Zelf stekken met een jolig setje 44 m- 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA De Stijl Het Rietveld Schröderhuis van architect en meubelmaker Gerrit Rietveld (1888-1964) oogt nog altijd modern. Nu 'zijn' kunst- en architectuurbeweging De Stijl 100 jaar bestaat, is het tijd de balans op te maken: wat zien we in onze woningen terug van Rietvelds meest markante huis? Zwevende bolhoedlamp Column Zelf doen is in de mode. Zelf hout hakken om met de houtkachel de hele buurt in de stank te zetten. Zelf fermenteren, wat interessant klinkt maar hetzelfde is als yoghurt of zuurkool maken. Zelf bier brouwen en nog volhouden dat het heerlijk smaakt ook. En zelf stekken. vaasje, maar eigenlijk lijkt zo'n vaasje meer op een grote reageerbuis die in een metalen stan daard rust. Het idee is dat je zo'n buis op de ven sterbank zet, compleet met stek, en dan wacht tot in de reageerbuis wortels verschijnen. De huiska mer als laboratorium. Het lijkt gemakkelijk om zo op een leuke en decoratieve manier zelf je tuin- en kamerplan ten te vermeerderen, maar er zijn wel een paar dingen waaraan je moet denken. Om te beginnen is niet alle kraanwater ge schikt. Niet alle planten zijn gek op chloor en fluor en het is dus aan te ra den om het water van tevoren even te koken. Laat het daarna wel goed afkoelen, want anders gaan de stekken fermenteren en dat is weer een andere discipline. Let op: niet elke vensterbank is ge schikt als stekplek. Op een plaats in de zon warmt het water in zo'n stekbuis zo sterk op dat de stek ken snel rotten in plaats van wortelen. Zet de ver edelde jampotten dus op het noorden, of in ieder geval uit de zon. Vroeger, toen de fuchsia nog bellenplant heette, werd deze plant steevast in een jampotje met water gestekt. Nu zijn de planten zo goedkoop dat bijna niemand meer de moeite neemt. Maar dat is het punt niet; tomaten die je in de winkel koopt, zijn waarschijnlijk ook veel goedkoper dan toma ten die je zelf kweekt. Het gaat om het zelf doen. Zelf stekken is leuk. Stek de fuchsia voortaan dus in het jolige steksetje van het tuincentrum. Wat kun je nog meer aan het wortelen krijgen in je huiskwekerij? De parapluplant natuurlijk, een klassieker die vroeger in iedere studentenka mer in een glazen accubak woonde. Neem het grasachtige toefje aan de top van de stengel, duw het omgekeerd in de reageerbuis en het zal geheid na twee weken wortels hebben ge maakt. Een tweede gouwe ouwe is de graslelie: je weet wel, die bontbladige plant die je boven op de kast kunt zetten en die dan afhangende uitlo pers maakt die voor de kastdeur in de weg han gen. Zo'n uitloper maakt weer een nieuwe uitlo per en zo valt een hele sliert in etappes naar de grond. Helemaal gemakkelijk is de pannenkoekplant; ook zo'n plant die je nooit koopt, maar altijd krijgt. Als je een stek voorzichtig losmaakt van de basis van de plant, zitten er vaak al een paar wor tels aan. Eigenlijk is dat valsspelen, maar het scheelt wachten. Let op: niet elke vensterbank is geschikt als stekplek BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN egm vorige eeuw, toen Utrecht een stuk kleiner was en asfalt en beton de landerijen nog niet 'hadden teruggedre ven, woonde Truus Schroder met haar man en drie kin deren in een patriciërshuis aan de Biltstraat. Omdat het statige en don kere pand niet bij haar paste, liet ze voor zichzelf een kamertje ontwer pen door Gerrit Rietveld, toen nog voornamelijk meubelmaker. Een kamertje met grijstinten op de muur, strakke vormgeving en sobere inrich ting werd haar domein. Toen ze op 34-jarige leeftijd weduwe werd, be sloot ze te verhuizen uit dat deftige pand. Ze vroeg Rietveld een huis te ontwerpen dat helemaal overeen kwam met haar moderne smaak. Wie 93 jaar later het Utrechtse Rietveld Schröderhuis bezoekt - zes dagen per week is vrijwel elke rond leiding volgeboekt -, staat een bij zondere ervaring te wachten. Dit huis uit 1924 is misschien wel het meest radicale wat beweging De Stijl voortbracht. In elk geval het meest radicale van Rietveld zelf, vertelt conser vator Nadia Abdelkaui. Samen met de schilderijen van Piet Mondriaan is dit huis een van de iconen van JUBILEUM De Stijl, de kunstbeweging uit 1917 die in binnen- en buitenland veel in vloed zou krijgen, tot op de dag van vandaag. Kleuren De primaire kleuren die De Stijl gebruikte springen het meest in het oog: rood, geel en blauw, gecombi neerd met wit, zwart en grijs. Ook de strakke lijnen en vlakken zijn opvallende kenmerken die je in het Utrechtse huis terugziet. Maar De Stijl, en zeker het Rietveld Schröderhuis, omvat meer dan dat. Tijdens de rondleiding (overschoe nen aan!) ontvouwen zich de details van het ontwerp. Het ging Schroder en Rietveld om eenvoud en open heid. Kijkend naar de andere huizen in de straat, klassieke panden met hoge plafonds en smalle ramen, zie je meteen hoe vernieuwend en modern dit ontwerp was. Rietveld koos voor horizontale lijnen. Minder hoog, mi nimalistisch. Gecombineerd met Rietvelds motto - licht, lucht en ruimte - kreeg het huis een 'dagstand' en een nacht stand: overdag konden de wanden van de slaapkamers, badkamer en het trapgat worden weggeklapt, waar door als het ware een grote loft ont stond. Wenste je meer privacy of warmte in de eetkamer, dan schoof je de raampartijen terug rondom de trap, die midden in het huis lag. Wilden de kinderen bij el kaar logeren, dan konden de mu ren van hun kamers aan elkaar worden geplaatst. Wilden ze hun eigen kamer, dan wer den het twee slaapkamers. En met lekker weer kon- TIPS& NIEUWS vrijdag 10 februari 2017 Voor de zelfstekker zijn bij het tuincentrum speciale stekvaasjes te krijgen. Ik zeg wel Dat je planten in een pot met water kunt stek ken, is al sinds mensenheugenis bekend. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO P éikpfij Hjc Irtdfcc Empty the fridge klinkt Engels. De boodschap is Hollands: koken met kliekjes. (Van Halewyck, 19,95) Post war Recon struction 1945- 1965 vertelt het verhaal van de Nederlandse wederopbouw. (naiOIO, 39,95) Stoven bij Janneke thuis is het nieuwste boek van kook- gek Janneke Philippi. (Karak ter, 19,99) Loft avant la lettre Vivian de Gier Musea en uitgevers pakken dit jaar flink uit. Het Gemeentemu seum Den Haag toont alle driehon derd Mondriaans. Het Stedelijk Mu seum in Amster dam belicht 'de on verwachte kanten' van De Stijl en legt een link met de Russische Revolu tie. Op 1 maart ver schijnt De Stijl Gids Nederlandover honderd bouwpro jecten. En in de Noordoostpolder is eind april een enorm Mondriaan- tulpenveld te bewonderen. De horizontale lijnen maakten het Rietveld Schröder huis vernieuwend. Wat doet die bol hoed aan de muur? De Belgische ont werpster Daisy Bohan ontwikkelde een serie wandlam- pen met strakke ont werpen die refereren naar iconen van vroeger. In de serie 'Chap-O' zit niet al leen deze bolhoed, maar ook een zonne hoed en de oren van de nog altijd popu laire Nijntje. In de rand van het zwart gelakte hout is een rij led-verlichting verwerkt die de con touren van de hoed verlicht. De lampen zijn dimbaar. Prijs: 135 euro. Meer informatie vind je op houtspul.nl 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44