Schooluniform Artsen: pil moet terug in basispakket Hugo Borst wil nu positieve verhalen 2 MAAN LEO Aantal abortussen gestegen y Column Het is frappant hoe de dis cussie over schoolunifor men om de zoveel jaar weer de kop opsteekt. Nu heeft Saskia De Coster in de Belgische krant De Morgen de knuppel in het hoen derhok gegooid. Ze betoogt dat een uniform de sociaal-economische verschillen tussen kinderen kan verhullen: arme kinderen zijn in een uniform minder zichtbaar en zullen daar door minder gepest worden. Op pervlakkig beschouwd is daar geen speld tussen te krijgen. Toch ben ik het niet met De Coster eens. Ik geloof namelijk dat in de nabije toekomst het verschil tussen arm en rijk in de westerse wereld zich heel anders zal mani festeren. Preciezer: dat dat verschil niet meer in het al dan niet dragen van merkkleding zichtbaar zal zijn. Nee, het essentiële onder scheid zal aan het lichaam af te le zen zijn. Door ketens als Primark is goedkope kleding niet langer ta boe. Niet of er een Nike-logo op je trui staat is nu belangrijk, maar of er in die trui een lichaam met maat S of maat XXL zit. Een kind dat thuis ongezond eten krijgt, waar geen geld is voor sport of een goede fiets, draagt deze armoede niet alleen aan de buitenkant. Nee, steeds vaker zal het lichaam dit tonen, in de vorm van overgewicht. Door iedereen in hetzelfde pakje te hijsen leg je juist de nadruk op die fysieke verschil len. Je kunt precies zien wiens blouse te strak zit, wie niet langer in zijn uniformbroek past. De vrije keus van kleding kan ons helpen om lichamelijke ver schillen minder groot te maken: iemand die onzeker is over een buikje draagt een donker shirt, een lang meisje draagt platte schoe nen. Zonder het schild van de kle ding zijn we veroordeeld tot de pure lichamelijke verschillen, en wat die vertellen over onze soci aal-economische situatie. Ik kan me niet voorstellen dat De Coster dat bedoelde toen ze voor een uni form pleitte. Je kunt precies zien wiens blouse te strak zit DESTELLING Vandaag: Ik ben trots op Isabel Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters SEKSFILMPJE PATRICIA PAAY UITGELEKT 4500 huishoudens hebben een miljoen Windhonden vrijuit na illegale jacht Zeeuwse versie 'Ik hou van Holland' De anticonceptiepil wordt nu nog alleen vergoed voor vrouwen onder de 21 jaar. Opvallend is dat juist in de groep vrouwen van 25 tot 30 jaar oud de meeste abortussen plaats vinden. Dat blijkt uit cijfers van de Inspectie voor de Gezondheids zorg. Voorheen vonden de meeste abortussen plaats in de leeftijdsca tegorie 20-25 jaar. Landelijk ondergingen in 2015 30.803 vrouwen een abortus, 442 meer dan in het voorgaande jaar. Sinds 2008 daalde het aantal abor tussen juist elk jaar licht. Die neer gaande trend zet zich dus niet door. In Zeeland worden relatief weinig abortussen uitgevoerd: ongeveer 370 per jaar. Omgerekend gaat het om zes zwangerschapsonderbre kingen per 1000 vrouwen tussen de 15 en 45 jaar. Het is niet duidelijk waardoor het aantal abortussen bij 25- tot 30-ja- rige vrouwen is toegenomen, zegt Ineke van der Vlugt van Rutgers, kenniscentrum voor seksualiteit. „We weten nu nog te weinig over de oorzaken. Eén daarvan zou kun nen zijn dat anticonceptie voor sommigen te duur is. Het zou zeker helpen als anticonceptie weer stan daard wordt vergoed." Dat beaamt abortusarts Annet Jansen, ook voorzitter van het Ne derlands Genootschap van Abor tusartsen (NGvA). Ze ziet vooral dat vrouwen aanhikken tegen de aanschaf van een spiraaltje. „Dat is een grote uitgave in één keer. Het kan een reden voor vrouwen zijn om voor de pil te kiezen. En die is lastiger in het gebruik, dus daar gaat in de praktijk meer mee mis." Andere verklaringen die Rutgers geeft, zijn slordig pilgebruik en het verschijnsel 'pilmoeheid'. Vrouwen die vanaf hun 17de de pil slikken, kunnen daar na een jaar of acht mee willen stoppen. Negatieve bericht geving over bijwerkingen van hormonen in anticonceptiemidde- Opvallend: de meeste abortussen zijn in de groep van 25 tot 30 jaar, vroeger was dat 20-25jaar len kan nog een extra reden zijn. Zowel Rutgers als het NGvA wil dat de overheid nader onderzoek doet naar de oorzaken van het toe genomen abortuscijfer. „We willen graag weten welke factoren een rol spelen, zodat we daar invloed op kunnen uitoefenen", zegt Van der Vlugt. Er valt ook goed nieuws te mel den. Het aantal abortussen onder tieners daalde met 3 procent tot 3079. Het aantal afgebroken tiener zwangerschappen daalt al sinds 2002. Nederland is wereldwijd één van de landen met relatief de min ste abortussen. Ze willen, na eerder te hebben ge pleit voor betere ouderenzorg, nu de positieve verhalen verzamelen: wat gaat er wél goed? Welk verpleeghuis is een voorbeeld voor alle andere verpleeghuizen? Deze verhalen worden gebundeld in een witboek en na de Tweede Ka merverkiezingen aangeboden aan politiek Den Haag ter inspiratie en als leidraad voor de ouderenzorg in Nederland. Hugo Borst en Carin Gaemers brachten de afgelopen maanden veel teweeg met hun manifest Scherp op Ouderenzorg. Het mani fest werd ruim 100.000 keer onder tekend en door een unanieme Tweede Kamer omarmd. Staatssecretaris Van Rijn trok in reactie hierop 100 miljoen euro ex tra uit voor verpleeghuizen. Dat geld is hard nodig. „Te veel kwetsbare ouderen in verpleeg huizen krijgen structureel niet de zorg die zij zo hard nodig hebben", zegt Borst. „Dit is een aantasting van hun grondrechten. Tegelijker tijd weten wij dat er veel verpleeg huizen zijn waar het wél goed gaat. Het zijn juist deze positieve erva ringen die wij willen horen, zodat het extra geld goed terechtkomt." vrijdag 10 februari 2017 Gisteren: Ik schaam me voor de armoede in Nederland 566 stemmen IK HOOP PATRICIA ZELF INMIDDELS OOKi bAN KUNNEN WE VERDER. VLISSINGEN Het aantal Zeeuwse huis houdens met een vermo gen van meer dan een miljoen euro (inclusief waarde eigen woning), blijft toenemen. In 2014 waren het er nog 4300. In 2015 is dat gestegen naar 4500, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De meeste rijke huishoudens zijn naar verhouding te vin den in de gemeente Veere (5,6 procent), ge volgd door Sluis (4,8 pro cent) en Schouwen-Dui- veland (4,3 procent). ZAAMSLAG Zes van de zeven wind honden die de politie vo rige week bij Zaamslag in beslag nam bij een ille gale jachtpartij, mogen terug naar de eigenaren. De politie kon niet bewij zen dat die dieren had den meegedaan aan de illegale praktijken. De honden zaten in een auto toen de politie kwam. Al leen de hond die 'op he terdaad' werd betrapt, is verbeurd verklaard. Dat betekent dat de eigenaar het dier kwijt is. Vier mannen werden opge pakt. Ze filmden de jacht partij, waarbij kijkers via internet kunnen gokken welke hond het snelst een haas vangt. De opge pakte mannen waren drie leren en een Brit. VLISSINGEN Er is een Zeeuwse versie gemaakt van Ik hou van Holland, de familiespel show op RTL 4 met Linda de Mol. Vragen, opdrach ten en vormgeving van het spel hebben een Zeeuws karakter gekre gen. Het gaat om een actie in samenwerking met supermarkt Jumbo. Klanten krijgen t/m 7 maart bij hun boodschap pen spaarzegels, waar mee ze het spel met kor ting kunnen aanschaffen. De anticonceptiepil moet terug in de basisverzekering. Daarvoor pleiten kenniscentrum Rutgers en het Nederlands Genootschap van Abortusartsen, nu blijkt dat het aantal afgebroken zwanger schappen voor het eerst in jaren is gestegen. Koen Voskuil Utrecht Na hun manifest Scherp op Ou derenzorg openen Hugo Borst, Carin Gaemers en het Nationaal Ouderenfonds het meldpunt Trots op Ouderenzorg. Koen Voskuil Den Haag Alle delen nu los te bestellen op pzc.nl/eftelingboekje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2