Kras.nl/rondreis 5 Te duur medicijn dan maar niet' Eis: werkstraf om drama hoogwerker Tot korting per persoon! Kankeronderzoekers dromen er al decennia van om van kanker een chronische ziekte te maken. Maar nu ze op weg zijn om die revolutie ook echt te ontketenen, drei gen de kosten van medi cijnen hun doel in de weg te staan. Nieuwe genees middelen tegen kanker kosten gemid deld roo.ooo euro per pa tiënt per jaar - en de prijzen lopen alleen maar ver der op. „Nog even en we moeten gaan kiezen wie we wel en niet behandelen", zegt René Bernards, veelge prezen onderzoeker van het Antoni van Leeuwen hoek in Amsterdam. „Het systeem barst uit z'n voe gen." In wetenschappelijk tijdschrift Cell roept hij kan keronderzoekers over de hele wereld deze week op om mee te werken aan een radicale oplossing. We tenschappers, zegt Bernards, moeten op zoek naar nieuwe toepassingen voor oude geneesmiddelen, waarvan het patent inmiddels verlopen is. „Die wor den dus niet meer exclusief door de farmaceutische reuzen gemaakt, maar door generieke fabrikanten die veel kleinere winstmarges rekenen. Daardoor kosten die middelen niet meer een ton per jaar per patiënt, maar soms nog maar tweeduizend euro. We moeten gaan experimenteren met die ouderwetse genees middelen, waar nog veel mee te bereiken is, maar die al op het kerkhof van de farmaceutische industrie lig gen. Daar ligt onze kans om nieuwe behandelingen te vinden die ook nog betaalbaar zijn." Diezelfde onderzoekers zouden eigenlijk druk be zig moeten zijn met fundamenteel onderzoek naar compleet nieuwe geneesmiddelen. Dat moet óók blij ven gebeuren, maar de farmaceutische industrie laat de wetenschap geen keus, stelt Bernards. Ik wil niet met modder gooien naar de in dustrie, want we moeten met hen blijven samenwerken - maar als ze het te dol maken, moeten we actie ondernemen. En dat is wat er nu aan de hand is." Bernards kent genoeg onderzoekers binnen de farmaceutische industrie. Ze schamen zich, zegt hij. „Ze vinden het vre selijk wat hun bedrijven durven te vragen voor hun uitvindingen. Maar ja, de afdeling marke ting sales bepaalt. En die heeft een ander belang dan het lot van doodzieke kankerpatiënten. De men sen in de top van deze bedrijven vormen een schim mige wereld, ze hebben onderling contact en ik ver moed dat ze afstemmen welke prijzen ze de maat schappij op kunnen dringen. Die prijzen vragen ze - en geen cent minder." En dus moet de wetenschap nu maar het voortouw nemen. Om de industrie heen werken, en hopen dat die zal bijdraaien. Bernards: „De druk op de industrie neemt nu met de dag toe. Hopelijk heeft dat uiteinde lijk effect op haar gedrag. Wij kunnen de situatie al leen verbeteren door het goede voorbeeld te geven." ZUTPHEN Het Openbaar Mi nisterie heeft 240 uur werkstraf en een voorwaardelijke celstraf van zes maanden geëist tegen de bestuurder van de hoogwerker die bijna twee jaar geleden om viel in het Gelderse Ooster- wolde. Bij dat ongeval tijdens een old timershow kwam een man om het leven en raakten elf andere mensen gewond. Met vijf vol wassenen en acht kinderen hoog in het bakje viel de hoogwerker mei 2015 om. Het gevaarte kwam op een 48-jarige toeschouwer te recht. De man overleed aan zijn verwondingen, de kinderen raakten zwaargewond. De 48-jarige bestuurder mocht wel met de hoogwerker rijden, maar was niet bevoegd ermee te werken. Er zaten meer mensen dan toegestaan in de werkbak. ie wereld is Kras Ruim 500 rondreizen en fly-drives in Europa en ver daarbuiten! Canada Cuba Indonesië Macedonië Madeira Rusland Sicilië Sri Lanka Thailand of 0900-9697 70 cpo vrijdag 10 februari 2017 GO Medicijnen kunnen veel goedkoper, vindt minister Edith Schippers. Gisterochtend debatteerde de Kamer over de kosten en beschikbaarheid van medicijnen. Vol gens Schippers zijn de winstmarges van 17 procent die farmaceutische bedrijven maken veel te hoog. „Het kan zeker goedkoper, en dat zeggen de knappe koppen nu dus ook. We betalen voor een deel dubbel: als overheid fi nancieren we fundamenteel onderzoek, als dat iets oplevert gaat de industrie ermee aan de haal, en dan betalen we voor de medicijnen nóg een keer. Daar willen we dus andere afspraken over gaan maken met de industrie." „Binnen Nederland hebben we nu in een aantal gevallen harde afspraken kunnen maken met fabrikanten. Dat heeft inmid dels 200 miljoen euro gescheeld ten op zichte van wat we anders betaald zou den hebben. Tot nu toe kwamen we er steeds uit, maar het moment kan zomaar komen dat we er niet uit komen. En dan zeggen we dus: dit medicijn komt niet in het pakket. Punt. Mensen moeten besef fen dat in andere landen - ook in Europa - allerlei medicijnen al uit het pakket zijn. We zijn een rijk land, maar wake up, we betalen de hoofdprijs en dat is niet vol te houden. Want dan verdringt het andere zorg." 'Geen ton per patiënt, maar 2.000 euro' Als de farmaceutische industrie niks aan de hoge prijzen doet, dan moeten de wetenschappers maar actie ondernemen. Kankeronderzoeker René Bernards (foto) wil dat de academische wereld zelf de prijs van kankermedicijnen om laag brengt. Peter Groenendijk Amsterdam €100 15 dagen v.a. 1149 9 dagen v.a. 1319 17 dagen v.a. 1029 8 dagen v.a. 579 8 dagen v.a. 419 7 dagen v.a. 629 8 dagen v.a. 399 17 dagen v.a. 1049 15 dagen v.a. 1029

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5