OM in hoger beroep: strafeis tegen Bouterse uitgesteld 4 MEDICIJNEN VERZET TEGEN HOGE PRIJZEN GENEESMIDDELEN NEEMTTOE De discussie over nagenoeg onbetaalbaar dure medicijnen laait op. Oncoloog Roné Bernards vindt de prijzen onnodig hoog en laakt de 'foute' rol van farmaceuten. Minister Schippers is het met hem eens. 'Het kan zeker goedkoper.' Volgens farmaceutische bedrijven maken de ontwikkelkosten de medicijnen zo duur: voor één goed geneesmiddel gooien ze negen probeersels weg. Big business Kankermedicijnen zijn big busi ness voor farmaceutische bedrij ven. Een patiënt een jaar lang be handelen betekent 100.000 euro omzet. Daarbij groeit het aantal mensen dat kanker krijgt fors, tot wel ro5.ooo mensen vorig jaar. Wat het nog lucratiever maakt, is dat de overlevingskansen steeds groter worden. Het vooruitzicht is dat kanker een chronische ziekte wordt. Fantastisch nieuws voor de patiënt en zijn familie, maar ook voor de farmaceut die zijn afzet markt ziet verveelvoudigen. Far maceuten kunnen hun dure medi cijn dus vele jaren slijten. Waarom zo duur? Als je het farmaceuten zelf vraagt, dan zijn het vooral de ontwikkel kosten van een medicijn die de prijs opdrijven. De ontwikkelkos ten zijn inderdaad exorbitant hoog (tussen de 90 miljoen en 4 miljard dollar) en stijgen al jaren. Dat komt deels doordat het 'laaghan gende fruit' allang geplukt is en het steeds moeilijker wordt om iets nieuws te ontdekken. Toch is het geen sluitend argument. Want als het aantal verkochte medicij nen zo hard groeit, dan kunnen de ontwikkelkosten door een veel groter aantal worden gedeeld. Dat zou de prijs omlaag moeten bren gen, terwijl het tegenovergestelde het geval is. Bovendien besteden farmaceuten ten minste evenveel geld aan marketing en maken ze daarbovenop tot wel 22 procent winst. Zorgeconoom Marcel Ca- noy, verbonden aan de Autoriteit Consument en Markt, ziet vrijwel geen verband tussen de prijs van een medicijn en de kostprijs: „Er is geen sector in de wereld waar prijs zo weinig met de gemaakte kosten van doen heeft." Met een patent op een nieuw medicijn kan de farmaceut vragen wat die wil De branchevereniging van farma ceuten wijst in een reactie op het feit dat veel medicijnen (negen op de tien) mislukken. Het zijn vol gens de branchevereniging niet al leen de kosten van dat ene medi cijn die moeten worden terugver diend, maar ook de kosten van alle eerdere pogingen die op niks uit liepen. „Daarin heeft de farmalobby een punt", erkent Canoy. „Hun winst marges zullen iets hoger moeten zijn dan bij bedrijven in andere sectoren vanwege de kosten van mislukte probeersels, maar door een totaal gebrek aan inzicht in hun daadwerkelijke kostenstruc tuur is moeilijk te zeggen welke winstmarge redelijk zou zijn." Wat de gek ervoor geeft De grote boosdoener is het patent volgens Canoy: „Door een farma ceut het patent te geven op een nieuw medicijn heeft het bedrijf alle macht in handen om overhe den en verzekeraars te chanteren met elke mogelijke prijs." Paten ten geven de farmaceut een aantal jaar het alleenrecht om het medicijn te verkopen. Ze ker wanneer het gaat om me dicijnen tegen in potentie do delijke ziektes zoals kanker, wil iedereen alleen dat ene allerbeste medicijn. „Een knappe politicus die het aandurft om 'nee, dit is mij te duur' te zeggen tegen een groep stervende patiënten", aldus Ca noy. De nabestaanden hoopten dat na een proces van ruim negen jaar de aanklager, auditeur-militair Roy Elgin, eindelijk zou beginnen aan zijn requisitoir in de zaak van vier verdachten, onder wie Bouterse. Het zou duidelijk moeten worden of de aanklager vrijspraak of een straf zou eisen tegen de president voor zijn rol bij de marteling en moord op vijftien politieke tegen standers op 8 december 1982. Bouterse gaf vorig jaar zelf de procureur-generaal het bevel ver volging te staken, omdat de staats veiligheid in gevaar zou zijn. Vo rige week veegde de Krijgsraad dat verzoek van aanklager Elgin in op dracht van zijn baas alsnog van ta fel. Dat het OM nu hoger beroep heeft aangetekend bij het Hof van Justitie baart nabestaanden grote zorgen. Het eerdere verzoek om het proces te stoppen was nog het gevolg van een wettelijk bevel van de regering-Bouterse, maar nu lag er geen obstakel voor het OM om te beginnen met het requisitoir, dat volgens de aanklager al sinds 2012 op papier staat. „Is het hoger beroep gedaan uit vrije wil of in opdracht van de re gering", vraagt Sunil Oemraw- singh, nabestaande en voorzitter van de Stichting 8 December zich af. „Als dat laatste het geval is, is onze rechtsstaat wankel gemaakt en rijzen er grote twijfels over de onafhankelijkheid van het OM." Het is niet duidelijk hoe lang het het Hof nodig heeft. Hugo Essed, advocaat van de nabestaanden, gaat ervan uit dat het geen kans maakt. Het OM heeft gebruikge maakt van een artikel uit het Wet boek van Strafvordering, terwijl het besluit van de rechter om door te gaan met het proces daar niet op is gebaseerd, redeneert hij. „Het OM heeft het blijkbaar moeilijk." Het Comité Herdenking Slacht offers Suriname is geschokt over het uitstel. „Ik had dit nooit ver wacht", zegt voorzitter Romeo Hoost. „Aan de andere kant weet je natuurlijk nooit welk konijn het OM uit de hoge hoed tovert." vrijdag 10 februari 2017 GO Tekst Sandra Phlippen Kosten drijven prij s pillen op Een Palestijnse kapper in Rafah gebruikt geen schaar, maar een aansteker. Eerst spuit hij er een spray op, dan steekt hij het haar van zijn klant in brand. Met het vuur, dat even flink oplaait, modelleert hij het kapsel, foto reuters Het Surinaamse Openbaar Mi nisterie gaat in hoger beroep tegen het besluit van de Krijgs raad om het proces over de De cembermoorden voort te zet ten. Daardoor is de strafeis voor president en hoofdver dachte Desi Bouterse uitge steld tot een nader te bepalen datum. Tonny van der Mee Paramaribo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4