I 3 De stijl van De Stijl is overal Kat 'schratcht' erop los littala gaat blauwer dan blauw Nieuw huisgeurtje den de ramen op de hoek van de woonkamer helemaal open. Slimmigheidjes Rietveld voerde die multifunctiona liteit en soberheid tot in de details door, waardoor ook kleine ruimtes optimaal konden worden benut. „Zo als IKEA nu doet: wonen op 30 vier kante meter", zegt Abdelkaui. Ze toont hoe de bedden in een handom draai een bank worden. Een werkta fel en een stoeltje kunnen eenvoudig worden neergeklapt. „Dit tafeltje zit vast aan de vensterbank. Vormge ving en architectuur zijn één." Zulke slimmigheidjes - een badka mer onder de vloer, kasten die kun nen worden omgebouwd - zijn weer helemaal van nu. Niet alleen in grote steden moeten mensen het soms doen met 20 vierkante meter, ook om financiële en ecologische redenen kiezen steeds meer mensen voor een tiny house. De invloed van De Stijl op design laat zich makkelijker aanwij zen dan bij architectuur, vindt Ab delkaui. „Sla een designtijdschrift open en je ziet veel strakke lijnen en vormen en kaalheid." Qua architec tuur is dat minder een-op-een zicht baar, zegt ze. „In de jaren zeventig kreeg je juist een tegenbeweging: meer geslotenheid, bruin en groen, veel planten. Het zijn altijd golfbe wegingen. Wel is decennialang bij opleidingen bouwkunde onder wezen via de principes van De Stijl." Dat zie je ook terug in moderne bouw. De Stijl-architecten introdu ceerden beton, glas en staal, materia len die nu veelvuldig worden toege past. Ook de versmelting tussen bin nen en buiten is een kenmerk van De Rietveld benutte de ruimte optimaal. Zoals IKEA nu doet: wonen op 30 vierkante meter Stijl die je vandaag nog terugziet. Moderne huizen hebben grote ra men. Qua comfort zullen Rietvelds meubels de tegenwoordige mens af schrikken. Truus Schroder had daar geen last van. Zij zat tot haar dood in 1985, op 94-jarige leeftijd, tevreden op haar houten zigzagstoel - zonder kussentje. INVLOED vrijdag 10 februari 2017 GO 44 Nadia Abdelkaui Truus Schroder in 1983 in het lichte en slim inge richte huis dat Gerrit Rietveld voor haar ont wierp. FOTO MICHAEL KOOREN/HOLLANDSE HOOGTE De heldere vormen, primaire kleuren en strakke lijnen van De Stijl inspireerden tal loze schilders, architec ten en designers. Ne derlandse topontwer pers als Gispen, Ri chard Hutten, Hella Jongerius en Piet Hein Eek noemen De Stijl als inspiratiebron. Ontwer per Maarten Baas maakte aan het begin van deze eeuw de serie Where There's Smoke, met verbrande Riet veldmeubels die zijn bewerkt met epoxy hars. Hutten ontwierp in 1999 een kinder stoel- en -tafel met dui delijke knipogen naar Rietveld. Mario Minale, een Italiaans-Duitse ontwerper die onder de vlag van Droog Design werkt, maakte de rood blauwe stoel en een buffetkast van Rietveld na. Van LEGO. Er be staan talloze theorieën over de vergaande in vloed van De Stijl. Zo zou de kunststroming aan de wieg hebben gestaan van veel ab stracte kunst, de wol kenkrabbers in New York en het 'tegelde sign' van de huisstijl van Pinterest en Win dows 10. Leuk en aar dig, maar het zou zo maar kunnen dat je de meest sprekende voortbrengselen van bewonderaars van De Stijl in de kast hebt staan. Neem de boek jes van Dick Bruna, met zijn strakke lijnen, sim pele vormen en eerlijke kleuren een ware Stijl adept. Gerrit Rietveld heeft Dick Bruna wel eens geprezen om zijn creaties. Obscuurder, maar ook een klassie ker in zijn genre: het album De Stijl uit 2000 van garagerockband The White Stripes. Met deze draai tafel van Suck UK (30,13 euro) kan je kat uit z'n dak gaan. Geluk kig komt er geen muziek uit; de plaat is een krab- mat die ook echt kan draaien. Zo kan Mi- noes er helemaal op los 'scratchen' (in het Engels betekent dat niet alleen krabben, maar ook 'het ritmisch heen en weer be wegen van een vinylplaat' Designmerk littala koos het blauwer dan blauwe ultrama rijn als kleur voor haar borden, glazen, vazen en andere glasproducten in 2017. De kleur heeft een zachte, vriende lijke uitstraling en zorgt daardoor voor rust in het interieur, beloven de ontwer pers. Ook is ultrama rijn een eerbetoon aan Finland, het vaderland van littala dat haar honderdste verjaardag viert en blauw als nationale kleur heeft. In de vazen van het type Aalto (zie foto) staat een verwijzing naar dit jubileum ge graveerd. Nog op zoek naar een geurig Valen- tijnscadeau? Interieurparfumeur Lampe Berger heeft nu een rode glazen sierfles in de collectie: de Ze- line Bordeaux (42,50 euro). Je kunt hem vul len met huisparfum, zoals de geur 'Water- fruits' (14,95 euro). Het aroma van bosvruchten en ananas geeft een exotisch tintje aan je woon- of slaapkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45