Tommy Wieringa Vermiste Canadees duikt op in Brazilië €109 15 In Europa voltrok het fi proces zich in kleinere schokken Ik leefde. Ik keek om me heen en schreef op wat ik zag. Ik dacht het allemaal redelijk goed in de gaten te hebben, tot opeens heel het leven, als door een magmatische onderstroom, was opgeschoven naar een algemeen wantrouwen jegens de gevestigde politieke orde en een wilde afkeer van eli tes. De hevigheid en de haast waarmee het verongelijkte elec toraat zijn stemrecht inzette om nieuwe leiders te kiezen die het in oud ongeluk zou storten, was verbijsterend. De ondergang van de westerse wereld werd weliswaar al heel lang voorspeld door sombere denkers en energieke moslim fundamentalisten, maar de on stuimige vaart waarmee die zich voltrok, overtrof alle prognoses. In Frankrijk omringde de popu listische presidentskandidaat zich met een knokploeg die wel iswaar keurig in het pak stak en stropdassen droeg, maar iedere journalist met onwelgevallige vragen de zaal uit sloeg. In Duitsland werd het nieuwe fascisme manifest toen een deel staatleider van de populistische partij het Holocaustmonument in Berlijn een 'monument van de schande' noemde. Het publiek in de Dresdner bierhal juichte bij zijn naziretoriek en scandeerde 'volksverrader' toen de bonds president werd gememoreerd die de Duitse capitulatie een 'dag van bevrijding' had genoemd. De Vergangenheitsbewaltigung was volledig geslaagd, de schaamte voor het verleden was niet alleen overwonnen maar zelfs in trots omgezet. Vlot wer den Duitslands zwartste bladzij den herschreven; als enige pers waren het extreemrechtse tijd schrift Compact en het Russische propagandamedium Russia Today toegelaten, bastaardkinderen van de Völkische Beobachter en de Pravda. Pilipa werd in 2012 voor het laatst gezien in de Canadese stad Vancou ver. Hij moest rond die tijd voor de rechtbank verschijnen, omdat hij in 2011 werd gearresteerd voor mis handeling en wapenmisdrijven. In november dook hij op in het Ama zonegebied, wat bijna 10.500 kilo meter verderop is. Volgens zijn broer Stefan lijdt Pi lipa aan schizofrenie. Dat zou dan ook de reden zijn geweest dat hij verdween, stelt zijn familie. Vol gens Stefan wilde zijn broer naar de Nationale Bibliotheek in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. Hij mocht het land echter niet in, om dat hij geen legitimatie bij zich had. Vervolgens besloot Pilipa naar Brazilië te gaan. Zijn reis leidde door de VS, Mexico, Guatemala, Costa Rica, Panama, Colombia, Ve nezuela en Argentinië. Uiteindelijk belandde hij in Brazilië. Dat deed hij allemaal op blote voeten en met alleen de kleren die hij aan had. On- derweg at hij voedsel dat wegge gooid was, besjes en ander fruit. In de tussentijd probeerde Pi- lipa's familie hem te vinden. Ze hadden de hoop bijna opgegeven, toen ze gebeld werden door een Braziliaanse agente die in Canada was geboren. De vrouw zag de man in november en dacht dat hij een zwerver was, omdat hij vieze kleren droeg, geen legitimatie had en geen schoenen aan had. Ze bracht hem naar het ziekenhuis, waar perso neel hem probeerde te identifice ren. Voordat dit lukte, vluchtte Pi lipa. Later werd de Canadees weer gevonden en lukte het de politie wel zijn familie te vinden. Ik weet dat ik erg veel geluk heb dat ik nog leef Inmiddels is hij thuis. „Ik weet dat ik erg veel geluk heb dat ik nog leef', vertelt de reiziger. „Ik ben blij dat ik terug kon naar mijn familie." Hoewel hij het overgrote deel van de reis te voet aflegde, mocht hij af en toe meerijden met vrachtwa gens. „Ik was verbijsterd", vertelt Stefan. „Ik dacht dat hij dood was. Maar diep in mijn hart wist ik dat hij niet dood kon zijn." Hij is 'ont zettend blij'dat zijn broer nog leeft. In de Verenigde Staten was de re volte onmiddellijk, bijna van de ene dag op de andere dag, ge slaagd toen een rancuneuze auto craat als president werd gekozen, in Europa voltrok het proces zich volgens een serie kleinere, maar niet minder ingrijpende schok ken. Westen deed het zelf, aanvanke lijk zelfs zonder hulp van bui tenaf, op de wijze waarop grote rijken ten onder gaan: eerst de verzwakking van binnenuit, dan de succesvolle aanvallen van bui tenaf. In Nederland was een geper- oxideerde haatprediker werk zaam die zichzelf als martelaar van het vrije woord afficheerde, maar intussen de rechtsstaat en het vertrouwen in de politiek fundamenteel ondermijnde. Zijn verkiezingsprogramma van één velletje papier was een giftige provocatie, waarop bijna elk punt een schending van een of meerdere grondrechten betekende. nieuws en de aanvallen op het fatsoen en het gezond verstand volgden elkaar in zo'n hoog tempo op, dat er nauwelijks tijd was om ze te analyseren en tegen te spreken. Dat was strategie. Twijfel en tweespalt zaaien, dan volgde de storm vanzelf. Zowel in de VS als in Europa waren de populisten idolaat van de Russische methode, die alge meen navolging vond. Kritische pers werd beschouwd als opposi tie, het debat vervangen door de striemende jij-bak, de recht spraak ondergraven door de be schuldiging van partijdigheid. Dit was de nieuwe elite aan het werk. Dit was de wereld die ze aanboden. Ruïnes, zover je kon kijken. 3dagen vanaf Puur Vlieland! Puur Vlieland! WestCord Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc O reiskaterri.nl vrijdag 10 februari 2017 PC Verleden ti d Hij was vijfjaar lang vermist en de hoop hem ooit nog terug te zien was bijna vervlogen. Maar de 39-jarige Canadees Anton Pi- lipa dook weer op. In 2012 ver dween hij in Vancouver, ruim 10.000 kilometer verderop is hij gevonden. Al die tijd zou hij op blote voeten hebben gelopen, schrijft de Britse krant Metro. Eveline Meijer Rotterdam/Vancouver Anton Pilipa voor en na zijn avontuur. Hij verdween in 2012 en dook onlangs weer op. —Anton Pilipa Het geheimzinnige was: het De leugens, het verzonnen Inclusief •2x overnachting in een comfortabele hotelkamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 20% korting op de overtocht met Rederij Doeksen* 1 dag fietshuur fietsroute Eilander lekkernij op de kamer Plattegrond van Vlieland •Bagageservicevan en naar de veerboot Gratis busvervoer op het eiland Verblijf is mogelijk tot 29 juni 2017 Uitgebreid ontbijtbuffet 20% korting bij Rederij Doeksen 1 dag fietshuur Vlieland is adembenemend mooi: duinen, bossen, zee en strand. Een diversiteit in landschappen welke u in alle rust kunt ontdekken. Het eiland heeft één dorpje, het pittoreske Oost-Vlieland. In de gezellige Dorpsstraat zijn gezellige winkels, intieme restaurants en knusse cafés. WestCord Strandhotel Seeduyn Strandhotel Seeduyn ligt op de eerste duinenrij met uitzicht op het uitge strekte strand en de Noordzee. Nergens in Nederland vindt u een hotel die zo vrij en zo dicht aan zee staat. Alle kamers beschikken over een eigen terras of balkon. Het hotel beschikt over een brasserie, bowlingbanen, tennisbanen, een manege en een wellness centrum met 1000m2 aan wellness faciliteiten. Kortom voor ieder wat wils! 3 dagen in Strandhotel Seeduyn Lezersprijs v.a. €109,-p.p. Adviesprijs v.a. €129,-p.p. Verblijf is mogelijk t/m 29 juni 2017, op basis van beschikbaarheid. Toeslagen in weekenden en schoolvakanties. Overige voorwaarden en toeslagen zie website. HOTELS Meer informatie en boeken: Ga voor 'Puur Vlieland!' naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1706 of bel met WestCord Strandhotel Seeduyn 0562 - 4515 60 o.v.v. 'Puur Vlieland!'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15