Schandaal op schandaal Veerse weekmarkten staan op eigen benen ZMf: 'Plan Nollebos in strijd met Kustvisie' Vakantie Meer markante bouwwerken 2 SCHELDEKWARTIER TOREN Sporten, zwemmen of aan een wijntje nippen op bijna honderd meter hoogte? Dat is de droom van projectontwikkelaar Martin Dekker. Hij wil in het Scheldekwartier een recreatiewolkenkrabber bouwen. Commentaar Elzbieta Bienkowska neemt de Europese Unie ongenadig de maat. De Eurocommissaris voor Industrie concludeert dat de lidstaten twee jaar na het uitlekken van het gebruik van sjoe- melsoftware in auto's nog niets hebben geleerd. Bekend was al dat de EU jarenlang geen actie ondernam ondanks signalen dat de au tofabrikanten de uitstootwaarden manipuleerden. Nu beschrijft Bienkowska de overtreffende trap van dit schandaal: in de auto-in dustrie gebeurt nog steeds weinig of niets, de lidstaten zitten op hun handen en Brussel zelf beweegt ook niet. Ondertussen rijden in Europa tientallen miljoenen auto's rond met een te hoge uit stoot. Daardoor sterven jaarlijks zeventigduizend mensen voortij dig. Dit zijn duizelingwekkende cijfers. Bienkowska legt de bal nu bij de Europese leiders. Maar of die tot iets in staat zijn? De macht van de autofabrikanten is groot. Want het gaat in deze industrie om veel geld en om veel banen. Het economische belang van de sector is onomstreden. Maar dat weegt bij lange na niet op te gen het belang van de volksgezondheid. Zeker nu de economie weer een beetje op gang komt en er dus overal weer meer wordt gereden, moeten overheden streng toezien op de uitstoot. Dit gebeurt dus niet. Achter deze kwestie gaat een veel groter probleem schuil. De grenzen van de mobiliteit worden steeds duidelijker. En niet alleen op de weg. Elders in deze krant betoogt lector duurzaam transport Paul Peeters dat de luchtvaart helemaal buiten schot blijft, omdat geen land aan beperkende maatregelen durft te beginnen. Want kom maar eens aan de goedkope vliegvakantie. Dat kost kiezers. Deze buitengewoon zwakke houding is overheden onwaardig. Zij vergeten hun zorg plicht. Die is simpel: zij moeten het leefmilieu maximaal bescher men. Daarin faalt heel de Europese Unie jammerlijk. Europese overheden geven auto en vliegtuig steeds ruim baan en vergeten zo hun zorgplicht Het plaatsen en weer weghalen van de kramen, schoonhouden van standplaatsen en afvalbakken le gen; dat werk ligt nu naast de orga nisatie van de markten ook op het bordje van de kersverse Stichting Markten en Activiteiten Zeeland. De gemeente droeg begin dit jaar de organisatie van de seizoenmark- ten in de Veerse dorpen aan de stichting over. De gemeentelijke marktcommissie regelde de mark ten in Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Westkapelle en Zoutelande. Veere kent geen weke lijkse markten het hele jaar door, zoals in Middelburg en Vlissin- gen. De historische markt in het stadje Veere wordt allang door een eigen stichting georganiseerd. De gemeente bespaart 13.000 euro, maar ze loopt aan de andere kant 48.000 euro aan marktgelden mis. Veere kan nog niet overzien hoeveel manuren de verzelfstandi ging oplevert. De gemeente Veere kentgeen wekelijkse markten het hele jaar door De enkele kramen die, buitenom de seizoensmarkten, bijvoorbeeld in Zoutelande en Westkapelle een vaste plek hebben, vallen onder de standplaatsverordening. Die ver andert niet aldus de gemeente. ALMANAK De Middelburger keerde met een lach en een behoorlijk gebruind gezicht terug op zijn werk. Twee weken vakantie op Curasao had den hem zichtbaar goed gedaan. „Wat een land, wat een omge ving", begon hij. Zijn collega's, veel minder in vakantiestem ming, hingen aan zijn lippen. „Weet je, ik zou er best kunnen wonen", vervolgde de Middel burger. Een collega plaatste daar bij een kanttekening. „Op een gegeven moment ga je de echte Hollandse pot missen. Had ik een tijdje geleden ook. Toen ik terug in Nederland kwam, ben ik meteen om shoarma gegaan." Subsidie voor duurzaam huis MIDDELBURG Portretfotocursus voor geliefden Zwemmen op ruim negentig meter hoogte en vervolgens in de diepte de schepen zien passeren op de Westerschelde. Projectontwikke laar Martin Dekker van Vastgoed Dekker vertelt enthousiast over de 97 meter hoge toren die hij wil bou wen in het Scheldekwartier naast de Timmerfabriek in Vlissingen. Als iemand een hele verdieping wil kopen, kan dat best twee miljoen kosten „Met in top een skybar, fitness ruimte en een zwembad." Woens dag presenteerde hij samen met wethouder John de Jonge de plan nen. Een dag later zegt hij dat hij er voor 95 procent van overtuigd is dat die toren er over drie jaar staat. „Fei telijk wil ik honderd procent zeg gen, maar er kan altijd iets gebeu- OP EEN RIJTJE ren waardoor het toch niet lukt." De Middelburger (49) vertelt dat hij kapitaalkrachtige partners heeft die zeer enthousiast zijn over het plan. „Maar namen noem ik nu nog niet." Ook zegt hij in gesprek te zijn met meerdere partijen die interesse hebben. Daarom kan het wel eens zo zijn dat straks één organisatie de eigenaar wordt van de negentig re creatieappartementen die in die to ren komen. Maar hij sluit niet uit dat ze verkocht worden aan een se rie particuliere investeerders. Hoe veel geld ze per appartement moe ten neertellen, dat is nog niet be kend. „Dat hangt van veel factoren af." Na wat aandringen, vertelt hij dat de prijzen waarschijnlijk begin nen bij twee ton. „Maar als iemand een volledige verdieping op een van de bovenste etages wil kopen, dan vragen we natuurlijk meer. Dan zou dat best eens twee miljoen kunnen zijn." Daarmee geeft hij aan dat nog heel veel mogelijk is en nog heel weinig concreet. Hij sluit op voor hand zelfs niet uit dat een deel van de toren straks wordt gebruikt als (zorg) hotel. „Ik hou alle opties nog open. Ik sluit zelfs niet uit dat daar Vorige week schoot de gemeente Vlissingen plannen voor de bouw van enkele honderden vakantie bungalows in het Nollebos af. Er wordt nu gestreefd naar een klein schaligere opzet. Volgens de ZMf gaat het nog al tijd om een uitbreiding van de sauna met 45.000 vierkante meter voor een hotelfunctie met wellness en bungalows. Dat past niet in een openbaar stadspark dat is aangewe zen als topnatuur, aldus de ZMf in een brief aan het Vlissingse ge meentebestuur. Eind vorig jaar hebben overhe den, natuurorganisaties en recrea tieondernemers gezamenlijk een Zeeuwse Kustvisie opgesteld. Die moet binnenkort worden onderte kend, ook door Vlissingen. Omdat de nieuwe plannen voor het Nolle bos niet sporen met de Kustvisie, roept de ZMf op nu - vlak voor de ondertekening - geen besluiten te nemen die daarmee in strijd zijn. vrijdag 10 februari 2017 n De organisatie van de week markten ligt niet langer bij de gemeente Veere. Een stichting heeft die klus overgenomen. Annemarie Zevenbergen Domburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Huizenbezitters kunnen van de gemeente Middel burg subsidie krijgen als ze hun huis willen renove ren om het energieneu traal te maken. Huiseige naren kunnen over de subsidie uitleg krijgen op een bijeenkomst in het stadskantoor op donder dag 23 februari vanaf 19.00 uur. Aanmelden voor 22 februari op j.se- kewael@middelburg.nl of 0118-675220. VLISSINGEN Waardering voor mantelzorger Inwoners van Walcheren die mantelzorg krijgen, kunnen weer een mantel zorgwaardering aanvra gen voor degene die hen helpt. Dat kan tot en met 30 april bij Manteling Walcheren (0118- 553530). De waardering bedraagt in de gemeen ten Middelburg en Veere 100 euro en voor de ge meente Vlissingen 75. De mantelzorger moet lan ger dan drie maanden en meer dan acht uur per week hulp bieden, www.mantelingwalche- ren.nl SEROOSKERKE Kunstwerk is volgend jaar klaar Het kunstwerk 'een halve gouden rijder' wordt naar verwachting volgend jaar maart neergezet aan de Oostkapelseweg in Se- rooskerke. leder Veers dorp krijgt van de ge meente een kunstobject in het kader van Kunst in de openbare ruimte. De dorpsbewoners kozen het werk van Iris Le Rütte, een halve rijder van zwart brons. De op dracht aan de kunstena res is deze week ver strekt. Cultuurhuis Kuipers poort geeft op Valen tijnsdag - dinsdag 14 fe bruari - in de ZB in Mid delburg een gratis work shop portretfotografie voor kinderen van 8 tot 88 jaar: 'Zoom in op liefde'. Koppels, jong en oud, maken in de bieb foto's van elkaar. De workshop duurt van 18.15 tot 20.00 uur. Torenhoog Emile Calon Vlissingen -Martin Dekker Schoorsteen kolencentrale Borssele 175 m Televisietoren Goes 137 m Lange Jan Middelburg 90,5 m Uitkijktoren Arsenaal Vlissingen 65 m Watertoren Goes 63 m Dikke Toren Zierikzee 62 m Vuurtoren Haamstede 53 m De recreatieve invulling van het Nollebos in Vlissingen moet in overeenstemming zijn met de Zeeuwse Kustvisie. Dat vinden De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en Staats bosbeheer. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30