Belg Dries Mertens groeit met hattricks uit tot een fenomeen in Serie A o> 16x 2x lx lx 25 Dries Mertens wil vanavond tegen Genoa de koppositie in de topschutterslijst van de Serie A terugwinnen van Edin Dzeko. De kleine Belg is op schot met zestien competitietreffers, inclusief drie hattricks. Dries Mertens Ruud Krol moet geregeld gniffelen als hij Dries Mertens aan het werk ziet in het shirt van zijn zo geliefde SSC Napoli. „Die grote, potige ver dedigers worden gek van hem. Dat zijn ze niet gewend, hè. Lange spitsen die kunnen ze aan, met Dries weten ze zich geen raad." De oud-speler van de Napolita- nen voorspelde het vier jaar gele den al, toen de nu 29-jarige Belg PSV inruilde voor Napoli. Een aparte keuze misschien, want Mertens moest zien te overleven in een competitie vol sterke verde digers. Het leek vragen om een mislukking. „Dat zeiden veel mensen. Maar toen Radio KissKiss (een station dat Napoli op de voet volgt, red.) mij om advies vroeg, zei ik meteen: 'Mertens moet je nemen'. Je moet hem geen ballen op kophoogte ge ven in de zestien, maar verder doet hij het prima. Hij is wendbaar, be hendig, heeft scorend vermogen. Van dit soort types liggen zijn te genstanders wakker. Zeker als Na poli op de counter speelt in uit wedstrijden, is Dries niet af te stoppen. Hij heeft oog voor het moment, daar ligt zijn klasse. Ma- rek Hamsik en hij zijn samen le vensgevaarlijk." Postuur Het is 2009 als Dries Mertens op het monumentale, maar bouwval lige dak van het AGO W-stadion- netje Berg en Bos aanschuift. Na tuurlijk gaat het over zijn geringe postuur (1.69 meter). Het is dé re den dat hij in eigen land is afgeser veerd bij Anderlecht en AA Gent. De Leuvenaar praat verlegen, maar vastberaden: „Niemand geloofde in me, enkel AGO W. Maar ik ga de voetbalwereld nog verbazen." Als hij zich een paar dagen later meldt bij FC Utrecht, wordt hem de deur van de kantine gewezen. De jeugd traint verderop, luidt de boodschap. Hij is dan 2t. Het trai nersduo Ton du Chatinier/Jan Wouters krijgt met hem te maken. „We dachten dat hij zou moeten wennen. Maar leergieriger dan Dries heb ik ze zelden meege maakt", zegt Chat. „Hij was altijd het eerste op de training, deed veel extra's in het krachthonk. Hij is peziger dan mensen denken. Dries vroeg vaak uit zichzelf om tv-beel- den. Genoot van de positieve beel- tm PASPOORT TOPSCORERS den. Leerde van de negatieve mo menten. Ik heb onder Guus Hid- dink in Dagastan bij Anzji en Zuid-Korea met grote voetballers gewerkt, maar dat soort dingen onderscheidt toppers van de mid delmaat. Jan en ik hebben hem vooral geprobeerd bij te brengen dat hij simpeler moest voetballen. Uit de duels te blijven. Want daar ligt zijn grote kracht. Tel in de Se rie A maar eens hoe weinig schop pen hij krijgt. Drieske is altijd in beweging." Thierry Henry, assistent-bond- coach van de Rode Duivels, zei het deze week nog: „Types als Eden Hazard, Kevin De Bruyne en Dries Mertens moet je als trainer niet willen begrijpen. Die denken an ders. Dus doen ze op het veld altijd onverwachte dingen." Mertens heeft altijd moeten vechten tegen zijn criticasters. Dieptepunt was een live tv-uit- zending, waarin voormalig VI- hoofdredacteur Johan Derksen zijn gast afserveerde als 'tuinka bouter'. Mertens werd veel te vroeg afge schreven vanwege zijn geringe lengte, zegt zijn toenmalige trai ner bij PSV, Fred Rutten. „Met zulke spelers moet je geduld heb ben. Want dat Dries de juiste kernwaarden had voor de top, za gen we bij PSV al snel. Hij heeft snelheid, inzicht, scoort overal en vanuit alle hoeken. En als toetje een heerlijke vrije trap. Hij heeft iets ongrijpbaars." Dat zijn oud-pupil nu excelleert in de Serie A, verrast Rutten niet. Hij scoorde dit seizoen al drie hat tricks, tegen Torino zelfs eentje in negen minuten tijd. „Ik zeg eerlijk dat ik wel eens getwijfeld heb over zijn keuze voor een competitie met bikkelharde verdedigers. Dries zag er juist een enorme uit daging in. Typisch Dries. Hij bijt zich vast." Hij is groot geworden door klein te blijven, vindt Du Chatinier. „Vorige week belde hij nog. Dan is hij dezelfde Dries als vier jaar te rug. Dat vind ik mooi, je ziet het zo vaak anders als voetballers naar de top gaan. Dries is zelfverzekerd, maar heeft geen spatjes. Is correct en netjes. Hij heeft een goede op voeding gehad. Na een paar maan den bij ons kon hij al naar Loko- motiv Moskou, het grote geld wachtte. Dat vonden zijn ouders niks. De weg van de geleidelijk heid is prima uitgepakt." vrijdag 10 februari 2017 Groot geworden door klein te blijven Ard Schouten Rotterdam Vv gescoord in de Champions League gescoord in de Serie A SERIEA veld- directe vanuit straf- doelpunt vrije trap hoekschop SChop 6x gescoord met links STAND AAN KOP 1. Juventus 23-57 2. AS Roma 23-50 3. Napoli 23-48 4. Lazio 23-43 5. Inter Milaan 23-42 6. Atalanta Leeftijd: 29 jaar Lengte: 1,69 meter Clubs: Eendracht Aalst (2005-2006), AA Gent (2005- 2007), AG OVV (2006-2009), FC Utrecht (2009-2011), PSV (2011-2013), Napoli (2013-nu). Interlands: 39 SERIEA 1. Edin Dzeko (AS Roma) 17 2. Gonzalo Higuain (Juventus) en Dries Mertens (Napoli) 16 4. Andrea Belotti (Torino) en Mauro Icardi (Inter) 15 gescoord met rechts Dries Mertens stijlvol op weg naar de goal. Vanavond hoopt hij weer te scoren tegen Genoa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25