Buildings. Zij houden nu kantoor in het vroe gere Neckermann-gebouw op be drijventerrein Handelspoort. In dustrial Services is ook gevestigd op het contractorpark op het Dow-fabrieksterrein. De nieuw bouw voor SPIE zal bestaan uit bijna 1900 vierkante kantoor ruimte en 600 vierkante meter werkplaatsruimte. SPIE gaat het pand voor tien jaar huren. Hoe veel mensen er komen te werken, is nog niet exact bekend, laat woordvoerster Manouk Loonstijn weten. „We moeten dat intern nog inregelen." Het Valuepark moet voorjaar 2018 in bedrijf zijn. vrijdag 10 februari 2017 ZE Ruiterpad aanleggen is een makkie Sophie Stockman Nieuwvliet S-fJ v;.-1 - "NE -V- 'Zf Bestuursleden Connie Ocké, Gertjan Oudijk en Monique van der Werff (vlnr, met paard Ghyslu) maken ^ich met vereniging Recreatie Rui ters Zeeuws-Vlaanderen hard voor ruiterpaden, foto camileschelstraete -Conny Ocké, bestuurslid Het nieuwe Terneuzense bedrij venterrein Maintenance Value park (MVP) begint vol te stro men. Ook technisch dienstver lener SPIE verhuist erheen. Harmen van der Werf Terneuzen A Medewerkers van Enduris aan het werk bij het Maintenance Value- park bij Terneuzen. foto harmen van der werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71