Werk voor aanleg spoorviaduct begint Geen nieuwbouw maar grondige renovatie scholen in Smerdiek Nieuwe coördinator voor Leger des Heils ziet belangrijke taken 7 Saskia van de Graaff doet de deur van het berghok open en wijst naar binnen. „Kijk, dit wordt mijn kantoortje. Er komt nog wel een raam in, hoor.' BE Het vorig jaar in ge bruik genomen on derkomen van het Leger des Heils aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk is eigenlijk al weer te klein. „Maar we zijn er nog altijd heel gelukkig mee", bena drukt Van de Graaff. „Wat dat be treft ben ik in een gespreid bedje terechtgekomen." De Oost-Souburgse werkte krap een maand bij Welzijn Gezond heidszorg (een afdeling van het Leger des Heils in Terneuzen) toen haar gevraagd werd of ze eens wilde gaan praten in Sint-Maar tensdijk. Daar zochten ze een nieuwe coördinator, nadat Bram van de Sande had besloten zijn ac tiviteiten op een lager pitje te zet ten. Van de Graaffhapte toe. Ze is de eerste betaalde coördinator van het dienstencentrum in de smal- stad. „Vanwege de continuïteit", legt ze uit. Van de Graaff was in het verleden onder meer betrok ken bij het opzetten van de voed- selbank en de kledingbank op Walcheren. Het Leger des Heils ziet in haar de juiste vrouw om de activiteiten in Sint-Maartensdijk verder vorm te geven. De eerste twee maanden zijn uitstekend bevallen. De organisa tie staat volgens Van de Graaff als een huis, al hoopt ze van de onge veer honderd vrijwilligers - die Nu kloppen mensen soms pas aan als de problemen al groot zijn voorheen op twee locaties werk ten - nog wat meer een eenheid te maken. „En daar zouden we eigen lijk ook iets aan moeten doen", zegt de kersverse coördinator, ter wijl ze naar buiten wijst. Aan de Verbindingsweg staan enkele tientallen auto's geparkeerd, alle maal van bezoekers van de popu laire kringloopwinkel. Het eigen parkeerterrein biedt geen ruimte aan al dat blik. Er is zelfs een ver keersregelaar ingezet om alles in goede banen te leiden. Wie had kunnen denken dat het zo'n vlucht zou nemen toen het Leger des Heils tien jaar geleden tot verrassing van velen neerstreek op Tholen. De organisatie stelde vast dat er steeds meer hulpvragen van het eiland kwamen. Inmiddels kan worden gesteld dat het ope nen van een vestiging in Sint- Maartensdijk een schot in de roos was. Ruim 25.000 mensen bezoch ten vorig jaar het dienstencen trum, dat behalve een grote kring loopwinkel ook een koffieruimte ('t Trefpunt) en enkele spreekka mers huisvest. Niemand twijfelt eraan dat het dit jaar nóg drukker wordt. Bezoekers komen lang niet alle maal voor de kringloopwinkel, die sinds deze week ook op woens dagmiddag open is. Veel mensen zoeken bij het Leger des Heils wat gezelligheid. Dat kan tijdens één van de activiteiten. Er zijn al veel vriendschappen ontstaan. Een an dere pijler - de hulpverlening - heeft met het 'sociaal spreekuur' ook weer een impuls gekregen. Van de Graaff ziet het als één van haar belangrijkste taken om dit verder uit te bouwen. „Vooral het op tijd helpen van mensen", legt ze uit. „Nu kloppen ze vaak aan als ze al diep in de schulden zitten en de deurwaarder voor de deur staat. Ik zie het als een uitdaging om mensen hier naartoe te krijgen vóór het escaleert." Het lijkt wat stil rond het project, maar dit jaar gaat er veel gebeuren in de aanloop naar de aanleg van het spoorviaduct ter hoogte van de Van Hertumweg in Goes. De omgeving rond het stations gebied wordt dit jaar bouwrijp ge maakt en in de zomer worden we gen en riolering aangelegd, meldt een gemeentewoordvoerster. In 2018 volgt dan de eigenlijke plaat sing van het spoorviaduct, in 2019 moet de hele operatie klaar zijn. Een aantal voorbereidende werk zaamheden, zoals de sloop van de voormalige sporthal, zijn al enige tijd geleden afgerond. Voor de uitvoering van de enorme klus zijn buitendienststel lingen van het spoor noodzakelijk. Die moeten een tot twee jaar van te voren te worden aangevraagd op basis van een uitgewerkt plan. De spoorwegovergang bij de van Her tumweg wordt vervangen dooreen doorgang onder het spoor voor alle verkeer. Daardoor wordt de verkeersvei ligheid, bereikbaarheid en ver- keersdoorstroming verbeterd. Te gelijkertijd wordt de nabijgelegen rotonde Poelplein bij de flat met de duif in Goes-Zuid aangepakt. De gebouwen van de openbare en de protestants-christelijke school zijn sterk verouderd. De afgelopen jaren zijn allerlei lapmiddelen toe gepast om de ergste gebreken te herstellen, maar een structurele oplossing kan niet langer uitblij ven. Een zogeheten 'levensduur ver lengende renovatie' moet ervoor zorgen dat de panden nog jaren mee kunnen. Daar is zo'n 2,8 mil joen euro voor beschikbaar. Direc teur Jeroen Pas van openbare ba sisschool De Rieburch toonde zich eerder al realistisch door te stellen dat nieuwbouw niet per se nood zakelijk is. Het hoofdgebouw, dat meer dan veertig jaar oud is, kan volgens hem nog een tijd mee als het grondig wordt aangepakt. Dorpsplan In Poortvliet moeten in 2019 de twee basischolen, de peuterspeel zaal en het dorpshuis worden op geknapt. Dat stond eigenlijk voor een jaar later op de rol, maar als het aan het college ligt, worden de plannen eerder uitgevoerd. Voor dit project is 3,7 miljoen euro be schikbaar. De plannen worden verder uitgewerkt in het dorps plan voor Poortvliet, dat binnen kort wordt opgesteld. Openbare basisschool De Schalm in Stavenisse lijkt een nieuw schoolgebouw met gym nastieklokaal te krijgen. Kosten: 1,7 miljoen euro. Dit plan zou in 2020 moeten worden uitgevoerd. De gemeenteraad moet nog ak koord gaan met de genoemde plannen. donderdag 9 februari 2017 Mensen helpen vóór het escaleert Rob Paardekam Sint-Maartensdijk Saskia van de Graaff in de kringloopwinkel van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk, fotomarcelledavidse -Saskia van de Graaff Luc Oggel Goes Burgemeester en wethouders van Tholen zetten in op een grondige renovatie van de twee basisscholen in Sint-Maartens dijk. Dat zou in 2018 moeten ge beuren. Rob Paardekam Sint-Maartensdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63