OZCAN AKYOL Asielopvang in EU blijft een probleem corendon 6 aisl Geldig t/m 13 feb. Vertrek mei t/m oktober! All Inclusive corendon.nl 02375106 06 m Column Staatssecretaris Sander Dek ker concludeert na een kri tisch rapport van de onder wijsinspectie dat er onvoldoende aandacht is voor burgerschapson- derwijs. En dat is tamelijk zorg wekkend, temeer omdat er mo menteel veel maatschappelijke spanningen zijn, digitaal en in de echte wereld. Dus het moet alle maal beter. Maar wat is burgerschap? Daar zijn de meningen over verdeeld. San- der Dekker zegt hierover: „Het uit gangspunt voor burgerschapson- derwijs ligt in de ba siswaar den van de de- mocrati- rechtsstaat die ons verbinden, zo als gelijkwaardigheid, de vrijheid van geloof en meningsuiting en het recht op zelfbeschikking." Wat mij betreft moet er eerst een sterk accent op nationaliteit worden gelegd. Want als jongeren zich burger van een ander land voelen, zijn alle pogingen om hen ergens bij te betrekken nutteloos. Elke keer als ik voor een klas met allochtone jongeren sta, leg ik ze uit dat de tijd is gekomen om het burgerschap in dit land onvoor waardelijk te omarmen. Dat vraagt een enorme mentaliteitsverande ring. Want als ik roep dat ik een Nederlander (met Turkse ouders) ben, leidt dat regelmatig tot een zucht, een kreun en een syn chroon hoofdschudden. Een dergelijk statement wordt namelijk vaak beoordeeld als ver raad. Nestbevuiling. Er bestaat een vooringenomen afkeer van alles en Laat de nieuwe generaties inzien dat ze Nederlanders zijn iedereen die de oorspronkelijke nationaliteit wil veranderen. En dat is soms best vermoeiend, vooral als er over het thema moet worden gedebatteerd. Want op het moment dat men sen zeggen dat ze op de eerste plek Turk of Marokkaan zijn, en dan pas een Nederlander, is het vrij incon sistent om ook te klagen dat ze zich als tweederangsburgers be handeld voelen, bijvoorbeeld tij dens sollicitatiegesprekken. Het is logisch dat thuis de identi teitsvorming voor een groot deel wordt bepaald. Om die reden zou een verplicht vak als burgerschap in het onderwijs de heersende ge dachten kunnen bijsturen - dan wel corrigeren. Als kinderen met de paplepel krijgen ingegoten dat ze anders zijn, is het ook niet zo verwonderlijk dat ze afwijkend gedrag gaan vertonen. 'Falend integratiebeleid', hoor ik critici al roepen. En dat is natuur lijk correct. Des te meer reden om nieuwe generaties in te laten zien dat zij wel degelijk Nederlanders zijn, met alle rechten én plichten die daarbij horen. Van de 160.000 vluchtelingen waarvoor de EU-lidstaten najaar 2015 samen tekenden, zijn er nog geen 12.000 herplaatst. Ook Ne derland loopt met 1.361 herplaat singen op een beloofd aantal van 5.947 nog flink achter. „Solidariteit met de mond belij den is niks als die niet in daden wordt vertaald", aldus Frans Tim mermans, de tweede man in Brussel gisteren bij de presentatie van de laatste tussenstand. De laksheid van veel landen zit vol gens hem een Europese aanpak in de weg. „Wie denkt dat je het pro bleem oplost door betere grensbe waking, betere opvang en het op pakken van smokkelaars, heeft het mis. We kunnen het probleem al leen oplossen als we het op alle fronten aanpakken." Europa keert zich van zijn eigen waarden af, al dus Timmermans, als het vluch telingen in de steek laat of het pro bleem overlaat aan de twee lan den van aankomst, Italië en Grie kenland. Brussel zet al meer dan een jaar zware druk op de lidstaten. Vorig jaar voerde het een streefcijfer in van maandelijks minstens 3.000 herplaatsingen. December leverde een recordaantal op van 1.926, maar in januari waren het er al weer enkele honderden minder. De brief die de Commissie eind vorig jaar aan alle regeringen apart schreef, heeft dus niet veel uitge haald. Toch is Brussel nog niet van Van de 160.000 vluchtelingen zijn er nog maar 12.000 herplaatst plan lidstaten voor de rechter te slepen. „De vraag is of het de vluchtelingen helpt. Misschien doen sommige landen dan hele maal niks meer", aldus Timmer mans. Hij kreeg gisteren naar ei gen zeggen 'opvallend veel posi tieve reacties' toen hij het punt onder de lidstaten opnieuw aan kaartte, maar landen zouden ook elkaar wat meer onder druk kun nen zetten, zegt hij. Het probleem zit vooral bij de Oost-Europeanen die nog bijna (Tsjechië, Slowakije) of helemaal niemand (Polen, Hongarije) hebben opgevangen. LW 2KI €1499 Kusadasi Ephesia Beach Club AU Inclusive LW 2KI €1499 Kusadasi Ephesia Beach Club ArArArArtë donderdag 9 februari 2017 GO @ÖzcanAkyol Verraad Europese landen moeten veel sneller asielzoekers uit Grie kenland en Italië overnemen. Anders komt een Europese asielaanpak nooit van de grond, zegt Frans Timmer mans. Frans Boogaard Brussel Meivakantie nu vanaf €499 2 volw. 2 kind€1899 Mei nu vanaf€399 Juni nu vanaf€429 Juli nu vanaf€579 2 volw.2 kind€2199 Aug. nu vanaf€579 2 volw.2 kind€2199 1e klas vakantiedorp Direct aan het schitterende zandstrand 5 zwembaden en lunapark Nederlandstalige kinderanimatie Diverse kamertypes mogelijk 3 a-la-carterestaurants Gratis wifi in de openbare ruimtes Beoordeeld met een 8.3 Meivakantie nu vanaf €499 2 volw. 2 kind€1899 Mei nu vanaf€399 Juni nu vanaf€429 Juli nu vanaf€579 2 volw.2 kind€2199 Aug. nu vanaf€579 2 volw.2 kind€2199 1e klas vakantiedorp Direct aan het schitterende zandstrand 5 zwembaden en lunapark Nederlandstalige kinderanimatie Diverse kamertypes mogelijk 3 a-la-carterestaurants Gratis wifi in de openbare ruimtes Beoordeeld met een 8.3 U mag tot 6 weken voor vertrek uw geboekte reis eenvoudig omruilen voor een andere strandvakantie. ZONDER WIJZIGINGSKOSTENi* Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Prijzen zijn exclusief turbokorting (per boeking). Druk- en zetfouten voorbehouden Zie website voor de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6