I 9CW Uitlevering aan Rusland dreigt voor bloemenhandelaar TïawM»:. 7 Huisvarken Lilly is modelstudent op de hondenschool Een varken leren om de krant van de mat te halen? Dat kan. Varken Lilly zit op de hondenschool in Toldijk in de Achterhoek. ir De krulstaart kwispelt uitbundig. Inder daad, net als bij hon den meestal een te ken van genoegen. Op het commando 'hoog' gaat varken Lilly op de achterpoten staan. „Varkens zijn heel gericht op vre ten. Ze hebben niet zoals honden de wens om de baas te pleasen, het gaat echt om voer", vertelt Jolyn Holtvlu- wer, eigenaar van Hondenschool Consequent. En dat is te zien, want Lilly staat nu om de tien seconden op haar achterpoten, in de hoop op een rozijntje. Varken Lilly, negen maanden oud en 35 kilo zwaar, zit in een honden- tuig op een puppytraining in het weiland in Toldijk. Ze banjert wat onrustig rond, maar dat komt omdat ze berig is, vertelt eigenaar Peggy van de Beek. Ze verlangt naar een man netjesvarken. En of ze dan gaat oplet ten in de les, is nu de vraag. Holtvluwer twijfelde wel even toen ze het verzoek kreeg van de var kenshoudster om een big te trainen, maar ze durfde het aan met dezelfde lesmethode als voor honden: positief gedrag belonen met voer en aan dacht. „Varkens zijn intelligenter dan honden. Maar ook eigenwijzer dan welk hondenras dan ook." Van Beek, die een 'minivarken' in huis nam 'omdat ze geen tijd had voor een hond', wil dat Lilly fatsoen lijk aan de lijn loopt en zich beheerst als er eten ligt. „We laten haar 's avonds uit, maar ze wil wroeten en loopt dan niet mee." Overdag is het varken in huis. „Dat gaat goed, ze poept en plast op de kattenbak. Wel krijgt ze met haar snuit alle deuren open en gooit ze graag de afvalbak om, op zoek naar eten." Aan de lijn lopen gaat inmiddels redelijk. En naar haar naam Lilly luis teren ook. Ze is dus zeker trainbaar, maar dat is geen verrassing. Onder zoeken naar de intelligentie bij var kens wezen al eerder uit dat ze in staat zijn eenvoudige computerspel letjes te spelen. Als de regels werden veranderd, hadden ze het heel snel door. Varkens kunnen tientallen woorden onthouden en communice ren onderling met twintig verschil lende geluiden en hun krulstaart. De honden op de school zijn in middels aan Lilly gewend. „De eerste keer hebben we haar in een bench van de auto naar het lesterrein ver voerd. Een big is toch een prooidier en ik weet niet hoe een Duitse staande met jachtinstinct op haar re ageert", vertelt de hondentrainster. Minivarkens zijn varkens van klei nere rassen. Ze worden aangeboden op Marktplaats voor ongeveer too euro. Ongecastreerd zijn ze goedko- - Varkens zijn intelligenter dan honden, maar ook veel eigenwijzer per, maar door hun hormoonhuis houding zijn de mannetjes nogal on rustig. De aanbieder waarschuwt wel dat je moet weten waar je aan begint. 'Het is geen verjaardagscadeau'. Ruïneren Stichting Varkens in Nood zegt we kelijks e-mails te ontvangen van mensen die niet meer voor hun huis varken kunnen zorgen. „De roze viervoeter kan door eenzaamheid en frustratie agressief worden of ineens het hele huis ruïneren. Bovendien blijven ze vaak niet zo klein als ge hoopt: too kilo na een aantal maan den is niet ongebruikelijk. Onze op- vangadressen zitten inmiddels bom vol, waardoor slacht of euthanasie soms de enige optie is. Dus tenzij ie mand een riant stuk land heeft waar meerdere minivarkens lekker hun gang kunnen gaan, adviseren wij mensen een leuke hond of kat uit het asiel te halen", zegt een woordvoer der van de stichting. Misschien ook beter voor honden trainster Holtvluwer, die vooral een hondenschool wil blijven runnen. DENDERMONDE De 54-jarige bloemenhandelaar Henri de L. blijkt afgelopen weekeinde in Bel gië opgepakt bij een verkeerscon trole in de buurt van Dender- monde, omdat hij gezocht wordt door de Russische autoriteiten. Nu dreigt hij te worden uitgeleverd. Henri de L. - in België geboren, maar in het bezit van een Neder lands paspoort - staat sinds 2015 ge signaleerd op de Interpol-lijst. Hij exporteerde bloemen naar Rus land, de verdenking is dat De L. daarnaast hasjtransporten organi seerde. Zijn advocaat Willem Jan Ausma bevestigt dat De L. is aange houden vanwege de signalering. „Maar het is nog de vraag of hij daadwerkelijk wordt uitgeleverd. De verdenkingen tegen hem zijn flinterdun. Voor hetzelfde geld heeft Rusland vergeten hem van de Interpol-lijst af te halen." De bloemenhandelaar is geen onbeschreven blad. In 2009 krijgt hij met zijn bedrijf Combiflor ruzie met de bloemenveiling van Naald wijk over een partij chrysanten en rozen ter waarde van 2,5 miljoen euro. Die is besteld door 'maffiose' Italianen, maar wordt nooit afgere kend. De veiling staat garant en zit met een megastrop. In het onder zoek naar de moord op de Haagse vastgoedbaas Victor't Hooft twee jaar eerder blijkt uit afgeluisterde telefoongesprekken dat een ex-me dewerker van Combiflor dozen ro zen had gestolen waar wiet in zat. Begin 2012 wordt de 56-jarige Belgi sche zakenman Jef Brys in Rusland dood aangetroffen in een gracht, 100 kilometer buiten Sint Peters burg. Maanden later bekennen twee mannen Brys te hebben ver moord in opdracht van Valeria C„ de echtgenote van Henri de L. Er zou een geschil geweest zijn over geld. donderdag 9 februari 2017 GO Met je kleine krulstaart naar de puppytraining Ellen Willems Toldijk v- 4 Varken Lilly in actie op de hondenschool van Toldijk. De honden zijn aan haar gewend en ze loopt al best netjes aan de lijn. FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK —Jolyn Holtvluwer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7