II 9 ENERGIEAKKOORD ONDERTEKENING Zeeuws Energieakkoord Vandaag is het Warmetruiendag. Een mooie dag voor de ondertekening van het Zeeuws Energieakkoord. In 2045 moeten alle woningen energie-neutraal zijn. DEELNEMERS te vroeg. Mensen bewust maken van de grote veranderingen die ons staan te wachten in de energievoorziening is een van de doelstellingen van het ener gie-akkoord. En als mensen eenmaal zo ver zijn om hun woning aan te pakken, moeten ze aan het werk. „Het gaat om twee stappen. Eerst moeten je zorgen dat de energievraag van een woning zo laag mogelijk is. Daarna kijk je hoe de energie die daarna nog nodig is zo duurzaam mogelijk wordt geprodu ceerd." De ondertekenaars van het Energie akkoord willen de Zeeuwse woningei genaren daarbij de weg wijzen. Het is niet zo dat er nu geen informatie be schikbaar is over technieken en subsi dies, maar het aanbod is versnipperd en Voor elke woning is wel een oplossing op maat te vinden. Er is zoveel mogelijk bereikt lang niet iedereen. Alssema: „De deelnemers aan het energieakkoord willen samen optrek ken om op de vragen van de burgers een antwoord te geven. Want er is zoveel mogelijk. Voor elke woning is wel een oplossing op maat te vinden." De technische voorzieningen om energie-neutraal te worden hoeven niet per se allemaal in of op de woning zelf te gebeuren. Alssema: „Je kunt ook den ken aan collectieve voorzieningen, zoals een zonneparkje. We gaan ook in ge sprek met verenigingen van eigenaren van appartementencomplexen om met hen mogelijkheden te bespreken." Heeft Alssema zelf ook al de energie omslag gemaakt in zijn huis? „Ik ben bezig met de bouw van een nieuwe wo ning. En ja, daar komen zonnepanelen op te liggen en het huis krijgt een zon neboiler." Of het lastig was om zoveel verschillende partijen bij het Zeeuws Energieak koord betrokken te krij gen? „Nee, eigenlijk niet", zegt de Goese wethouder Derk Alssema. „Het is heel natuurlijk ge gaan." Hij tekent vanmiddag namens der tien Zeeuwse gemeenten het energie akkoord. Niemand doet met tegenzin mee, iedereen wil er iets moois van ma ken. „Alle partijen zijn er klaar voor. Ik heb er alle vertrouwen in dat het niet blijft bij het zetten van een handteke ning", aldus Alssema, die gastheer is in het stadskantoor van Goes waar de on dertekening plaatsvindt. De doelstelling van de onderteke naars, een bont gezelschap van overhe den, bedrijfsleven, burgers, milieuorga nisaties en kenniscentra, is niet gering: in 2045 moeten alle Zeeuwse particu liere woningen energie-neutraal zijn. Dat wil zeggen dat deze eigen-wonin gen tenminste evenveel energie produ ceren als ze verbruiken. Dat kan door gebruik te maken van zonnepanelen, aardwarmte of andere vernieuwende technieken. Landelijk is het streefjaar om in 2050 energie-neutraal te zijn. Waarom moet het in Zeeland vijfjaar eerder? „We willen hiermee onze am bitie duidelijk uitspreken", verklaart Alssema. „De boodschap is: laten we geen tijd verliezen." Bewustwording Hoewel afscheid nemen van de ver trouwde aardgasketel voor veel Zeeu wen nu nog moeilijk voorstelbaar is, komt de ondertekening van het ener- volgens Alssema zeker niet vrijdag 10 februari 2017 PC 'Het blijft niet bij een krabbel' In de nieuwbouw is de energiezui nige- of zelfs energie-neutrale wo ning al geen uitzondering meer. Deze week nog maakte de ge meente Veere bekend een nieuw bouwproject in Domburg op te zet ten zonder aansluiting op het aardgasnet. Maar het Zeeuws Energieakkoord richt zich op men sen met een eigen huis dat nog op de traditionele wijze wordt ver warmd en van elektriciteit voor zien. En dat zijn verreweg de meeste woningen in de provincie. Zo'n beetje iedereen die in Zee land bij energie en huisvesting be trokken is zet vandaag in Goes een handtekening onder het ak koord dat de burgers wil helpen bij het ombouwen van hun woning. Bewustmaken, adviseren en het maken van een overzichtelijk aan bod zijn daarbij de sleutelwoorden. Het is een project van de lange termijn. In 2045 zouden alle Zeeuwse woningen energie-neu traal moeten zijn. In Zeeland is er tot nu beperkt ervaring opgedaan met het ombouwen van woningen. Een woning krijgt een 'extra jas', zonnepanelen voor de elektriciteit en een warmtepomp zorgt voor warmte en koeling. In de meeste gevallen is de aardgasleiding ver wijderd. Voor het komend jaar zijn deze ge zamenlijke acties afgesproken: voorbeeldprojecten in meerdere gemeenten, ontwikkelen van een gezamenlijke boodschap aan par ticulieren, ontwikkeling van een 'menukaart' met maatregelen voor woningverbetering en het leveren van advies, zowel technisch als fi nancieel. Excursies, energiemark ten en een wedstrijd energiebe sparing moeten burgers bewust maken van het energie-omslag die ons te wachten staat. Deelnemers aan het Zeeuws Energieakkoord zijn: de dertien Zeeuwse gemeenten provincie Zeeland Bouwend Zeeland (aannemers) Uneto - VNI (installatiebedrijven) Delta (energieleverancier) Energieambassadeur Enduris (netwerkbedrijf) Zeeuwse Milieufederatie Zeeuwind Zeeuws Klimaatfonds Marsaki HZ University of Applied Sciences vertegenwoordigers Zeeuwse dorpen Sociale Innovatie Zeeland Economische Impuls Zeeland Derk Alssema. foto marcellê öavidse -Derk Alssema (wethouder) Fraanje bouwde energiezuinige woningen, fotofraanje Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37