Eredivisie naar Belgisch model steeds reëler 23 Kramer gisteren naar een win nende tijd van 6.06,83 snelde, een forse verbetering van het zogehe ten wereldrecord laagland, was ondanks de blakende vorm van Kramer dit seizoen opmerkelijk. Hij was zelf de eerste om de toptijd te nuanceren. 'Niet objectief' „Dit is niet helemaal objectief." Want: hoog in het dak van de Gangneung Oval blazen, voor ie dereen duidelijk hoorbaar, diverse ventilatoren. En dat zorgt voor meewind, zeggen de schaatsers unaniem. „Als liefhebber van de sport heb ik dit liever niet", zei Kramer. „Het gebeurt op meer plekken in de wereld, hoor. Maar dit degradeert de records van ba nen als Hamar, Heerenveen en Berlijn." In het verbouwde Thialf, zo beweerde ijsbaas Beert Boomsma in november bij de her opening, is de natuurlijke tegen wind die er altijd stond nu einde lijk verdwenen. 'Wind mee' wilde hij er vanuit het oogpunt van eer lijke sport niet van maken. Maar in de strijd om de snelste ijsbaan is dit in de ogen van andere ontwerpers geoorloofd. Zo lang de ventilatoren tijdens een wedstrijd niet harder of zachter worden ge zet, en daar gingen de schaatsers gisteren maar vanuit, is er van een oneerlijke wedstrijd geen sprake. „Maar ik heb dit ook liever niet. Ze willen hier alleen maar snelle tij den neerzetten", zei Jorrit Berg- sma, die in 6.09,33 tweede werd en daarmee zichzelf ook verbeterde op zeeniveau. In een rechtstreeks gevecht was een versnelling van Kramer hem andermaal te mach tig- Ijsmeester van dienst in Gang neung is de Canadees Mark Mes- ser. Hij is volgend jaar bij de Spelen ook verantwoordelijk voor het ijs. En hoewel alle schaatsers hem complimenteerden met de vloer, ging het toch vooral over het kunstmatig gecreëerde voordeel. Constructiefout „Jammer", vond Messer. „Die blo wers zorgen in mijn beleving niet voor rugwind. Dat doen de schaat sers zelf, als ze met 30 of40 tegelijk op het ijs staan ontstaat er circula tie. We hebben die ventilatoren hier nodig om warme lucht naar beneden te drukken. Anders is het op de vloer net zo koud als het ijs zelf, 5 of 6 graden. „Je kunt die blowers niet in het gezicht van de rijders laten blazen, of recht naar beneden, dan krijg je warme plekken op het ijs. Het is een constructiefout dat dit nodig is. Maar het kan niet anders en we hebben voor perfecte omstandig heden gezorgd." Het voelt misschien ver weg, maar een nieuwe competitie-opzet vanaf 2018-2019 kan al ingrijpende gevol gen hebben voor de eredivisie van komend seizoen. Ga maar na: als de competitie straks daadwerkelijk zestien clubs gaat tellen, dan moe ten er komend seizoen al twee clubs 'extra' degraderen. Niet voor niets is de lobby al losgebarsten on der de profclubs in Nederland. Me dio juni, op de Algemene Vergade ring Betaald Voetbal moet er een besluit worden genomen over de nieuwe competitie-opzet. Een uit gebreide werkgroep is al maanden bezig met het plan, voorgezeten door onderzoeksbureau Hyper- Cube, waarbij clubs, trainers, we tenschappers, marketingdeskundi gen, supporters en media om input zijn gevraagd. Overigens is het uiteindelijk niet de KNVB die beslist, de clubs doen dat. Alleen als een meerder heid akkoord gaat met een nieuwe competitie-opzet, dan komt de Nederlandse eredivisie er rigou reus anders uit te zien. Dat is maar hoe je ernaar kijkt. Het niveau van het Nederlandse club voetbal holt al jaren achteruit, daar zijn vriend en vijand het wel over eens. Dat ligt niet alleen aan de competitie-opzet natuurlijk, maar je kunt je wel afvragen of er in de eredivisie voldoende wedstrijden gespeeld worden onder maximale spanning en weerstand. Het aantal topwedstrijden is relatief beperkt, terwijl de klassieke top-3 zijn wedstrijden, zeker dit seizoen, steeds gemakkelijker wint. Sinds ze in 2009 in België kozen voor een competitie van zestien teams én een onorthodox play-offsysteem, stegen de Belgische clubs signifi cant op de ranglijst van de UEFA. Zit wat in. Al kan het voor pakweg FC Groningen of sc Heerenveen ook geweldig zijn om bij de eerste zes te eindigen, mét uitzicht op een landskampioenschap. In de onderste helft van de ranglijst voe len veel clubs zich echter bedreigd, en begrijpelijk, zeker als komend seizoen al een cruciaal overgangs jaar wordt met twee extra degra danten. Overigens: ook de promo tie/degradatieregeling is wezenlijk onderdeel van de discussie, net als de opzet van de Jupiler League. Je ontkomt er niet aan dat ook die opzet op de schop gaat, net als de huidige tweede divisie. Je zou in theorie ook een 'degradatiepoule' van zes clubs kunnen formeren. De manier waarop je die play-offs exact gaat spelen (Puntentotaal halveren? Knock-out? Halve of hele competitie?) ligt nog open. Droog gesteld is er maar één factor die deze groep clubs over de streep kan trekken: geld. Daar valt of staat dit hele verhaal mee. Uit bereke ningen van Hypercube blijkt dat een nieuwe opzet in totaal tot zo'n 50 miljoen euro aan extra inkom sten kan leiden, uit recettes, televi- siegeld en commerciële baten. Dat geld zal solidair en slim verdeeld moeten worden, zodat ook de klei nere clubs in de gevarenzone er significant op vooruitgaan. Een club die degradeert, zal daarbij financieel extra moeten worden gecompenseerd. De kans om elk jaar weer te kunnen promoveren, moet bovendien groter zijn dan nu het geval is. Alleen de kampioen van de Jupiler League is momen teel zeker van promotie. We hebben een aantal jaren ge leden een play-offsysteem ge had waarbij gespeeld werd om het tweede Champions League ticket, maar dat is grotendeels afgeschoten, al na een paar jaar. Dat was toch niet voor niks? Trainers, spelers, clubs en fans vonden het veelal 'oneerlijk'. De top-3 vond dat hij te veel risico liep: één slechte wedstrijd tegen FC Groningen kon tot een enorm verlies aan inkomsten leiden. On der die druk is het systeem tussen tijds aangepast. Inmiddels zijn we al ruim tien jaar verder. In tal van buitenlanden zijn de competities verkleind en/of aangepast, ook in bijvoorbeeld Portugal, Denemar ken en Schotland. Je kunt alles houden zoals het is in Nederland, maar het gevaar bestaat dat je dan nóg verder achterop raakt. Ja, daar komt het wel op neer. Maar de komende maanden zal eerst af getast worden hoe alle clubs erin staan. Als onderweg blijkt dat een model met zestien clubs bij voor baat onhaalbaar is, dan zal dat plan vermoedelijk ook niet worden voorgedragen in de vergadering. Wie echter goed luistert in de wandelgangen, beseft dat 'zestien' wel degelijk een reële optie is. vrijdag 10 februari 2017 GC Het wordt een steeds reëlere optie: een eredivisie met zestien clubs, gecombineerd met een play-offsysteem of kampioen spoule, in te voeren vanaf het seizoen 2018-2019. De lobby is losgebarsten, compleet met de bijbehorende, heftige discus sies. Over de nieuwe opzet wordt al dit voorjaar beslist. Sjoerd Mossou Zeist Maar waarom zouden we iets veranderen? Het gaat toch prima zo? De stadions zitten vol, de titelrace was vorig seizoen nog hartstikke spannend. Een competitie met zestien clubs en een kampioenspoule van pakweg zes heeft ogen schijnlijk goede papieren. Maar dat is toch alleen in het belang van de grote clubs? Waarom zouden clubs als Hera cles, PEC Zwolle, VVV en NAC in vredesnaam instemmen met een kleinere eredivisie? Onder anderen Jan Smit, de voorzitter van Heracles, heeft nu al onom wonden 'nee' gezegd. En wat als de meerderheid ge woon 'nee' zegt in mei? Gaat al les dan acuut de prullenbak in? In een rechtstreeks gevecht was een versnelling van Sven Kramer (rechts) Jorrit Bergsma andermaal te machtig. FOTO'S ANP/SOENAR CHAMID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23