Volksfeestensubsidie sluit de rest niet uit Een uitkering brengt straks een tegenprestatie met zich mee Voornaamste gepleegde misdrijven zijn woninginbraak, diefstal en heling 7 De politie heeft de afgelopen maanden 14 jongeren (15-23 jaar) aangehouden in verband met 29 misdrijven op Schouwen- Duiveland. Daarbij draait het vooral om woning inbraak, diefstal en heling. De emoties spelen opnieuw hoog op, wanneer de man uit Zierikzee terugdenkt aan het moment dat hij tot de ontdekking kwam wie er achter de diefstal van zijn spaargeld zat. „Ik ken dat gastje en ben gelijk naar school gegaan om hem aan z'n strot uit de klas te rukken." Zo ver kwam het -gelukkig- niet. Een le raar erkende de ernst van de situa tie en schakelde direct de politie en de ouders van de verdachte jonge man in. „Ik heb de politie uitgelegd wat er aan de hand was, dat ik had gehoord dat hij met een maat van hem achter die diefstal zat. Dus ga ze maar halen! Dat hebben ze ge daan." Kopie De daders waren zeer geraffineerd te werk gegaan, bleek achteraf. Ze hadden een schoolgenootje uitge hoord en waren zo aan de weet ge komen dat er thuis een bakje met geld in de kast stond. De jongste van het stel wist zich een keer naar binnen te praten, om ongemerkt poolshoogte te nemen. Hij kopi eerde ook de huissleutel aan de Waarvan worden ze verdacht? De 14 opgepakte verdachten worden in verband gebracht met de volgende strafbare feiten: Plaatsen waar de strafbare feiten zich afspeelden 2x sleutelbos die altijd aan de fiets van dochterlief hing, toen zij haar fiets een keer nietsvermoedend uit leende. In juli wachtten de dieven totdat iedereen overdag het huis had verlaten, gingen naar binnen en namen het bakje mee. „4500 Euro dat ik bij elkaar had gesprokkeld met allerlei klusjes en verkoop van spullen", vertelt het slachtoffer. Omwille van zijn kin deren wil hij liever niet met naam in de krant. „We waren aan het spa ren voor een vakantie. Toen we op een dinsdagavond wat wilden gaan eten, zag ik dat het bakje weg was. En dan ga je terugrekenen. Wie is er vanaf zondagavond allemaal in mijn huis geweest? Ik kwam op elf personen, onder wie de dader moest zitten. Want er waren geen sporen van braak, dus moest het wel uit die hoek komen. Dat heeft zoveel verdriet teweeggebracht. Je Je wantrouwt je allerbeste vrienden, je eigen kinderen. Dat is bij de varkens af... wantrouwt je allerbeste vrienden, je eigen kinderen. Dat is bij de var kens af..." Bij toeval krijgt zijn zoon op een feestje door wie er achter de diefstal schuil gaan. Een aantal jon gelui verlaat zich op stoere praat en pocht met een flinke smak geld dat ze op zak hebben. „Toen hij mij dat vertelde, wist ik genoeg en ben ik gelijk naar die school gegaan." DNA-spoor Het blijkt één van de 29 zaken op Schouwen-Duiveland die door in tensief onderzoek van de politie de afgelopen maanden aan het licht zijn gekomen. Veertien verdachten werden gehoord en moeten zich binnenkort verantwoorden voor de rechtbank. De misdrijven kwamen aan het rollen na het aantreffen van een DNA-spoor op een leeggeroofd geldpotje van een fruitkraam langs de weg, vertellen Richard den Boer en Marco Paauwe van het basisteam Oosterscheldebekken. Die bewijs last leidde naar een 20-jarige Zie- rikzeeënaar en dertien andere ver dachten. Hij bleek samen met een vier jaar jongere kompaan de spil in meerdere zaken, hoofdzakelijk wo ninginbraken in Renesse. Verschil lende spullen zijn bij huiszoekin gen teruggevonden, alsmede ook een vuurwapen en cocaïne. Volgens Paauwe gaat het te ver om te spreken van een georgani seerde bende. De veertien verdach ten kenden elkaar niet allemaal per soonlijk en gingen in wisselende samenstelling op dievenpad. Er lijkt geen verband met de recente inbra ken in de Zierikzeese wijk Malta, aldus de politie. Voor bijzondere activiteiten blijft, als die aan alle vereiste subsidiecri teria voldoen, ruimte. Komend jaar kunnen (niet-com- merciële) organisatoren van Ko ningsdag- en Sinterklaasfestivitei ten bij wijze van proef gebruikma ken van de subsidieregeling volks feesten, die tot stand is gekomen na een motie van de raad. Per feest is één euro per inwoner per kern be schikbaar met een minimum van 500 en een maximum van 7000 euro. Per kern en per feest kunnen meerdere aanvragen worden inge diend. Die worden gehonoreerd volgens het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt', tot het geld op is. De proef loopt maar een jaar en wordt pas in 2018 geëvalu eerd omdat dan pas alle gegevens over het jaar 2017 binnen zijn. Er is nog geen rekening gehou den met een eventueel vervolg van de pilot. Er zijn zo'n vijfhonderd uitke ringsgerechtigden op Schouwen- Duiveland. Hoeveel daarvan daad werkelijk aan de slag moeten, is nog niet bekend. Mensen die langdurig ziek zijn, mantelzorg verlenen of andere maatschappelijk nuttige taken vervullen, vallen buiten deze maatregel. Ook zijn er tientallen mensen die binnen een maand weer aan het werk zijn, weet wet houder Cees van den Bos. Dat vraagt maatwerk. Aansluiting Datzelfde geldt ook voor het vin den van vrijwilligerswerk dat bij mensen past of wat ze echt kan helpen om te re-integreren. „De insteek is dat iedereen z'n steentje bijdraagt, maar we zoeken wel naar aansluiting." Aan mogelijk heden op zich geen gebrek. „Er is meer dan genoeg vraag naar vrij willigers op Schouwen-Duive land. We werken daarvoor nauw samen met SMWO." Het moeten leveren van een te genprestatie is op zich niets nieuws, maar werd tot nu toe mondjesmaat toegepast. Als de ge meenteraad in maart akkoord gaat met de verordening die nu is opge steld, komt daar verandering in. Volgens Van den Bos zitten er ver schillende pluspunten aan deze maatschappelijke bijdrage. Men sen worden geactiveerd en ge waardeerd en het is - mede daar door - goed voor hun eigenwaarde. Daarnaast zijn vrijwilligers loei hard in de samenleving nodig. donderdag 9 februari 2017 3D Veertien jongeren opgepakt Marcel Modde Zierikzee Inbraak of poging in (vakantie)woning Diefstal Heling van gestolen goederen Handel in of bezit van drugs Overige inbraken of pogingen Vernieling Leegroven van een hennepkwekerij 3x 2x Vuurwapenbezit Zonnemaire 1x Scharendijke 2x i I i Niet gespecificeerd 1x Burgh- M Haamstede - Renesse 16x Zierikzee 7x -Slachtoffer bron: politie Zeeland-West-Brabant illustratie: Thinkstock De pilot met subsidie voor volks feesten die in 2017 op Schou wen-Duiveland draait, sluit an dere activiteiten dan Sinterklaas en Koningsdag volgens wethou der Jacqueline van Burg niet uit. Esme Soesman Zierikzee Een handje helpen in een zorg centrum, koffie schenken in een dorpshuis of gidsen in een museum. Als je een uitkering ontvangt op Schouwen-Duive land, wordt er straks een tegen prestatie van je verwacht. Esme Soesman Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58