Parkeerterrein Kats pas in mei of juni weg Boerendak komt beschikbaar voor particuliere zonnepanelen Van den Bos besteedt zijn middagpauze aan opruimen afval KORTING 7 ledereen wil wel een schoner milieu. Maar daadwerkelijk de handen uit de mouwen steken doen er maar weinig. Michel van den Bos houdt met zijn knijpstok Zierikzee schoon. Een schoner milieu, dat wil ieder een wel. Nadenken over een eigen bijdrage doen de meesten ook wel. Maar daadwerkelijk iets doen, doen er maar weinig. Michel van den Bos is er één van. Met zijn knijpstok houdt hij Zierikzee schoon. Energiedrankblikjes, koffiebe- kertjes, chocomelpakjes, bierflesjes. Snoeppapiertjes, snackbakjes, bo terhamzakjes. Zakdoeken, talloze bonnetjes, stukken piepschuim, een plastic inhalator. En dat allemaal op dat kleine stukje van zijn werk naar de car poolplaats. Twee fietspaden en een tunneltje. Michel van den Bos (52) is pro grammeur bij Syntess en elke dag maakt hij tijdens zijn lunchpauze een wandeling buiten. Sinds een jaar of twee neemt hij dan een plas tic tas mee om afval te rapen. Na een half uur zit die tas vol. Michel, die lid is van Waste Bag Schouwen-Duiveland, is niet de enige die dit doet. Onder de naam #zwerfie laten elke dag tientallen At ■L Nederlanders op sociale media zien wat zij op straat aan afval vinden. Met die hashtag, die deze week drie jaar bestaat, begon het voor de Zie- rikzeeënaar. „Ik vond het indruk wekkend om die verzameling zwerfafval te zien. Het maakte mij bewuster van mijn leefomgeving. Dat wilde ik ook bij mijn volgers bewerkstelligen." Bijna drieduizend foto's van zwerfafval heeft Michel inmiddels via sociale media gedeeld. „Het is onvoorstelbaar wat mensen alle maal hun auto uit gooien. Met een vriend ben ik een keer gaan prikken bij De Val. Zes vuilniszakken vol hadden we toen. Zes! Zooi van McDonald's, die we hier op het ei land niet eens hebben. Hier, kijk, een open gemaaid colablikje. Dat komt dus in het oppervlaktewater, in de zee, in de voedselketen en uit- Als iedereen elke dag wat opraapt, lossen we samen het milieuprobleem op eindelijk in onze eigen maag." Milieufanaat is Michel niet, wel liefhebber. „Ik heb kinderen en ik wil dat zij later in een schone we reld leven. Thuis scheiden we ons afval en gloeilampen heb ik vervan gen door led-verlichting. Maar dat is het ook wel. Ik stap evengoed in het vliegtuig om op vakantie te gaan. Zo radicaal ben ik ook weer niet. Ik wil gewoon een steentje bij - dragen en dat blijkt heel eenvoudig te kunnen."Maar ja, geen pauze met koffie in een warme kazerne. „Mijn boterhammen eet ik wel achter mijn bureau op. Geen probleem. Het is nog goed voor je gezondheid ook, om elke dag even buiten te wandelen. Ik prik ook als ik 's och tends op de fiets naar mijn werk rommel tegenkom. Alleen stop ik dan niet voor alles." Het half uur is bijna om. Michel rent nog even richting de sloot om een wieldop uit het water te halen en loopt dan terug naar kantoor. De tas met afval zet hij bij zijn fiets. Met name blikjes die erin zitten. „Het zou zo veel schelen als daar statiegeld op komt, zoals in veel an dere landen. Mensen die meeprik- ken, dat helpt ook. Als iedereen elke dag wat opraapt, kunnen we samen het milieuprobleem oplossen." KATS Het frietkot is al een tijdje weg, maar het parkeerterrein op de Zandkreekdam langs de Deltaweg tussen Goes en Zierikzee wordt op z'n vroegst in mei of juni opgebro ken. Dat laat een woordvoerder van de provincie Zeeland, eigenaar van het parkeerterrein langs de N256, weten. De provincie start over enkele weken een procedure om het par keerterrein formeel te onttrekken aan het verkeer. Daarna moet een bezwaarperiode van zes weken worden afgewacht. Door het par keerterrein weg te halen, kan de smalle berm langs de weg worden verbreed. Volgens de provincie komt dat de verkeersveiligheid ten goede. EEN GOEDE BETAALBARE BRIL IS TOCH WAT U WILT op de complete bril ongeacht de prijs en uitvoering van de glazen ILKUC OptlGK 0118-412370 www.tilroe.nl De coöperatie Energie Werkt op Schouwen-Duiveland (EWSD) is met een zogeheten postcoderoos begonnen. De boerenschuur van Peter de Koeijer in Brouwershaven wordt vol gelegd met zonnepane len. Particulieren kunnen een aan tal panelen kopen. De opgewekte elektriciteit wordt verrekend met de verbruikskosten op de nota van de deelnemende energieleveran ciers Delta en Saman EnergiQ. Bo vendien wordt een deel van de energiebelasting kwijtgescholden, legt EWSD-voorzitter Olivier Ver west uit. Hij rekent iedere particuliere deelnemer een jaarlijks rende ment van drie tot acht procent voor. Eén tot twee procent daarvan gaat naar EWSD en steekt de co öperatie in de opleiding en inzet van arbeidsgehandicapten op Schouwen-Duiveland, aldus Ver west. De eerste vijf mensen heb ben inmiddels een plekje gevon den in de elektrische taxi die de coöperatie beschikbaar stelt voor vervoer van ouderen op de dorpen. Deze chauffeurs stromen door naar een reguliere baan bij de Taxi Centrale Renesse. Via het sociaal werkbedrijf De Zuidhoek worden tevens mensen opgeleid voor de reguliere schoonmaak en eerste onderhoud van de panelen. Driekwart van het beschikbare dak in Brouwershaven is al bespro ken door particulieren. Verwest rekent er op dat de resterende twintig panelen (een huishouden draait gemiddeld quitte op tien panelen) ook snel vergeven zullen zijn. Een recente werving van Delta onder haar klanten leverde veertig belangstellenden op. „Dus pakken we snel door met nieuwe daken. We zijn al bezig met de voetbalvereniging in Bruinisse en met een locatie in Renesse. Ik ver wacht dat we in twee jaar tijd zo'n tien daken verspreid over de regio onder een postcoderoos kunnen hangen. Dan hebben we zo'n vijf procent van alle huishoudens te pakken. Maar je hoeft ook weer niet midden in zo'n gebied te wo nen om te kunnen meedoen." EWSD onderzoekt met Saman ook de mogelijkheid om centrale warmtepompen in gebruik te ne men, als alternatief voor de gas- aanvoer in oudere woningen. vrijdag 10 februari 2017 3D Michel prikt Zierikzee schoon Wendy Wagenmakers Zierikzee Michel van den Bos haalt tijdens zijn pauze afval uit het water, foto dirk--jan gjeltema -Michel van de Bos Til DrtC WALSTRAAT VLISSINGEN Het is de uitkomst voor ieder een die graag energie van zon nepanelen wil, maar de glim mende platen niet op z'n eigen dak mag of wil of plaatsen. En je helpt tegelijkertijd een ar beidsgehandicapte een stapje vooruit in de maatschappij. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58